رفع فیلتر فیسبوک و توییتر در ایران 'در دست بررسی است'

حق نشر عکس AFP

روابط عمومی وزارت ارتباطات ایران در توضیح گفته‌های منتشر شده از قول محمود واعظی، وزیر ارتباطات، اعلام کرد که رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران در دست بررسی است.

در این اطلاعیه آمده است که آقای واعظی به خبرنگاران گفته بود که قولی درباره رفع فیلتر فیسبوک و توییتر نداده است. پیشتر ایسنا از قول آقای واعظی نوشته بود که شبکه‌های اجتماعی مجازی فیسبوک و توییتر در ایران رفع فیلتر نمی‌شوند.

ایسنا گزارش داده بود که آقای واعظی گفته است: "قرار نیست که این سایت‌ها رفع فیلتر شوند و تحت همان شرایطی که بوده‌اند خواهند ماند."

به گزارش ایسنا، وزیر ارتباطات ایران همچنین از پاسخ‌گویی درباره استفاده مقام‌های دولتی ایران از این وبسایت‌ها خودداری کرده و گفته بود: "از خودشان سوال کنید."

اواخر شهریور امسال برای مدت کوتاهی دسترسی آزادانه به فیسبوک و توییتر برای ایرانیان فراهم شد. این امر به خوش‌بینی‌ها درباره احتمال رفع فیلتر این شبکه‌ها دامن زد، اما گفته شد که رفع فیلتر موقتی ناشی از نقص فنی بوده است.

همچنین اخیرا حساب توییتر منسوب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، تلویحا از قصد او برای رفع فیلتر توییتر خبر داده بود.

این حساب در پاسخ به سوال رئیس توییتر درباره دسترسی آزادانه ایرانیان به توییتر نوشته بود: "تلاش می‌کنم تا مردم کشورم بتوانند به راحتی به تمام اطلاعات جهان دسترسی داشته باشند، چون این حق آنها است."

برخی چهره‌های محافظه‌کار در جمهوری اسلامی شبکه‌های مجازی نظیر فیسبوک و توییتر را "ابزار جنگ نرم دشمن" معرفی می‌کنند. با این حال حساب‌های منسوب به مقام‌های عالی جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، حضور پررنگی در این شبکه‌ها دارند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم استفاده چشمگیری از این شبکه‌ها می‌کند.