ظریف: طرح قبلی ۱+۵ به تاریخ پیوسته است

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر امور خارجه ایران گفت که مذاکرات اتمی باید ظرف یک سال به مرحله نهایی برسد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است طرحی که گروه ۱+۵ قبلا به ایران داده بود، "به تاریخ پیوسته" و این گروه باید با یک دیدگاه جدید با ایران مذاکره کند.

آقای ظریف شنبه شب (۱۳ مهر) در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون ایران گفت: "ما آماده مذاکره برای مذاکره نیستیم. مذاکرات ما باید نتیجه داشته باشد."

وی در مورد سطح مذاکرات آتی ژنو گفته است هیات ایران هم‌سطح با طرف مقابل در مذاکرات شرکت می‌کند هر چند خود او و کاترین اشتون، در مذاکرات حاضر خواهند بود.

آقای ظریف گفت: "برای منافع ملی ما بسیار مهم است که دنیا به این اطمینان برسد که فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است. ضمن آنکه سلاح هسته‌ای نه برای کشور ما بلکه برای هیچ کشوری مفید نیست."

وی در عین حال گفت که به مردم ایران اطمینان می دهد که هیات ایرانی در مذاکرات با غرب، در باره اصل غنی‌سازی مذاکره نخواهد کرد.

مذاکرات بعدی میان ایران و پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل و آلمان هفته آینده در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر (۲۳ و ۲۴ مهر) در ژنو انجام خواهد شد.

محمدجواد ظریف در ادامه این مصاحبه گفت که در نیویورک دیدگاه های ایران را به طور کلی با گروه ۱+۵ مطرح کرده و آن را در ژنو ادامه خواهد داد.

در سفر اخیر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و محمدجواد ظریف به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، وزیر امور خارجه ایران با وزیران امور خارجه گروه ۱+۵ دیدار کرد و از جمله با جان کری، همتای آمریکایی خود دیدار دوجانبه داشت.

باراک اوباما و حسن روحانی، روسای جمهور آمریکا و ایران نیز روز ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) قبل از بازگشت آقای روحانی به تهران، تلفنی گفتگو کردند که این موضوع، خوشبینی‌هایی در مورد پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران و غرب و همچنین روابط ایران و آمریکا ایجاد کرد.

محمدجواد ظریف به تلویزیون ایران گفته است که در دیدار او با جان کری و نیز در مکالمه تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی، طرف آمریکایی می‌خواست به طرف ایرانی اطمینان دهد که برای دستیابی به یک راه حل و نتیجه جدیت دارد و متعهد است که این کار را پیش ببرد.

اما باراک اوباما هفته گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل گفت که گزینه نظامی در مواجهه با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

در واکنش، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ دیگری با سی‌ان‌ان گفت: "من از این که آقای اوباما زبانی توهین‌آمیز به مردم ایران به کار برد دلسرد شدم. شما نمی‌توانید با تهدید یک کشور رابطه‌ای مبتنی بر احترام متقابل با آن برقرار کنید."

ایران و کشورهای غربی از ده سال پیش در حال گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای ایران هستند که این مذاکرات تاکنون به نتیجه نرسیده است.

طرف غربی، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم می‌کند، اما ایران ضمن رد این اتهام، تاکید دارد که این برنامه صلحآمیز و هدف از آن تولید برق و مصارف پزشکی است.