ظریف: از اوباما دلسرد شدم

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ظریف پیشتر سخنان اوباما را قلدرمآبانه توصیف کرده بود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به سی‌ان‌ان گفته: "من از این که اوباما زبانی توهین‌آمیز به مردم ایران به کار برد دلسرد شدم."

آقای ظریف، که با فرید زکریا مصاحبه می‌کرد، ضمن انتقاد از مواضع باراک اوباما در دیدار با بنیامین نتانیاهو گفت: "به اعتقاد من اوباما باید به قصدی که اعلام‌ کرده برای رابطه‌ای مبنی بر احترام متقابل دارد، پایبند باشد."

باراک اوباما هفته گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل که به واشنگتن سفر کرده بود، گفت گزینه نظامی در مواجهه با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

آقای ظریف پیشتر مواضع آقای اوباما در این دیدار را "بی‌احترامی به مردم ایران، قلدرمآبانه و نادرست" خوانده بود.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته: "شما نمی‌توانید با تهدید یک کشور رابطه‌ای مبتنی بر احترام متقابل با آن برقرار کنید."

به دنبال سفر هیات بلندپایه ایرانی به نیویورک، گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و ایالات متحده و همچنین مذاکرات وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ خوش‌بینی‌هایی درباره عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا و گشایش بن‌بست هسته‌ای ایران به وجود آمده است.

البته گروه‌هایی از محافظه‌کاران در ایران انتقادهایی به سیاست خارجی دولت حسن روحانی ابراز می‌کنند. امروز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، علیرغم حمایت کلی از سیاست خارجی حسن روحانی گفته بخش‌هایی از عملکرد هیات ایرانی در نیویورک "نابجا" بوده است.

اسرائیل نیز ضمن انتقاد شدید از حسن روحانی به ایالات متحده فشار می‌آورد تا همچنان در رابطه با ایران محتاطانه برخورد کند.