تاکید علی لاریجانی بر تمایل تهران به حل مناقشه هسته‌‌ای

Image caption آقای لاریجانی تصریح کرده که غرب باید "حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم با مقاصد صلح‌آمیز بر اساس معاهده ان‌پی‌تی" را بپذیرد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، بر حمایت حکومت ایران از اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی تاکید کرده و گفته است تهران برای حل و فصل پرونده هسته‌ای، جدی است.

آقای لاریجانی در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی سی‌ان‌ان گفته است رهبر ایران به طور کلی از سیاست‌های رئیس‌جمهوری ایران و اقدامات او حمایت می‌کند.

او که برای شرکت در اجلاس بین‌المجالس جهانی در ژنو سوئیس به سر می‌برد، در پاسخ به کریستین امان‌پور گفته است دلیلی نمی‌بیند درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، بدبین باشد.

به گفته علی لاریجانی، "ایران می‌تواند به روشنی نشان دهد و ثابت کند که در پی دستیابی به بمب اتمی نیست."

رئیس مجلس ایران گفته است مناقشه هسته‌ای ایران، می‌تواند در کوتاه‌مدت حل و فصل شود.

در عین حال علی لاریجانی تصریح کرده است که غرب باید "حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم با مقاصد صلح‌آمیز بر اساس معاهده ان‌پی‌تی" را بپذیرد.

آقای لاریجانی از چهره‌های سیاسی نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

او خود پیش‌تر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای بوده و پس از حسن روحانی، این سمت را برای دو سال در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بر عهده داشت.

هفته آینده ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو درباره برنامه هسته‌ای این کشور گفت‌وگو می‌کنند.

در جلسه پیشین وزرای خارجه این کشورها که در نیویورک و با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برگزار شد، طرفین نشست آن را سازنده و مثبت خواندند.

'مورد تایید است'

علی لاریجانی در پاسخ به سوال سی‌ان‌ان، توضیح دقیقی نداد که به نظرش رهبر جمهوری اسلامی کدام بخش از سفر اخیر هیئت بلندپایه ایرانی به نیویورک را "نابه‌جا" شمرده است.

رئیس مجلس ایران در مقابل پافشاری کریستین امان‌پور که آیا آیت‌الله خامنه‌ای گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی با باراک اوباما را به‌جا ندانسته، گفت: "شاید. من دقیقا نپرسیدم ولی ممکن است چنین باشد".

او گفت که مهم این است عملکرد آقای روحانی مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

پیش‌تر حسن روحانی نیز در مصاحبه‌های خود گفته بود که برای دستیابی به توافق هسته‌ای با غرب "اختیار کامل" دارد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در یک سخنرانی از سفر اخیر حسن روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت کرد اما گفت "برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما به‌جا نبود."

علی لاریجانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته است که با توجه به تجربه حسن روحانی و وزرای او، مجلس از دولت حمایت می‌کند.

نمایندگان مجلس گفته‌اند آقای لاریجانی هفته پیش در جلسه مشترک با حسن روحانی در مجلس، از او بابت موضع‌گیری‌ها و سخنانش در سفر به نیویورک قدردانی کرد.

مطالب مرتبط