پورمحمدی: وضعیت موسوی و کروبی در شورای امنیت ملی در حال بررسی است

حق نشر عکس MEHR

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در گفت و گویی با روزنامه ایران اعلام کرد که وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در شورای امنیت ملی در حال بررسی است.

محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی، پیشتر گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، موافقت کرده است موضوع حصر خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی به شورای‌عالی امنیت ملی ارجاع شود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نتیجه اعلام شده این انتخابات در مورد پیروزی محمود احمدی نژاد را مردود و ناشی از تقلب دانستند و از حدود ۱۰۰۰ روز پیش در حصر به سر می برند.

حصر این دو نفر از بهمن ماه سال ١٣٨٩ و پس از آن شروع شد که گروهی از مردم در پاسخ به خواست آقایان کروبی و موسوی در حمایت از حرکت اعتراضی در تونس و مصر، تظاهرات پراکنده‌ای را برگزار کردند.

امکان "عفو" زندانیان

مصطفی پورمحمدی در گفت و گوی امروز دوشنبه ۱۵ مهرماه با روزنامه ایران، ضمن اشاره به وضعیت زندانیان امنیتی و امکان عفو آنها گفت: "داستان عفو در کشورمان یک موضوع جدی و نهادینه شده است. ما قرار نیست انسان‌ها را در زندان‌ها بپوسانیم. زندان برای تادیب، برای اصلاح و برای بازگشت موفق و سالم به جامعه است."

او با اشاره به اتفاقات سال ۱۳۸۸ افزود: "البته اگر محیط آلوده باشد انسان‌های آسیب پذیر را نمی‌توان در آنجا رها کرد. وقتی محیط از آلودگی و از تنش‌ها فاصله گرفت، می‌توان به افرادی که یک کمی آلوده شده‌اند اعتماد کرد که آن‌ها به جامعه بازگردند."

وزیر دادگستری با اشاره به "حقوق مجرمین و متخلفین" گفت: "نباید انسانیت آن‌ها مخدوش شود و زیر سوال برود. متخلف باید به اندازه جرمش مجازات شود ولی انسانیتش نباید لگدمال شود." او وظیفه اصلی خود به عنوان وزیر دادگستری را "تعقیب این‌گونه مسائل" دانست و اظهار داشت: "به طور جدی هم در دولت و هم در قوه قضاییه این مسائل را پیگیری می‌کند."

پیشتر غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران در اوایل مهرماه اعلام کرده بود: "هشتاد نفر از محکومین امنیتی مورد عفو قرار گرفته اند که تعدادی از آنها از محکومین فتنه ۸۸ بوده‌اند."

آقای محسنی اژه ای گفته بود که به دنبال عفو این افراد توسط رهبر جمهوری اسلامی، تعدادی از آنها آزاد شده و برخی دیگر "به زودی آزاد خواهند شد".

نسرین ستوده از وکلای دادگستری، عیسی سحرخیز و مهسا امرآبادی روزنامه نگار، فیض الله عرب سرخی معاون وزیر بازرگانی در دولت محمد خاتمی، محسن امین زاده معاون وزیر خارجه در دولت آقای خاتمی و میرطاهر موسوی نماینده پیشین مجلس از جمله آزادشدگان هفته های گذشته بوده اند.