پارلمان اروپا از ایران خواست کشیش ایرانی-آمریکایی را 'فورا' آزاد کند

Image caption وزارت خارجه آمریکا از ایران خواسته بود "حقوق انسانی آقای عابدینی را رعایت و او را آزاد کنند."

پارلمان اروپا امروز (پنج شنبه ۱۸ مهر) در پایان جلسه رسمی خود در استراسبورگ با صدور قطعنامه‌ای از دولت ایران خواست سعید عابدینی، کشیش ایرانی-آمریکایی را که به اتهام راه‌اندازی کلیساهای خانگی به هشت سال زندان محکوم شده فورا آزاد کند.

نمایندگان این پارلمان همچنین حمله نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف را بشدت محکوم کردند و خواستار آزادی هفت نفری شدند که در این حمله ربوده شده‌اند.

نمایندگان پارلمان اروپا در این قطعنامه اظهار نگرانی کردند سعید عابدینی که به تابعیت آمریکا درآمده و از اسلام به مسیحیت گرویده ممکن است زیر فشارهای "جسمی و خشونت روانی" باشد و از دولت ایران خواستند او و کسانی را که به جرم باورهای مذهبی زندانی هستند "فورا" آزاد کند.

آقای عابدینی اوایل مهرماه ۱۳۹۱ در منزل پدری‌اش دستگیر شد و به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد.

حدود دو ماه پیش دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم بدوی را عینا تایید کرد.

جان کری وزیر خارجه امریکا دوم فروردین ماه امسال در بیانیه‌ای از آزار و اذیت‌های جسمی و روحی آقای عابدینی در زندان ابراز نگرانی کرده بود.

پارلمان اروپا علاوه بر این در قطعنامه‌ای "حمله نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف در تاریخ اول سپتامبر (۱۰ شهریور) ۲۰۱۳ را که باعث کشته شدن ۵۲ پناهجوی ایرانی و ربوده شدن ۷ نفر از ساکنان اردوگاه از جمله شش زن شد" بشدت محکوم کرد و "خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط " این هفت نفر شد.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از گفته بود احتمال می رود این هفت نفر در بغداد زندانی باشند و هشدار داده بود احتمال استرداد این افراد به تهران وجود دارد.

استروان استیونسون، رییس کمیته روابط پارلمان اروپا با عراق با اظهار رضایت از صدور این قطعنامه گفت "این قطعنامه هشداری به دولت عراق بود که که اگر این هفت گروگان آزاد نشوند این اتحادیه روابط عادی خود را با دولت نوری مالکی ادامه نخواهد داد و تمام اقدامات را برای محدود کردن روابط با بغداد بکار خواهد گرفت."

مطالب مرتبط