بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۷ مهر

روزنامه‌های امروز صبح در عنوان‌های اصلی خود از گزارش دولت درباره پنجاه روز اول فعالیتش، تحولاتی در زمینه اقتصادی و گشایشی در کار روابط ایران و بریتانیا نوشته‌اند.

با نزدیک‌تر‌شدن تاریخ برگزاری مذاکرات هسته‌ای، روزنامه‌های تندرو بر فشار خود بر دولت افزوده و همچنان اصرار دارند که روابط ایران و آمریکا نمی‌تواند با مذاکره و تفاهم حل شود.

تکذیب و تایید ظریف

Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

روزنامه های مختلف امروز از قول اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تیتر روز گذشته روزنامه کیهان را تکذیب کرده اند، که از قول جواد ظریف نوشته بود مکالمه رییس جمهور با اوباما و دیدار من با جان کری نابه جا بود.

همزمان، روزنامه کیهان امروز نه تنها خبر تکذیب تیتر دیروز خود را منعکس نکرده بلکه در تیتر اصلیش، از قول اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر دیروز خود را تایید کرده و برخلاف گزارش های روزنامه های دیگر نوشته: «برخورد صادقانه ظریف خط سازش را به هم ریخت».

روز گذشته وزیر خارجه در صفحه خود در شبکه اجتماعی نوشته بود که از دیدن تیتر یک روزنامه چنان ناراحت شده که کمر و پشت درد گرفته که او را به بیمارستان رسانده است.

روابط خوب با اروپا

در حالی که روزنامه هایی مانند قانون در صفحه اول خود خبر از بالارفتن سطح ارتباطات دیپلوماتیک تهران و لندن داده اند خبر ها و گزارش های دیگری نشان از تغییراتی در روابط افتصادی و سیاسی ایران با کشورهای اروپایی دارد.

حسین انصاری‌راد در سرمقاله مردم‌سالاری با تاکید بر این که رابطه را یکی از ملزوماتی می‌داند که کشورها بدون آن نمی‌توانند نسبت به پیشرفت و تعالی خوش‌بین باشند، نوشته: همه منتظرند تا سرانجام رفتارهای دیپلماتیک دولت یازدهم را به نظاره بنشینند، سرانجامی که خوش‌بینانه است و در سفر مهم رییس جمهوری و هیات همراه به نیویورک مشخص شد که می‌توان نسبت به آینده ایران در جهان و همچنین رابطه داشتن با کشورهای تاثیرگذار امید زیادی داشت.

رییس کمیسیون اصل نود مجلس ششم در ادامه مقاله خود آورده: واقعیت این است که مشکلات اقتصادی این روزها که محدودیت‌های زیادی را به جامعه تحمیل کرده است، دلایل مختلفی دارد که می‌توان گفت مهمترین دلیل چنین وضعیتی عدم رابطه و معامله با کشورهایی است که از پتانسیل بالایی هستند که متاسفانه به دلیل مخدوش بودن فضای بین ایران و آنها از بهره‌مند‌شدن از امکانات آنها محروم شده بودیم.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت تاکید کرده: ایران روزهای خوبی را می‌گذراند. در شرایطی که یخ رابطه با آمریکا در حال ذوب‌شدن است، شائبه نزدیکی با اروپا و تعامل داشتن با کشورهای این منطقه حساس و مهم اگر به قطعیت برسد، حتما باید منتظر روزهای بهتری باشیم.

ایران در مذاکرات قوی‌تر است

روزنامه‌های جوان نزدیک به سپاه پاسداران و کیهان سخنگوی تندروترین جناح سیاسی کشور همچنان در مخالفت بر هر نوع مذاکره و گفتگو با آمریکا و هر نوع نرمشی در سیاست هسته ای ادامه می‌دهند، روزنامه های وابسته به اصولگرایان سنتی روش متعادل‌تری دارند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در سرمقاله رسالت روزنامه جناح راست نوشته: وقتی اسراییل و سلفیون عرب از راهبرد های سیاست خارجی عصبانی شده‌اند، نباید در درست بودن این راهبرد ها شک کرد.

نویسنده سرمقاله این روزنامه جناح اصولگرا به موضوع نظرسنجی برای دانستن نظر مردم درباره رابطه با آمریکا پرداخته که رییس جمهور روحانی مطرح کرده بود. اما تاکید کرده دولت باید قبل از انجام نظر سنجی خام با یک سئوال؛ «چقدر با رابطه با آمریکا موافقید؟» واقعیات این رابطه در مسیر مذاکراتی آینده به اطلاع مردم برسد. چه بسا مسائلی از طرف مخالفین حقوق هسته ای ایران مطرح می‌شود که با روح منشور حقوق بشر، قانون اساسی کشور، شانیت ملت ایران وخاصه مقررات آژانس هسته‌ای همخوان نیست.

سرمقاله رسالت در نهایت خطاب به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نوشته: فضای ژنو با دوران سعدآباد و آلماتی متفاوت است. برگ‌های برنده هیئت ایرانی، از گذشته بیشتر است. دستاورد های انتخاباتی، هسته ای، توان مطمئنه دفاعی و موفقیت های دیپلماتیک که می‌توانند پیش از مذاکره دوجانبه بر میز مذاکره اثر بگذارد.

اقدامات پنجاه روزه دولت

Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

ایران، روزنامه دولت، در گزارش اصلی خود خبر از یک جمع بندی از فعالیت های پنجاه روز گذشته دولت روحانی داده و نوشته این جمع‌بندی نشان می‌دهد دولت نه تنها به اقتصاد کم‌توجه نبوده بلکه تمام تلاش‌هایش برای گشایش داخلی و خارجی در امور اقتصادی هدف گیری شده است برای حل مشکلات اقتصادی کمیته ویژه تشکیل داده است، برنامه کوتاه‌مدت مهار تورم در دستور کار قرار دارد.

گزارش روزنامه ایران تاکید کرده: با این حال می‌بایستی منتظر ماند تا برنامه‌های اساسی‌تر دولت برای عادی‌سازی اوضاع اقتصاد اعلام شود و نباید فراموش کرد که تورم ۴۰ درصدی به همراه رشد منفی ۵.۵ درصدی اعدادی نیست که به راحتی از کنار آن گذشت. دو سال رشد منفی پیاپی اقتصاد به همراه تورم بالا به مثابه بیماری سختی می‌ماند که اگر چه لاعلاج نیست اما علاجش مستلزم شناخت دقیق مشکلات و حل گام به گام آن است.

به نوشته این گزارش: طیف تندروها از تل‌آویو تا نیویورک و واشنگتن علیه ایران فعالند و غلبه بر مشکلات ۳۰ ساله هم با یک یا دو تحرک دیپلماسی رفع نخواهد شد. همان نکته‌ای که محمد جواد ظریف به ظرافت آن را مطرح کرده و گفته است نباید انتظار داشت تمام مشکلات عرصه سیاست خارجی با یکی دو دیدار حل و فصل شود.

روزنامه جوان که مخالف سیاست خارجی دولت روحانی است در مقاله‌ای انتقاد کرده که چرا این دولت تمام هم خود را مصروف سیاست خارجی کرده و از نخستین وعده‌های داده‌شده از سوی دولتمردان در گذشته غافل مانده است مانند وعده گشایش ۱۰۰ روزه در زندگی و معیشت مردم است که بیش از نیمی از این زمان سپری شده و هنوز اتفاق محسوسی در زندگی و معیشت مردم رخ نداده است.

نویسنده جوان معتقد است این انتقاد قبل از آنکه یادآوری وعده‌های داده شده از سوی دولتمردان و غافل‌نشدن از موضوعات اصلی کشور به حساب آید، تلنگری است به کارگزاران قوه مجریه برای هوشیاری و هوشمندی در مقابل توطئه‌ها و دسیسه‌های جریانی خاص که سعی دارد ضمن تخریب وجهه دولت، با اتخاذ عملیات نرم و زیرپوستی، خود را به صندلی ریاست جمهوری برساند.

روزنامه جوان بدون مشخص کردن ادعای خود تاکید کرده: این جریان همانی است که در طول هشت سال گذشته در اشکال و قالب‌های مختلف تلاش می‌کرد خود را تریبون اکثریت جامعه و مدعی حقوق ملت در مقابل معضلات اقتصادی جلوه داده و از این گسل، نقش منتقد و حتی تخریبچی را علیه حاکمیت بازی کند.

ادعاها و سیاست بزن زیرش

همزمان با گزارش پنجاه روزه دولت عماد افروغ در مقاله‌ای در قانون نوشته: اینکه روز گذشته حسن روحانی تاکید کرد که در عرصه سیاست خارجی در مدت زمان ۵۰ روز برابر ۵۰۰ روز کار کرده یعنی دستاورد هر روز معادل ده روز بوده است. به عبارتی در طول یکسال، به اندازه ۱۰ سال و بعد از چهارسال، در حوزه سیاست خارجی، دستاوردی بالغ بر ۴۰ سال کار خواهد داشت. این ادعا قابل تامل است.

به نوشته این استاد دانشگاه: این حرف‌ها یا نباید زده شود یا اگر از سوی مسئولان بالا رتبه مطرح می‌شود همراه با شاخص و قابل ارزیابی باشد. این درست نیست که هر دولتی روی کار می‌آید تنها اقدامات خود را ببیند و توجهی به دستاوردهای دولت‌های گذشته نداشته باشد. نقد ما به دولت قبلی هم همین بود.

در ادامه مقاله قانون آمده: دولت احمدی‌نژاد اعداد و ارقامی را در حوزه‌های مختلف مطرح می‌کرد که خلاف واقعیت‌های جامعه بود و هم قابلیت ارزیابی نداشت. صحبت‌های روحانی در جمع نخبگان و طرح این موضوع که در ۵۰ روز اخیر در بخش سیاست خارجی، به اندازه ۵۰۰ روز اقدام شده در گروه همان شعارهایی قرار می‌گیرد که یا خلاف واقعیت است یا قابل ارزیابی نیست.

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته: این روزها وزیر ارتباطات بسیار پرکار شده. اصلا همینطور صبح تا شب دارد زحمت می‌کشد و ۲۴ ساعته و به گونه‌ای تراکتوروار در حال تکذیب است. مسخره نکنید، تکذیب‌کردن خیلی از آدم انرژی می‌گیرد. اصلا کارشناسان تغذیه گفته‌اند عمل به وعده‌ها حتی اگر به صورت یدی و فیزیکی هم باشد، ۴۰ کالری می‌سوزاند ولی تکذیب وعده‌های داده‌شده بیش از ۱۰۰ کالری در دقیقه می‌سوزاند.

نویسنده ستون سفید نمایی اضافه کرده: واعظی که موتور تکذیبش تازه گرم شده، در ارتباط با اینکه «آیا وعده دو برابر شدن پهنای باند در ۱۰۰ روز محقق می‌شود؟» گفته: «نگفته‌ام که پهنای باند در ۱۰۰ روز دو برابر می‌شود بلکه اعلام کردم طی ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم پهنای باند افزایش یابد. پهنای باند از حدود ۷۱ و ۷۲ بیت به حدود ۹۰ بیت می‌رسد.» کارشناسان معتقدند: «نه تورو خدا آقای واعظی راضی به زحمت نیستیم. دیگه ۲۰ بیت که این حرف‌ها را ندارد. در سرعت اینترنت حالا کشور دویستم دنیاییم، بشویم ۱۹۷ ام.»

ستون طنز بهار برای روزهای آتی هم تکذیب‌هایی را پیشنهاد کرده: من کلا تعهدی به ارائه اینترنت در کشور ندارم / من نگفتم مردم ایران به ارتباطات تلفنی و پستی نیاز دارند. همان با چاپار نامه بفرستند بهتر است / روحانی؟ روحانی کیه؟ من وزیر سعید جلیلی هستم.

سانسوری که نمی‌توان حذف کرد

همزمان با انعکاس وسیع گفته‌های تازه وزیر ارشاد درباره محدودکردن سانسور در روزنامه‌های امروز که به خصوص از زبان وی نقل کرده‌اند که اگر قرآن وحی الهی نبود به آن مجوز نمی‌دادند، همچنان گلایه از ادامه سانسور و ممیزی در روزنامه‌ها ادامه دارد.

حافظ موسوی در مقاله‌ای در بهار نوشته صحبت‌های اولیه آقای وزیر و همینطور حرف‌هایی که دکتر روحانی در جریان انتخابات مطرح کردند هم حکایت از این دارد که این دو مقام به درک ضرورت حذف سانسور واقف هستند. اما اینکه در شرایط کنونی نمی‌توانند از این موضع‌گیری به طور کامل دفاع کنند، مربوط به اقتضائات خاصی است که وجود دارد و برای ما هم قابل درک است.

Image caption کارتون احسان گنجی، روز جهانی پست، اعتماد

به نوشته این نویسنده و پژوهشگر ادبی، سانسور در این سال‌های اخیر چنان نهادینه شده است که بسیاری مخصوصا مسئولان نمی‌توانند نفی یک‌باره آن را بدون خطر تلقی کنند. من و بسیاری از ما معتقدیم که حذف سانسور نه تنها منافع ملی و فرهنگی ما را با خطر مواجه نمی‌کند؛ بلکه باعث شکوفایی و اقتدار آن نیز می‌شود. با این حال برای ما هم معذوریت‌های آقای وزیر و احیانا آقای رییس‌جمهوری قابل‌درک است، منتها این موازنه در طول سال‌ها همواره علیه نویسندگان به کار گرفته شده است. انتظار حداقلی ما این است که شفافیت لازم صورت بگیرد و مقامات به مردم و نویسندگان صراحتا بگویند که با وجود میل باطنیشان مجبور به رعایت ضوابط حداقلی هستند.

محمد علی سپانلو نیز در مقاله‌ای که شرق آن را در صفحه اول خود نقل کرده، نوشته: اوضاع در هشت سال گذشته چنان آشفته بود و سانسور چنان دامن گسترده بود که اکنون هر اتفاقی بیفتد در کار نشر میمون خواهم بود.

مجازات اسیدپاشی چیست

عذرا فراهانی در مقاله‌ای در شرق نوشته: مجازات‌های در نظر گرفته شده با آنچه در واقع انجام و مقرر می‌شود، متناسب نیست و باید مجازات‌های درنظر گرفته شده، تغییر یابد، ولی متاسفانه می‌بینیم که با افزایش روبه‌رشد پدیده اسیدپاشی، باز همان رویه گذشته اعمال می‌شود و هنوز با وجود نقص در قانون نسبت به اسیدپاشی، درخصوص تشدید مجازات این جرم که یکی از ضرورت‌ها و نیاز امنیت اجتماع است، تصمیمی اتخاذ نشده است.

نویسنده این مقاله با تاکید بر این که قربانیان پرتاب‌شده به دنیای هولناک کریه‌ال‌منظری و زشتی، همواره در کنار ما زندگی می‌کنند و از ما یاری می‌جویند نوشته:. مجازات‌های در نظر گرفته شده با آنچه درواقع انجام و مقرر می‌شود، متناسب نیست اما با افزایش پدیده اسیدپاشی، باز همان رویه گذشته اعمال می‌شود و هنوز با وجود نقص در قانون نسبت به اسیدپاشی، در خصوص تشدید مجازات این جرم که یکی از ضرورت‌ها و نیاز امنیت اجتماع است، تصمیمی گرفته نشده است.

مقاله شرق پرسیده: چطور می‌توان منتظر اجرای قانون قصاص در مورد عامل یک اسیدپاشی بود که قربانی چشم و همه پوست صورت خود را از دست داده، چگونه می‌توان این مجازات را انجام داد و مطمین بود که کمتر یا بیشتر از جنایت وی نبوده است.

روز جهانی کودک، فردای روز جهانی ازدواج؟

ایمان پیربرناش در طنزانه قانون نوشته: همیشه این مناسبت‌ های تقویمی برایمان جالب بوده. مثلا دوشنبه همین هقته که دارد می‌گذرد (اگر بگذرد خیر سرش) روز جهانی ازدواج بود. حالا ما که قصد ازدواج نداریم ولی روز خوبی است در کل. فردایش که می‌کند به عبارتی سه شنبه، روز جهانی کودک بوده. فقط نمی‌دانیم چرا کسی که این مناسبت‌ها را انتخاب کرده، لازم ندیده بین این دو مناسبت ۹ ماه فاصله بیندازد.

نویسنده افزوده: مثلا خوب است امروز روز جهانی دوستان معمولی باشد، دو روز بعد روز جهانی ثبت ازدواج موقت؟ اینها تضاد نیست؟ جوانان ما که ماشاا... همه هم جین‌پوش هستند و به موزیک غربی گوش می‌دهند، دچار سردرگمی نمی‌شوند؟ خب، لااقل مناسبت‌های ایرانی و جهانی را یکی کنید ما گیج نشویم. این درست نیست که امروز روز جهانی سبزی‌پلو با گوشت باشد و در مناسبت ایرانی‌اش، روز نون و پنیر و گردو.

کارتون روز

Image caption انهدام دریاچه ارومیه - کارتون علی جهانشاهی، شرق

مطالب مرتبط