سفر معاون وزارت خارجه سوئیس به تهران یک هفته پیش از مذاکرات اتمی در ژنو

معاون وزارت امور خارجه سوئیس که کشورش هفته آینده میزبان دور تازه ای از گفت‌و‌گو های اتمی است، با سفر به تهران با مقام های ایرانی دیدار کرده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در دیدار معاون وزارت خارجه سوئیس، مذاکرات پیش رو در ژنو را "فرصتی استثنایی برای آغاز رویکردی جدید در تعامل بین ایران و غرب" توصیف کرده است.

به گزارش رسانه های ایران، معاون وزیر خارجه سوئیس هم ابراز امیدواری کرده که مذاکرات ژنو "شاهد نتایج و پیشرفت‌های مثبتی در راستای منافع متقابل دو طرف باشد".

دور تازه مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج به علاوه یک قرار است روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو برگزار شود.

در جریان دیدار معاون وزارت خارجه سوئیس از تهران، آقای ظریف همچنین خواستار گسترش همکاری‌های دو کشور در سطوح دوجانبه و چندجانبه شده است.

سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران روابط دوستانه ای با جمهوری اسلامی ایران دارد و دو طرف در سال های پیش روابط اقتصادی نسبتا وسیعی با هم داشته اند.

در نبود رابطه سیاسی میان ایران و آمریکا، سفارت سوئیس در تهران یکی از اصلی ترین راه های ارتباط مقام های ایران و آمریکا بوده است.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران، این دومین سفر یک مقام وزارت خارجه سوئیس به این کشور است.

پیش از این مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه سوئیس نیز به منظور گفت و گو با مقامات ایران در راس هیاتی به تهران سفر کرده بود.