بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۱۸ مهر

روزنامه‌های امروز تهران در عنوان‌های اصلی خود سخنان رییس جمهور را درباره مبارزه با بدحجابی و وظیفه پلیس نقل کرده و در مقالات خود به بررسی گزارش دو روز پیش کیهان از دیدار وزیر خارجه با کمیسیونی در مجلس پرداخته‌اند.

بحث خرابی‌های اقتصادی و پیچیدگی‌های مانده از دولت پیشین، گرانی، و بالاخره وضعیت دادستان سابق تهران که اعلام داشته که ناپدید نیست بلکه در جایی است که قوه قضاییه نشانی آن را می‌داند، از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست‫.‬

منافع ملی و اسپاسم دیپلماتیک!

Image caption صفحه اول روزنامه ابتکار

بهاره محبی در مقاله‌ای در قانون نوشته‫:‬ رسانه‌هایی مانند کیهان که همواره وظیفه سنگین تنویر افکارعمومی مردم را ایران را بر شانه‌های خود احساس می‌کند، این‌جا در نقل نادرست از وزیر خارجه کشور در یک نشست محرمانه و تاکید بر آن در آستانه مذاکرات ژنو، نه تنها باعث حراج آبروی ایران و دستگاه رسمی دیپلماسی کشور، بلکه عامل تضعیف موقعیت هیئت ایرانی در این مذاکرات است.

به نوشته مقاله قانون، هیات ایرانی قرار است یک هفته دیگر در برابر نمایندگان قدرت‌های غربی بنشیند و از حقوق ملت ایران دفاع کند‫.‬ در این شرایط هرگونه کشمکش جناحی و اظهارنظر غیرمدبرانه نه تنها گره‌ای از معضلات داخلی کم نمی‌کند بلکه موضع حریف خارجی و تندروها هم در نشست هفته آینده تقویت می‌کنند‫.‬

محمد جواد حق‌شناس در آرمان نوشته: انتظار نمی‌رفت که سخنان محمدجواد ظریف در چنین نشستی که بنا به نقل وی غیرعلنی و محرمانه بوده است، از این جلسه درز کند و در اختیار روزنامه‌ای قرار گیرد که با لحنی شبه‌حمایتی آن را به تیتر یک خود تبدیل کند و مواضع وزارت خارجه را و شخص وزیر را در نشست‌های آتی با طرف‌های خارجی متزلزل کند.

شاید برای آنها پیشبرد دیدگاه‌های جناحی و فردی مهم‌تر ارزیابی شود اما نحوه مدیریت این نوع نشست‌ها و انتقال برخی مباحث توسط برخی اعضا مطمئنا موجب خدشه و لطمه به روابط دو قوه خواهد شد. اتفاقی که علی‌القاعده در آینده باید از وقوع آن به نحوی مطلوب پیشگیری کرد.

Image caption صفحه اول روزنامه بهار

امیرعباس نخعی در سرمقاله بهار با تاکید بر این که دیپلماتی حرفه‌ای‌ است که همیشه دیپلمات باشد و بتواند از حق خود و مردم شفاف دفاع کند تا این‌که «کی گفت؟»، «چی گفت؟»، «من نبودم!» در کار نباشد نوشته: اعضای دولت در هر شرایطی امانت‌داران مردم هستند و این بزرگ‌ترین اشتباه یک دیپلمات است که آنان را نامحرم بداند، مگر در مواقعی که اصل مذاکرات و دستاوردهای دیپلمات لطمه وارد کند که در آن صورت به جز بزرگان همه نامحرمند.

با ابن مقدمه نویسنده اظهار عقیده کرده: آقای ظریف داغ است، خیلی هم داغ. مصونیت آهنین هم دارند و هرچه بخواهند چاپ می‌کنند، به مذاکرات لطمه بزند یا نزند، محرمانه و غیرمحرمانه هم ندارد. این‌ها هرچه بخواهند می‌گویند و تیم‌های رسانه‌ای‌شان هرچه بخواهند منتشر می‌کنند، بنابراین دربرابر این طیف نمی‌توان همچون رسانه‌های مستقل عمل ‌کرد (که رسانه‌ها دست به عصا باشند). اگر می‌خواهید اسپاسم یا به قول خودتان اسپازم عضلانی‌تان عود نکند و شما را عصا به دست نکند در برابر این عده تندرو شما دست به عصا باشید.

در بازداشت چه گذشت

مهسا جزینی در شرق مصاحبه‌ای دارد با سعید مرتضوی آن هم چند روز بعد از اخباری که از ناپدید شدن دادستان سابق تهران می رود. در بخشی از این مصاحبه آشکار می شود که مرتضوی چندی بازداشت بوده است.

در بخشی از این مصاحبه خبرنگار پرسیده:‌ سه‌شنبه چندمین احضار شما در رابطه با پرونده شکایت آقای لاریجانی بود؟

مرتضوی پاسخ داده: تابه‌حال سه‌بار در رابطه با شکایت فاضل لاریجانی احضار شده‌ام. یکی قبل از زمان بازداشت، دیگری، زمان بازداشت و الان سومین‌بار بود که احضار می‌شدم.

‌در پاسخ این که موضوع شکایت چه بود، دادستان سابق گفته: در رابطه با محتوای نواری بود که از فاضل لاریجانی و بابک زنجانی ضبط کردم. متن کامل «سی‌دی»‌ها را از من می‌خواستند و مدعی بودند که «سی‌دی»‌ها ناقص است، من هم گفتم زمانی که بازداشت بودم ماموران حفاظت از محل بازرسی کردند و کل نوارها و «سی‌دی»‌ها و همه مطالب موجود را برده و توقیف کرده‌اند. بنابراین، همه‌چیز دراختیار خود ماموران حفاظت است و آقای بازپرس هم همان زمان تماس گرفتند با ماموران حفاظت اما تلفنشان خاموش بود و قرار شد ایشان از ماموران حفاظت بخواهند کل «سی‌دی»‌ها را در اختیارشان قرار دهند و اگر توضیح دیگر خواستند، مجدد از من دعوت کنند.

‌تفهیم اتهام شدید؟

نه فقط توضیح خواستند.

تورم و رکود

Image caption صفحه اول روزنامه ایران

مهدی تقوی در مقاله ای در شرق نوشته: نرخ بالای تورم در ایران که در گزارش برخی مراجع جهانی در رتبه‌بندی بالاترین تورم‌ها نیز به آن اشاره شده است، مولود افزایش نقدینگی حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در دولت گذشته است. پدیده «رکود تورمی» حاصل از این اتفاق، پس از آن رخ داد که حذف یارانه حامل‌های انرژی و پرداخت همه منابع حاصل از آن به مردم به‌جای تزریق به بخش تولید، منحنی هزینه نهایی بنگاه‌ها را بالا برد. به تبع آن، منحنی عرضه هم تغییر جهت داد و با تقاضای کل در نقطه «قیمت بالاتر و تولید کمتر»، به تعادل رسید.

به نوشته این اقتصاددان: در دولت پیشین تولید کمتر، بیکاری را پدید آورد و ازطرف دیگر، تورم افزایش یافت. در چنین شرایطی، رشد اقتصادی منفی می‌شود، بیکاری حداکثری می‌شود و تورم به بالاترین حد خود می‌رسد. با وجود اینکه تجربه آقای هاشمی در اجرای «سیاست تعدیل اقتصادی» و ماحصل آن یعنی تورم ۵۰ درصدی پیش‌روی دولت گذشته بود اما در شرایطی نامناسب از نظر سیاسی و اقتصادی، بر اجرای هدفمندی پافشاری کرد و حرف اقتصاددانان را نشنید.

در ادامه مقاله شرق آمده: حاصل رفتارهای غلط اقتصادی هشت‌سال گذشته است. خراب‌کردن یک بنا، دو ماه زمان می‌خواهد اما ساخت آن، چندسال وقت می‌برد. حالا می‌توان با تاکید بر مالیات، اقتصاد را حرکت داد و با بهبود سیاست خارجی، رونق‌دادن به فضای کسب‌وکار، افزایش بهره‌وری بخش دولتی و تقویت جدی بخش خصوصی، به شرایط رونق اقتصادی و مدیریت نرخ نگران‌کننده تورم، همت گماشت.

تونل مرگ

Image caption صفحه اول روزنامه کیهان

مصطفی هاشمی‌طبا در مقاله ای در صفحه جامعه بهار نوشته تردیدی نیست که احداث بزرگراه یا آزادراه از اقدامات بسیار مفیدی است که در هر کشور می‌تواند صورت پذیرد. احداث آزادراه تهران- شمال (تهران- چالوس) از این دست تلاش‌هاست که قاعدتا به رفاه و سلامت مسافرین می‌انجامد و از تصادفات و برخورد با کوه و سقوط به دره جلوگیری کرده و موجب صرفه‌جویی در مصرف بنزین و استهلاک اتومبیل و مهم‌تر از همه کوتاه شدن زمان سفر می شود‌و ذخیره شدن وقتی که طلاست.

نویسنده با اشاره به چهار جاده‌ای که هم اکنون تهران را به شمال می پیوندد نوشته همه کسانی که از جاده چالوس فعلی وارد چالوس یا جاده کناره می‌شوند، می‌دانند که در این خروجی همواره کندی عبور و راه‌بندان دیده می‌شود و عبورومرور به سختی صورت می‌گیرد. با احداث آزادراه حجم خودروی ورودی به این منطقه به‌شدت افزایش می‌یابد. در تونل‌های طولانی چند کیلومتری راه‌بندان و توقف اتومبیل‌ها چه معنایی خواهد داشت؟ مرگ! و اگر فوری نباشد، مرگی مزمن که سرانجام به بستن تونل‌ها و ممانعت از حرکت در آزادراه منجر خواهد شد.

در ادامه مقاله بهار آمده‫:‬ هرچند امر توسعه به‌طور کلی امری پسندیده است اما واقعا شانس آورده‌ایم که هنوز منار احداث بزرگراه تهران چالوس در دست ما نیست، وگرنه هم‌اکنون با مسائل جدیدی روبه‌رو می‌شدیم. به‌‌جای پرداختن به احداث این بزرگراه، ابتدا باید چاه مخفی کردن منار را درست کنیم یا آن‌که چشم را ببندیم و بگوییم مردم تصمیم بگیرند که در این صورت یقینا فاجعه‌ای در راه خواهد بود.

مطالب مرتبط