محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور ایران شد

Image caption محمد شریعتمداری در هشت سال ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران طی حکمی محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی دولت‌ محمد خاتمی را به عنوان معاون اجرایی خود منصوب کرد.

آقای روحانی در حکم خود خطاب به آقای شریعمتداری نوشته است: "به استناد اصل ۱۲۴ قانون اساسی و نظر به توان اجرایی، سوابق مدیریتی و تجارب ارزشمند، به منظور هدایت و پیگیری پروژه‌های اجرایی خاص، شما را به عنوان معاون اجرایی رئیس‌جمهور برمی‌گزینم."

آقای روحانی همچنین در حکم دیگری شهیندخت مولاوردی را به معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده منصوب کرد. خانم مولاوردی در کنار الهام امین زاده و معصومه ابتکار سومین زنی است که به معاونت آقای روحانی منصوب می شود.

خانم مولاوردی دارای کارشناسی ارشد از دانشگاه علامه طباطبایی است و علاوه بر داشتن سابقه تدریس در دبیرستان، سردفتر یکی از دفاتر اسناد رسمی در تهران بوده است.

او چند کتاب در حوزه حقوق زنان منتشر کرده است.

پیش از او مریم مجتهدزاده معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده را در دولت های نهم و دهم اختیار داشت.

Image caption خانم مولاوردی دارای کارشناسی ارشد از دانشگاه علامه طباطبایی است

محمد شریعتمداری، در سال ۱۳۳۹ در خانواده ای روحانی زاده در تهران به دنیا آمد. جانشینی معاونت نخست وزیر (محمد علی رجایی) در امور انقلاب از نخستین مناصب او در جمهوری اسلامی بود. او همچنین از همراهان محمد محمدی ری شهری در تاسیس وزارت اطلاعات بود.

همراهی او با آقای ری شهری تا تاسیس جمعیت دفاع از ارزشهای اسلامی ادامه پیدا کرد. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ نیز از آقای ری شهری حمایت می کرد، اما پس از انتخابات از سوی محمد خاتمی به عنوان وزیر پیشنهادی بازرگانی به مجلس معرفی شد و این سمت را تا پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی در سال ۱۳۸۴ در اختیار داشت.

آقای شریعتمداری پیش از آن در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی قائم مقامی وزارت بازرگانی و همچنین معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری را برعهده داشت.

او برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ثبت نام کرد، اما پس از ثبت نام گفت که به نفع آقای هاشمی رفسنجانی کناره گیری می کند.

حمید بقایی، آخرین معاون اجرایی رئیس جمهور در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بود.