روحانی: در سیاست خارجی به اندازه ۵۰۰ روز قدم برداشته‌ایم

Image caption از راست حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی، سورنا ستاری. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، حسن روحانی، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و حسین فریدون برادر رئیس جمهور

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به برخی از اقدامات ۵۰ روز اول دوره ریاست جمهوری خود اشاره و از اقدامات همکارانش در دولت ایران تمجید کرده است.

آقای روحانی امروز سه شنبه ۱۶ مهر (هشتم اکتبر) در جمع شماری از نخبگان ایرانی گفت: "ما در زمینه سیاست خارجی قدم هایی برداشته ایم که نه به اندازه ۵۰ روز بلکه به اندازه ۵۰۰ روز است."

رئیس جمهور ایران به تازگی با شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل با شماری از شخصیت های سیاسی و رهبران کشورها دیدار و در پایان این سفر هم با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تلفنی صحبت کرد.

در طی این سفر، وزرای امور خارجه ایران و گروه پنج بعلاوه یک با هم دیدار کردند و قرار شد مذاکرات بعدی در ژنو برگزار شود که حدود یک هفته آینده خواهد بود.

'دلگرمی کشاورزان'

آقای روحانی در سخنرانی اخیرش به برخی از اقدامات اقتصادی دولت هم اشاره کرد و گفت که "ما تنها دولتی هستیم که در بخش کشاورزی در تاریخ اول مهرماه به مردم اعلام می کنیم که تمام بدهکاری کشاورزان را چند روزه پرداخت کردیم.

وی افزود: "در طول ۵۰ روز بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ماشین آلات کشاورزی در اختیار کارآفرینان قرار داده ایم و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم برای خرید کود در فصل پاییز به کشاورزان داده ایم."

به گفته رئیس جمهور ایران، "دولت قبل از شروع پاییز قیمت تضمینی خرید گندم و سایر محصولات کشاورزی را در شورای اقتصاد تصویب کرد، تا از هم اکنون کشاورزان دلگرم باشند."

آقای روحانی گفت "مشکلات زیاد است، اما ما می توانیم مشکلات را حل کنیم و در همین مدت ۵۰ روز که کار را آغاز کرده ایم، همکاران من قدم های مهمی را برداشته اند."

آقای روحانی در افتتاحیه هفتمین همایش ملی نخبگان جوان در تهران سخنرانی می کرد و ضمن تمجید از نخبگان علمی ایران وعده داد که "در جلسه چهارشنبه هیات وزیران یعنی فردا به وزیران می‌گویم که ساز و کارهایی پیش بینی کنند که در تصمیم گیری ها از نخبگان جوان بهره برداری و استفاده شود."

رئیس جمهور ایران از نخبگان کشورش خواست "با روحی سرشار از امید در کتابخانه ها و آزمایشگاه ها کار کنید و در طول کار خود دایماً به دو سئوال جواب دهید. اینکه برای خودم چه کاری انجام داده ام و برای جامعه، کشور و مردمم چه کار انجام خواهم داد؟ آنگاه است که نشاط دایمی با ما همراه خواهد بود."

آقای روحانی گفت: "مهم نیست که زندگی چه پاداشی به ما داده است مهم این است که در لحظه مرگ احساس کنیم نقشمان را در پیشرفت کشور ایفا کرده ایم."

آقای روحانی در زمان آغاز رسمی دوران چهار ساله ریاست جمهوری اش وعده داده بود که در ۱۰۰ روز اول فعالیت، دولت به مردم درباره اقدامات انجام شده و وضعیتی که کشور را از دولت محمود احمدی نژاد تحویل گرفته، توضیح خواهد داد.