ایران چهار نفر را به اتهام 'خرابکاری هسته‌ای' دستگیر کرده است

Image caption آقای صالحی می‌گوید که یگان تخصصی حفاظت از تجهیزات رایانه‌ای مراقب هر نوع حمله‌ای هست

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که چهار نفر که قصد خرابکاری در یکی از مراکز هسته‌ای این کشور را داشتند و زیر نظر بودند، در هنگام اجرای عملیات دستگیر شده‌اند و بازجویی از آنها در جریان است. او همچنین گفت ساختار جدیدی برای یگان حفاظت سازمان انرژی اتمی طراحی شده است.

آقای صالحی در همایش یگان‌های حفاظتی سازمان‌های دولتی که شنبه (سیزدهم مهر) برگزار شد که گفت "برخی کشورها" تلاش می‌کنند "با اقدامات خرابکارانه" مانع از حل مسائل هسته‌ای ایران شوند، از این رو دستور ویژه‌ای صادر شده تا یگان حفاظت سازمان انرژی اتمی به همراه نیروی انتظامی و نیروهای اطلاعاتی از تاسیسات هسته‌ای مراقبت کنند.

به گفته آقای صالحی این یگان در "بیش از ۱۰ استان" مشغول به کار است و "حفاظت فیزیکی تأسیسات، تهیه مواد لازم از معادن، حمل مواد پرتوزا و تأمین امنیت مراسم و همایش‌ها" از جمله وظایف آن به شمار می‌رود.

او گفت برای این یگان ساختار جدیدی در نظر گرفته شده که برای تصویب به نیروی انتظامی فرستاده شده است و لباس فرم اعضای آن نیز تغییر کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت یگان متخصص مقابله با بدافزارها نیز در سازمان انرژی اتمی تشکیل شده است: "از زمان شیوع ویروس استاکس نت سازمان انرژی اتمی وارد مقابله شد. اکنون سیستم های حفاظتی و کامپیوتری ارتقاء یافته است، ضمن اینکه سیستم‌های متصل به اینترنت را نیز جداسازی کرده‌ایم."

آقای صالحی گفت در روزهای آینده از دستاوردهای بزرگی رونمایی خواهد شد و کشور در "مسیر جدیدی" قرار خواهد گرفت بنابراین نیروهای امنیتی باید مراقب مرزهای کشور باشند چون احتمال خرابکاری وجود دارد.

در چند سال گذشته بجز حمله با بدافزار استاکس‌نت به سیستم‌های هسته‌ای ایران، چند تن از دست اندرکاران برنامه هسته‌ای هم در عملیات جداگانه ترور شده‌اند که وزارت اطلاعات ایران آن‌ها را به اسرائیل نسبت داده است.

مطالب مرتبط