معاون اول رئیس جمهور ایران: اسحاق جهانگیری

Image caption اسحاق جهانگیری پس از پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی مانند بسیاری دیگر از وزیران و نزدیکان او به عضویت بنیاد باران در آمد

متولد ۱۳۳۶- کوهشاه (استان هرمزگان)

پیشینه: وزارت صنایع و معادن، نماینده مجلس، استاندار اصفهان

او فارغ التحصیل رشته صنایع از دانشگاه صنعتی شریف است و فعالیت خود را در جمهوری اسلامی با جهاد سازندگی در استان کرمان آغاز کرد و سپس عضو شورای شهر کرمان شد.

آقای جهانگیری از سال ۱۳۶۳ برای دو دوره نماینده مردم جیرفت بود و از سال ۱۳۷۱ در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی به استانداری اصفهان منصوب شد.

او که از بنیانگذاران حزب کارگزاران سازندگی است با آغاز ریاست جمهوری محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ وزیر معادن و فلزات شد و این سمت را تا سال ۱۳۷۹ بر عهده داشت.

با ادغام دو وزارتخانه معادن و فلزات و صنایع در سال ۱۳۷۹ آقای جهانگیری به عنوان نخستین وزیر صنایع و معادن برگزیده شد و تا پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی در سال ۱۳۸۴ تصدی این وزارتخانه را در عهده دار بود.

او پس از پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی مانند بسیاری دیگر از وزیران و نزدیکان او به عضویت بنیاد باران در آمد.

پس از آنکه اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ ثبت نام کرد، آقای جهانگیری به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی او برگزیده شد که پس از رد صلاحیت آقای هاشمی، آقای جهانگیری بدون داشتن عنوانی رسمی در ستاد حسن روحانی فعال شد.

پیشین: محمدرضا رحیمی

مطالب مرتبط