علی لاریجانی: توقف غنی سازی ۲۰ درصدی قابل بحث است

علی لاریجانی
Image caption مجلس ایران اظهارات منتشر شده از جانب آقای لاریجانی در مورد آمادگی جمهوری اسلامی برای مذاکره بر سر مازاد اورانیوم ذخیره شده را تکذیب کرده است

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت که جمهوری اسلامی حاضر به مذاکره با گروه ۵+۱ بر سر توقف غنی سازی ۲۰ درصدی است.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، آقای لاریجانی همچنین در گفت و گو با این خبرگزاری گفته که ایران مقداری "مازاد" اورانیوم اضافی غنی شده دارد که آماده مذاکره بر سر آن است.

ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه، روابط عمومی مجلس ایران با تکذیب اظهارات منتشر شده از جانب آقای لاریجانی راجع به مازاد اورانیوم ذخیره شده، این نقل قول را "اساسا نادرست" دانسته است.

توقف غنی سازی ۲۰ درصدی و از بین بردن ذخایر غنی سازی شده ۲۰ درصدی، از جمله خواست های جامعه جهانی از ایران در سال های گذشته بوده است.

اظهارات اخیر آقای لاریجانی یک روز پس از آن صورت گرفته که وی در مصاحبه با شبکه امریکایی سی ان ان، گفته که به حل کوتاه مدت اختلاف هسته ای میان ایران و جامعه جهانی امیدوار است.

علی لاریجانی گفتگوهای اخیر را در زمانی انجام داده که برای شرکت در نشست جهانی بین المجالس در ژنو سوئیس به سر می برد.

ژنو دو هفته دیگر میزبان دور بعدی گفتگوهای هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ خواهد بود که از نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان تشکیل شده است.

مذاکرات ژنو، نخستین دور گفتگوهای رسمی هسته ای میان ایران و جامعه جهانی در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی خواهد بود.

نمایندگان دو طرف، در جریان سفر آقای روحانی و همراهانش به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز گفتگوهایی را انجام داده بودند، اما این گفتگوها، به معنی برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵+۱ نبود.

در جریان این گفتگوها، وزاری خارجه ایران و آمریکا برای اولین بار به طور همزمان شرکت کرده و به مذاکره مستقیم پرداختند.