بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۵ مهر

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی و مقالات خود همچنان موضوع مذاکرات ایران و آمریکا و سیاست خارجی دولت را مطرح کرده و در موافقت و مخالفت با آن نوشته‌اند. نقد و حملات علیه هاشمی رفسنجانی و سخنان تازه وی در مورد روابط ایران و آمریکا، پاسخ گویی به حملات تندروها به محمد خاتمی رییس دولت پیشین از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

پیروزی والیبالیست های ایران و کسب مقام قهرمانی آسیا در صفحات اول روزنامه های امروز منعکس است.

Image caption صفحه اول جهان صنعت

روابط ایران و آمریکا و مشکلاتش

اکبر اعلمی در مقاله ای در اعتماد در مخالفت با نظرسنجی از مردم درباره روابط ایران و آمریکا نوشته: سفر روسای جمهور به امريكا به بهانه‌های مختلف و برگزاری نشست و سخنرانی و انجام مصاحبه با رسانه‌های مختلف امری مسبوق به سابقه است و دست‌كم رييس‌جمهور پيشين در اين زمينه ركوردشكن بوده . پس اين بخش از حركت دولت در سفر به امريكا امر مرسومی است كه نيازی به نظرسنجی ندارد.

به نوشته این مقاله مذاكره مقامات ايراني با مقامات امريكايی هم مساله‌ي تازه ای نيست و پيش از اين هم بارها ميان مقامات دو كشور درباره مسائل مختلف ديدار و مذاكره صورت گرفته است. برقراری رابطه و مذاكره روسای جمهور ايران و امريكا هم امر بديعی نيست، زيرا پيش از اين نيز آقای احمدی‌نژاد خارج از عرف سياسي با نوشتن نامه‌های سرگشاده مفصل خطاب به جرج بوش و اوباما و دعوت از آنان براي مناظره، خيلی تلاش كرد. خطيب نماز جمعه تهران هم آن را "عملي فوق‌العاده"، "مشحون به كرامات و معجزه" و از "الهامات خدا" خواند.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد: تنها تفاوت روش روحانی با همتای پیشین خود در دو چیز است. یکی استفاده از تكنولوژی و وسيله ارتباطی مدرن‌تری به نام تلفن ماهواره‌يی به جای نامه نوشتن يك‌طرفه و بي‌پاسخ ماندن آن و دیگر دو سويه شدن ارتباط و مذاكره توام با رعايت آداب و نزاكت ديپلماتيك و حفظ عزت، منزلت و حيثيت جمهوري اسلامی ايران و شؤونات رييس‌جمهور آن. این ها هم نیازی به نظرسنجی از مردم ندارد.

صادق زیباکلام در مقاله‌ای در شرق ضمن اشاره به سخنان تازه هاشمی رفسنجانی که خشم محافظه کاران را در پی آورده و دور تازه ای از تبلیغات علیه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برانگیخته نوشته اما من این بار با شیوه عمل آقای هاشمی مخالفم حتی معتقدم این شیوه با راه و رسم آیت الله خمینی هم خیلی سازگاری ندارد. تازه آیا چون ایشان درخصوص یک مساله عرفی سیاسی، ۳۰ سال پیش یک نظری داشته‌اند اما امروز بعد از گذشتن این همه سال و تغییر شرایط آن روز، همچنان باید آن نظر را ملاک خودمان قرار دهیم؟

این استاد دانشگاه ابراز عقیده کرده که اگر آیت الله خمینی خود زنده بود نخستین کسی بود که با این رویکرد مخالفت می کرد و نمی توان گفت با درنظرگرفتن مصالح، منافع و مقتضیات کشور همچنان روی تداوم آمریکاستیزی اصرار می‌ورزید؟ چنان که وقتی به این نقطه رسید که تداوم جنگ با عراق و اصرار بر پیروزی در جنگ، خلاف مصالح و منافع کشور است، با وجود همه تلخی‌هایی که اتخاذ آن تصمیم برای ایشان داشت، قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت.

Image caption روزنامه آرمان

نویسنده مقاله شرق خطاب به آقای هاشمی نوشته این چه روشی است که بگردیم در لا‌به‌لای هزاران جمله و فراز از امام که ببینیم ایشان در مورد فلان مساله سیاسی و عرفی، چه نظری ‌داشته‌اند؟ چنان که ایشان در چند مورد نظرش را تغییر داد: مثل دخالت روحانیون در کار حکومت (که در ابتدا اصلا موافق نبود و اما بعدا نظرشان را تغییر داد). درخصوص پذیرش مسوولیت اجرایی از جانب روحانیون، پیرامون اقامت در تهران یا رفتن به قم و در مورد چهره‌ها و شخصیت‌ها که مثال‌ها خیلی زیاد‌تر هم می‌شود.

حسین قدیانی در مقام مخالف با تجدید روابط ایران و آمریکا و مذاکره بین دو کشور به استدلال هواداران این مذاکرات در یکی دانستن حزب الهی ها و تندروهای اسراییلی در مخالفت با نزدیکی ایران و آمریکا تاخته و نوشته: امريكا هرگز ميان اسرائيل و ايران گير نكرده كه نداند كدام را انتخاب كند!

این مقاله تاکید کرده در طول ۳۵ سالی كه از عمر جمهوري اسلامی می‌گذرد، هر وقت بحث مذاكره با آمریکایی ها مطرح بوده، چرا لابی اسراییل، همان پله اول، مانع نشده؟! و چرا همواره اجازه داده يك حرف و حديثی، يك نامه‌ای، يك تلفنی حادث شود، بعد در پله دوم، به آنچه نزديكي تهران – واشنگتن مي‌خواند، اعتراض كند؟! آیا نمی‌توان نتيجه گرفت كه "سكوت فرمايشي در پله اول" و "اعتراض نمايشي در پله دوم" فريبی بيش نبوده است؟!

به نوشته روزنامه جوان اعتراض صوری اسرائيلی‌ها به اوباما در پله دوم، با اين هدف صورت نمی‌گيرد كه زنجيره‌ای‌ها ـ بخوانيد باند رسانه‌ای دوستان خوب اسرائيل! ـ به عنوان "بازيگر نقش مكمل اين خيمه‌شب‌بازی" وارد ماجرا شوند و به تضعيف موضع حزب‌الله در برابر جبهه مشترك امريكا و اسرائيل بپردازند؟

وضعیت ناگوار اقتصادی دولت

محمد سلامتی در مقاله ای در بهار نوشته: دولت یازدهم در شرایطی مسئولیت قوه‌مجریه را برعهده گرفته است که از یک‌سو تحریم‌ها کماکان ادامه دارد و از سوی دیگر طبق آمار ارائه شده، وارث رشد منفی ۴.۵ درصد در اقتصاد کشور است. مقابله اساسی با این مشکل در گرو سیاستی همه‌جانبه است که ناگزیر باید آن را اتخاذ و اجرا کند.

نویسنده مقاله یادآور شده که با وجود تحریم اقتصادی نه امکان استفاده ایران از محصولات دیگر کشورها به راحتی وجود دارد و نه امکان صدور طبیعی کالاهای ایرانی به کشورهای هدف. بنابراین برای عبور از این بحران باید سیاست وابستگی متقابل براساس اصل مزیت نسبی را حداقل در کوتاه‌مدت کنار گذاشت و سیاست خود‌اتکایی را تعقیب و اجرا کرد.

وزیر پیشین کار در مقاله بهار افزوده: در چند سال اخیر سه شاخص عمده اقتصادی حکایت از ضعف، بی‌تدبیری و فقدان یک سیاست درست در عرصه اقتصادی کشور در دولت گذشته می‌کند. بسیاری از صنایع کوچک و متوسط ورشکسته و تعطیل شدند، این‌ امر هم موجب کاهش تولید داخلی و هم موجب بیکاری بیشتر شد و مهم‌‌تر این‌که بسیاری از تخصص‌های ذی‌ربط به مسیر انحرافی کشیده شد که بازسازی آن‌ها کاری بس دشوار است. این کار در زمانی که هنوز صحبت از تحریم نبود آغاز و اجرا شد.

Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق خبر داده درآمدهای مالیاتی در شهریور امسال‌ نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۸ درصد رشد کرده است. این میزان رشد، نشان از ادامه وضعیت نامطلوب اقتصاد ایران دارد. چرا که وقتی تورم یک ساله اخیر چهل ممیز یک در صد است کل درآمدها از محل وصول مالیات بر ارزش افزوده، باید بیش از این ها افزایش می‌یافت

نویسنده با اشاره به این که: نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی هم کاهش پیدا کرده در حالی‌که رشد درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده این موضوع را نشان نمی‌دهد. این گفته به این معنی است که سازمان امور مالیاتی در وصول مالیات، کم‌کاری نکرده بلکه کاهش تولید ناخالص داخلی در شش ماه نخست سال‌جاری منجر به افت درآمدهای مالیاتی شده است.

به نوشته مقاله شرق با این ها، ضرورت اعمال تدابیر فوری، جدی و عمیق و اصلاح ساختار ناکارآمد اقتصادی دوچندان می‌شود. دولت با راهکارهای مقطعی و وصله‌پینه‌ای، نمی‌تواند مسایل و مشکلات اقتصاد را رفع کند. واقعیت کاهش تولید ناخالص داخلی که از لابلای آمار مالیات بیرون آمده، نیازمند اقدامات فوری و قاطع است زیرا سقوط آزاد اقتصاد ایران که از نیمه دوم سال ۹۰ آغاز شده، هنوز هم ادامه دارد

آسیبشناسی روز بدون طلاق

پوریا عالمی در ستون طنز از هر نظر بی ضرر شرق با اشاره به روز بدون طلاق نوشته:

به‌زودی طرح طلاق به‌صورت زوج و فرد انجام خواهد شد.

سهمیه هر فرد برای طلاق، در سال یک مرتبه است.

در دادگاه

- یه روز دیگه می‌تونی دوام بیاری؟

- نه... نه... چرا؟ آخه چرا؟

- فقط یک روز. چون امروز "روز بدون طلاق" است.

- نه آقای قاضی. این بلا چرا باید سر من بیاید؟ (نه... نه... تالاپ.)

تعدد ازدواج

- چرا هی ازدواج می‌کنی؟ چرا هی زن روی زن می‌گیری؟

- خب چی‌کار کنم؟ نمی‌گذارند طلاق بگیریم که آمار طلاق بیاید پایین، از آن‌ور هی وام ازدواج می‌دهند. چه کنم؟

کارتون روز

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

مطالب مرتبط