اوباما: ایران تا دستیابی به توانایی تولید سلاح اتمی یک سال فاصله دارد

حق نشر عکس AP

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که ارزیابی های اطلاعاتی کشورش نشان می دهد که ایران یک سال یا کمی بیشتر تا رسیدن به توانایی ساخت سلاح اتمی فاصله دارد.

آقای اوباما در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که تخمین های اطلاعاتی آمریکا درباره زمان آنچه که او توانایی دستیابی ایران به سلاح اتمی می خواند، محافطه کارانه تر از تخمین مقام های اسرائیلی است که این زمان را ۶ ماه برآورد می‌کنند.

کاهش خوشبینی‌ها در پی یک هفته امیدواری

او در عین حال گفته است که جهان باید حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران را بیازماید که درباره حل و فصل پرونده اتمی کشورش جدی است یا نه.

ساعاتی پیش از انتشار مصاحبه آقای اوباما، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی ای در تهران گفته بود "دولت آمریکا غیرقابل اعتماد و خودبرتربین و عهدشکن است."

این اولین سخنرانی آقای خامنه ای پس از بازگشت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بود.

در پی انجام این سفر و گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، خوشبینی‎هایی درباره کاهش اختلافات دو کشور شکل گرفته بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل چهار روز پیش بخش عمده ای از سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل را به ایران اختصاص داده و دوباره تکرار کرده بود که حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران در پی فریب کشورها و خرید زمان برای توسعه برنامه اتمی کشورش است.