امام جمعه تهران: 'مرگ بر آمریکا' به دیپلمات‌هایمان کمک می‌کند

حق نشر عکس tasnimnews.com

احمد خاتمی، از روحانیون تندروی نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در نماز جمعه امروز تهران از تداوم استفاده از شعار "مرگ بر آمریکا"دفاع کرده و گفته این شعار به دیپلمات‌های ایرانی کمک می‌کند و به آنها قدرت بیشتری در مذاکره می‌دهد.

آقای خاتمی با ذکر این که آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، آمریکا را شیطان بزرگ توصیف کرده بود، پرسیده: "در این ۳۵ سال آیا آمریکا شیطان کوچک‌تری شده است و یا ۳۵ سال شیطنتش بیشتر شده است؟ اگر آمریکا تا دیروز در عرصه‌ توطئه علیه ایران مار بود هم اکنون به یک افعی تبدیل شده است."

او اضافه کرده: "دیپلمات‌های ما کار خود را انجام دهند، وزارت خارجه ما کار خود را کند، هر کس کار خود را کند و اتفاقا این شعارها مشت مسئولان ما را پرتر می‌کند و می‌توانند با قدرت بیشتری با آمریکا مقابله کنند و برخورد داشته باشند و این حتی به نفع سیاست‌خارجی کشور ما هم است."

به دنبال مذاکره مستقیم وزرای خارجه ایران و ایالات متحده و گفتگوی تلفنی روسای جمهور دو کشور خوشبینی‌های بسیاری به بهبود روابط ایران و آمریکا به وجود آمده است.

اخیرا اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از حامیان حسن روحانی، رئیس‌جمهور، گفت آیت‌الله خمینی با پایان دادن به استفاده از شعار "مرگ بر آمریکا" موافق بوده است.

امام جمعه امروز تهران بدون نام بردن از آقای رفسنجانی گفته: "آنهایی که آرزوی رخت‌ بربستن این شعار را از بین مردم می‌دهند هم بدانند این شعار رمز مقاومت ملت ایران است."

آقای خاتمی گفته حتی اگر بنا به تشخیص رهبر ایران "کار به مذاکره و رابطه کشید، نفرت ما از آمریکا از بین نخواهد رفت."

'مرگ بر براندازان'

آقای خاتمی ضمن پشتیبانی از جهت‌گیری‌ کلی سیاست خارجی دولت حسن روحانی موضع رهبر ایران را تکرار کرده که برخی از اقدامات او و هیات همراهش در سفر به نیویورک "به جا" نبوده است.

او از دولت حسن روحانی و هوادارانش خواسته منتقدان را "افراطی" توصیف نکنند.

او گفته نمی‌توان به دولت ایالات متحده اطمینان داشت و عنوان کرده دولت آمریکا در ناآرامی‌های ۸۸ "با تمام وجود" از معترضان حمایت کرده و تمام توان خود در عرصه رسانه‌ای را در اختیار مخالفان گذاشته است.

آقای خاتمی با تاکید بر نقش رهبر در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی گفته: "شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه شناسنامه انقلاب اسلامی است."

او گفته "این شعار یعنی مرگ بر براندازان، یعنی مرگ بر افرادی که برای سقوط نظام اسلامی تلاش می‌کنند."

در نماز جمعه امروز تهران شعار مرگ بر آمریکا سر داده شده و همچنین پرچم آمریکا به آتش کشیده شده است.