بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۴ مهر

روزنامه های صبح امروز تهران همچنان بحث روابط ایران و آمریکا را پی گرفته و تحلیل های خود را درباره اظهارنظر تازه رهبر جمهوری اسلامی درباره سیاست خارجی دولت روحانی منعکس کرده اند.

حمله تندروها به خاتمی به خاطر هشدار وی به آزاد گذاشتن خودسرها، حمله به هاشمی رفسنجانی به دلیل نقل خاطره دهه اول انقلاب در موضوع روابط ایران و آمریکا، از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

همچنان بحث روابط ایران و آمریکا

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

یک روز بعد از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در تایید تغییرات دیپلوماسی در دولت روحانی اظهار نظرها درباره سیاست خارجی دولت در شرایط حاضر ادامه دارد.

داریوش قنبری در مقاله ای در قانون با اشاره به حضور عده ای در فرودگاه و حمله آن ها به اتومبیل رییس جمهور نوشته این کار از سوی همان گروه‌‌های فشار رخ داد که در دوره ریاست‌جمهوری خاتمی در مخالفت با سیاست‌های او اقداماتی را انجام می‌دادند. اکنون شاهد بازگشت همان گروه‌ها هستیم و تندروی‌هایی علیه دیپلماسی روحانی در حال شکل‌گیری است و با توجه به اینکه رقبای روحانی، سازمان یافته هستند و گروه‌های خاصی را تحت هدایت خود دارند، بیم آن می‌رفت که با تداوم این روش و سنگ‌اندازی در مسیر تحولات دیپلماسی موانعی در پیشبرد منافع ملی به وجود آورند.

این نماینده اصلاح طلب سابق مجلس تاکید کرده اما صحبت‌های روز گذشته رهبر اتمام حجتی بود با گروه‌هایی که علیه سیاست‌های روحانی و علیه تحولات جدیدی که در عرصه دیپلماسی کشور در حال انجام است، مواضعی را اتخاذ کرده‌اند. صحبت‌های رهبر انقلاب پاسخی بود به رفتارهای توهین‌آمیزی که علیه روحانی در کشور شکل گرفته شده بود. سخنان رهبری تکمیل کننده، اراده برای پیشبرد سیاست‌خارجی و منافع ملی کشور است.

اما همزمان با این مقاله، مقاله یک نماینده اصولگرای سابق مجلس نظر دیگری دارد و نوشته با این گفته های رهبر جمهوری اسلامی راه انتقاد از دولت بسته نمی شود.

حمیدرضا ترقی از دفتر سیاسی جمعیت موتلفه اسلامی در این مقاله اظهار نظر کرده که حمایت رهبر از حرکت‌های دیپلماسی دولت یازدهم، دلیل بر این نیست که در داخل کشور، مخالفت‌هایی نسبت به دیپلماسی روحانی وجود ندارد و این به آن معنا نیست که با جزئیات آن و برخی ملاقات‌ها، دیدار‌ها و گفت‌وگوها موافق هستند. شاید اگر ایشان وارد جزئیات شوند، انتقادهایی بر برخی مواضع دولت داشته باشند،.

بعد از سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور آمریکا که به نظر نویسنده یادداشت روز کیهان یکی از چند اقدام نابجای این سفر - در کنار اقدامات مثبت آن - بود اینک کیهان به انتقاد از هاشمی‌رفسنجانی و این جمله وی پرداخته که نوشته «امام موافق حذف شعار مرگ‌بر آمریکا بودند»

به نظر یادداشت روز کیهان این ادعا که همزمانی آن با مکالمه تلفنی دکتر‌روحانی و اوباما، هماهنگ شده به نظر می‌رسید، در فاصله‌ای کوتاه به تیتر و خبر اول روزنامه‌های زنجیره‌ای و سایت‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد. رسانه‌های مورد اشاره با استناد به ادعای آقای رفسنجانی، اصرار داشتند که از یکسو، گفت‌وگوی تلفنی روحانی و اوباما را قابل توجیه جلوه دهند و از سوی دیگر، ابراز امیدواری می‌کردند شعار مرگ بر آمریکا از فرهنگ سیاسی و اعتقادی مردم حذف شود!

حسین شریعتمداری در این مقاله تاکید کرده در این که آقای هاشمی‌رفسنجانی نظر صریح و بارها اعلام شده حضرت‌امام را تحریف کرده است، تردیدی نیست ، اما همزمانی تحریف نظر امام با گفت‌وگوی تلفنی آقای روحانی و رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح نشان می‌دهد که آقای هاشمی و دوستان ایشان نیز در نسنجیده بودن مکالمه یاد شده تردیدی ندارند و از آنجا که می‌دانند این اقدام نابجا و خسارت‌آفرین با هیچ منطق علمی، سیاسی و اسلامی همخوانی ندارد، برای توجیه آن به گناه نابخشودنی تحریف‌ نظرات حضرت امام روی آورده‌اند.

نرمش در سیاست داخلی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

محمد‌‌علی محمدی در مقاله ای در بهار با اشاره به راهبرد نرمش قهرمانانه د‌‌ر سیاست خارجی نوشته شرایط د‌‌اخلی کشور مولفه موثری د‌‌ر اتخاذ چنین راهبرد‌‌ی بود‌‌ه است. بسیاری از حکام کشورهای د‌‌یگر به‌خصوص سران د‌‌ول منطقه خاورمیانه که با جنبش به‌اصطلاح بهار عربی سرنگون شد‌‌ند‌‌، به د‌‌و د‌‌لیل فاقد‌‌ چنین راهبرد‌‌ و د‌‌رک عمیق از شرایط بین‌المللی و ملی خود‌‌ بود‌‌ند‌‌. اولا، د‌‌انش کافی از وضعیت اجتماعی کشور خود‌‌ ند‌‌اشتند‌‌ که نتوانستند‌‌ جنبش یا شورش‌های اجتماعی کشور را پیش‌بینی کنند‌

نویسنده این مقاله با تاکید بر این که آن دسته از حکومت ها تحلیل د‌‌رستی از شرایط بین‌المللی و هم‌پیمانان خود‌‌ ند‌‌اشتند‌‌ که د‌‌ر صورت ضعف و زوال، تا چه حد‌‌ روی کمک‌های خارجی می‌توان حساب کرد نوشته: پرسش اساسی این است که راهبرد‌‌ مذکور، د‌‌ر عرصه سیاست د‌‌اخلی چگونه به‌کار گرفته و اجرا شود؟

در ادامه مقاله بهار درباره تضعیف یکپارچگی اجتماعی سال های اخیر آمده: اصرار د‌‌ر تحمیل سبک زند‌‌گی و سخت‌گیری‌های نهاد‌‌ی و ساختاری از طرف بخشی از حاکمیت نسبت به بعضی از اقشار اجتماعی که اکثرا از جوانان هستند‌‌، کاوید‌‌ن تمام زوایای زند‌‌گی خصوصی افراد‌‌ به‌خصوص نخبگان و روشنفکران که سرمایه‌های جامعه به‌حساب می‌آیند‌‌ و بهره‌برد‌‌اری از نقاط ضعف احتمالی و طبیعی آنان د‌‌ر منازعات سیاسی، تلاش برای تعطیلی کرسی‌های نقد‌‌ و نظر منتقد‌‌ان؛ از مطبوعات گرفته تا کلاس‌های د‌‌رس د‌‌انشگاهی و سمینارها و گرد‌‌همایی‌های علمی و سیاسی از طرف جناح‌های خاص سیاسی، همگی از عوامل اصلی تضعیف یکپارچگی اجتماعی در سال های اخیر است.

خودسرها و خاتمی

ریحانه طباطبایی در مقاله ای در بهار نوشته دو روز پیش رییس‌جمهوری دوران اصلاحات با اشاره به تجمع عده‌ای در فرودگاه مهرآباد و پرتاب کفش به‌سوی خودرو حسن روحانی، هشدار داد که اگر با این جریان‌ها برخورد نشود منجر به ترور می‌شود. این هشدار خاتمی موجی از عصبانیت، خشم و حتی اتهام‌زنی علیه گوینده را به‌همراه داشت.

این مقاله با اشاره به بخشی از خودسری های مخالفان اصلاحات در دوران دولت خاتمی اشاره کرده و نوشته : محمد خاتمی هنوز نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود که با پدیده خودسرها مواجه شد. آن‌ها با حضور در مراسم سخنرانی‌اش در مشهد مانع از ادامه برنامه شدند و در تهران کارناوال عاشورا به‌راه انداختند. او رییس‌جمهور شد و خودسرها دو وزیرش عطاء‌الله مهاجرانی و عبدالله نوری را در نمازجمعه کتک زدند. به‌دنبال حل مساله قتل‌های زنجیره‌ای بود. کاری که خودسرهای وزارت اطلاعات در دولت او انجام داده بودند و رییس‌جمهوری در مقابل آن ایستاد، این حادثه تلخ را افشا کرد و ریشه آن را درآورد. حتی وزیر اطلاعات وقت را نیز در این‌باره تغییر داد. چندی بعد خودسرها حادثه کوی دانشگاه را رقم زدند؛ حادثه‌ای که به‌زعم سیدمحمد خاتمی نتیجه افشای قتل‌های زنجیره‌ای بود.

به نوشته مقاله بهار: هنوز زخم‌هایی که خودسرها در ۱۸ تیر ۷۸ به دانشگاه وارد کردند التیام پیدا نکرده بود که چند جوان خودسر به خیابان بهشت رفتند. سعید حجاریان، را به گلوله بستند تا مغز متفکر اصلاحات، جانباز اصلاحات لقب بگیرد.

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته رفتار و رفتار برخی از فعالان سیاسی نشان می‌دهد که به راحتی زبان در دهان چرخاندن، همه این موارد ممکن است. گور پدر منطق حاکم بر پدیده ها!

نویسنده مقاله با اشاره به اتهاماتی که از سوی اصولگرایان و هواداران دولت احمدی نژاد علیه خاتمی به کار رفته به مواردی اشاره کرده از جمله: اگر تروری در کشور رخ دهد،مسئولیتش با خاتمی است.( گفته یک نماینده روحانی و با سابقه مجلس). احتمالا خاتمی از فعالیت تروریست‌ها مطلع است. ترور حجاریان کار دوستان خاتمی بود(گفته نماینده دیگری که مخالف با خاتمی است)

سرمقاله ابتکار در نقل اتهام هایی که در همین دو روز نثار رییس جمهور پیشین شده نوشته: دبیر یک تشکل دانشجویی از پروژه کشته سازی برای بحران سازی در کشور خبر داده

و یک روحانی عضو جامعه روحانیت هم گفته خاتمی الان باید در حصر باشد.

Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته: به نظر می‌رسد این روزها آقای خاتمی به غیراز خواندن خطبه عقد و دادن پیام تبریک و تسلیت و... نقش فعال‌تری در جامعه برعهده گرفته‌اند و آن هم حضور روی جلد مطبوعات است. گویا بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، کار کردن تصویر و نام آقای خاتمی، موجب تشویش اذهان عمومی و اخلال در اجتماع نمی‌شود، بنابراین نشریات با لذت تمام به هر بهانه‌ای عکس آقای خاتمی را روی جلد می‌آورند. این طوری

روزنامه اصلاح‌طلب سیاسی: «نخست‌وزیر عراق به حسن روحانی انگشتر خاتم هدیه داد»+ یک عکس تمام رخ از آقای خاتمی

روزنامه میانه‌روی فرهنگی: «نمایشگاه خاتم‌کاری استاد ظروفچیان»+ عکس نیم‌رخ آقای خاتمی در حال تفکر

نشریات زرد: «حادثه عجیب پیاده شدن سیدمحمد خاتمی از اتومبیلش»+ عکس آقای خاتمی در حال پیاده شدن از اتومبیل

نشریات روشنفکری: «جستاری در باب پارادایم کنش دیالکتیک گفت‌وگوی تمدن‌ها، در خردورزی پسامدرن تجددمآب»+ عکس باکلاس از سخنرانی آقای خاتمی

روزنامه آرمان: «آیت‌الله هاشمی: خاتمی خوب است.»+ عکس آقای خاتمی در حال مورد تفقد آیت‌الله هاشمی قرار گرفتن

حتی نشریات رسایی‌محور: «جورج سوروس کیست؟»+ عکس آقای خاتمی در حال خشونت‌ورزی، داد زدن و خیانت به کشور

چالش‌های پیش‌روی بانک مرکزی

حسین عبده تبریزی و میثم رادپور مقاله ای دارند در شرق که در آن با نقل انتقادهایی که از گفته های رییس بانک مرکزی در لزوم گران ماندن نرخ ارز به عمل آمده نوشته شده: 
 مضمون آنچه رییس بانک مرکزی ابراز کرد، دقیق و کارشناسانه بود، هرچند شاید برای بیان آن مطالب جملات دقیقی انتخاب نکرده بود.

به نوشته این مقاله: عدم‌حاکمیت سازوکار بازار آزاد در کشور همواره عدم‌توازن قیمت‌ها را موجب شده است. برای سال‌های متوالی نرخ ارز پایین‌تر از قیمت تعادلی آن بوده است. عدم‌تعادلی که صحنه فعالیت بنگاه‌های اقتصادی کشور را به نفع واردکنندگان کالاهای خارجی و البته به ضرر کسب‌وکارهای تولیدی تغییر داده است.

کارشناسان اقتصادی مقاله شرق تاکید کرده اند: بانک مرکزی مسوول هدایت‌ بازار به سمت مجاری متعادل‌کننده است. اقدام اخیر این بانک در جهت‌دهی به بازار ارز، به‌لحاظ اقتصادی معقول و پسندیده است. بانک مرکزی بهتر است واقع‌بینی را جایگزین مصلحت‌اندیشی کوتاه‌‌مدت کند. رییس بانک مرکزی نمی‌تواند در شرایط رکود تورمی جاری رفتار سلف خود را دنبال کند؛ او به‌خوبی می‌داند که اقتصاد مصلحتی به مصلحت‌نیست.

همه چیز در سعودی نیست

متین مسلم در مقاله ای در بهار نوشته: روابط تهران با بسیاری از کشورهای جنوبی خلیج‌فارس چند‌‌ان صمیمانه نیست و د‌‌ر پاره‌ای موارد‌‌ این عد‌‌م صمیمیت به خصومت هم کشید‌‌ه شد‌‌ه است؛ عد‌‌م صمیمیتی که د‌‌ر هشت سال گذشته رکورد‌‌ی بی‌سابقه بر جای گذاشت و نه تنها از بسیاری جهات روابط پسرفت د‌‌اشت که باعث تخریب د‌‌ستاورد‌‌های قبل از آن هم شد.

نویسنده تاکید کرده باید‌‌ پذیرفت مسائل ریشه‌ای است، ختلاف هست، جد‌‌ی هم هست، و باید به

یکپارچه بود‌‌ن سیاست‌های راهبرد‌‌ی این کشورها با وجود‌‌ تعد‌‌د‌‌ پرداخت. آن‌ها حد‌‌اقل زمانی که پای ایران به میان می‌آید‌‌ هماهنگی شگفت‌آوری از خود‌‌ نشان می‌د‌‌هند‌‌. بنابراین تد‌‌وین هرگونه راهبرد‌‌ بر مبنای بهره‌برد‌‌اری از وجود‌‌ اختلافات میان اعضا یا نزد‌‌یک‌شد‌‌ن به یکی از آن‌ها فارغ از د‌‌یگری از پیش سیاستی ناموفق خواهد‌‌ بود‌‌.

نویسنده مقاله بهار افزوده: بسیاری که معتقد‌‌ند‌‌ کلید‌‌ اصلی د‌‌ر ماجرا عربستان سعود‌‌ی است. شاید‌‌ این اید‌‌ه تا حد‌‌ی د‌‌رست باشد‌‌ اما د‌‌ر د‌‌رون خود‌‌ یک عیب بزرگ د‌‌ارد‌‌ و آن محور شد‌‌ن ریاض د‌‌ر تعین‌های سیاست خارجی ایران نسبت به همسایگان جنوبی است. و این منطقی نیست و موجب می شود رابطه تهران با ریاض و د‌‌یگر کشورهای عربی مبنایی تاکتیکی به خود‌‌ بگیرد‌‌ تا اصولی استرتژیک.

اصرار احمدی نژاد

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون از قول نشریات دیگر نقل کرده که: محمود احمدی نژاد سوار بر خودروی پژو پارس و چند اسکورت در خیابان‌های تهران دیده شده که وی از داخل ماشین اصرار داشت که به میان مردم برود

طنزنویس داستان را چنین ادامه داده: او دائم با نشان دادن در ماشین به محافظانش می گفت: باز شوم دیده شوم بلکه پسندیده شوم. ولی محافظان او به دلایل نامعلوم (برای احمدی نژاد!) از خارج شدن او ممانعت کردند. ولی احمدی نژاد همچنان اصرار داشت که بیرون برود. محافظان که می دیدند احمدی نژاد بی خیال نمی شود گفتند: می‌خواهی برویم سر کوچه گوجه قیمت کنیم؟ احمدی نژاد: نچ!

محافظان: بریم ونزوئلا بغل بغل؟ (یعنی بغل بغل گل ببریم برای خانواده مرحوم چاوز)

- نچ!

محافظان: سوار هلی کوپتر بشویم خودمان را بزنیم به کابل؟

- نچ!

محافظان: برویم مجمع تشخیص مصلحت، زیر میز آقای‌هاشمی آدامس خرسی بچسبانیم؟

- نچ!

در نهایت خود رئیس جمهور سابق پیشنهاد داد که یک دقیقه برود پایین و از تلفن عمومی زنگ بزند به اوباما و فوت کند و سریع برگردد توی ماشین! محافظان و مشاوران با این تصمیم موافقت کردند و به این ترتیب اوقات فراغت آن روز رئیس جمهور سابق به نحو احسن پر شد.

کارتون روز

Image caption کارتون هادی حیدری، شرق

مطالب مرتبط