بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۰ مهر

روزنامه های اول هفته تهران همچنان به مسایل پیرامون گفتگوهای ایران با کشورهای غربی پرداخته و در مقالاتی از اصولگرایان به خاطر مخالفت با سیاست های دولت روحانی انتقاد می کنند.

Image caption تیتر و گزارش اصلی روزنامه بهار

برگزاری جشن تولد تیاتر سنگلج و دیدار رییس دانشگاه آزاد با استاد باستانی پاریزی از جمله خبرهای فرهنگی است که در صفحات اول روزنامه ها آمده است.

الگوی چینی برای مذاکره با آمریکا

حسین دهشیار در مقاله ای در شرق به عنوان الگویی برای مذاکرات ایران و آمریکا به بررسی دو نمونه مذاکرات واشنگتن با مسکو و پکن اشاره کرده و نوشته: مائو‌تسه تونگ یک دهه بعد از روس‌ها تقریبا به دلایل مشابه، ضرورت گفت‌وگو و تعامل مثبت با آمریکاییان را ضرور اجتناب‌ناپذیر یافت. اما برخلاف روس‌ها رهبران چین به دگرگون ساختن متن روابط خصمانه دو کشور قبل از مذاکره و پای میز نشستن با آمریکاییان پرداختند.

تدر ادامه این مقاله آمده در مذاکرات واشنگتن با هر یک از این کشورها صحبت از تغییر هویت، منافع و ارزش‌ها نبود بلکه بازتعریف بود. رهبران روسیه این مهم را فهم نکردند. اما بازتعریف در ذهن رهبران چین به این معنا بود که هیچ عقب‌نشینی‌ای حادث نشد بلکه مفاهیم، واژه‌ها، تفسیرها و بنیادهای ارزشی و ساختاری به «بازسنجی»، «بازتنظیمی» و «بازدرجه‌بندی» مزین شد.

نویسنده مقاله شرق نتیجه گیری کرده که مذاکره بدون تحول در متن به سقوط نظام شوروی انجامید و مذاکره در بطن و تحول در متن، چین را به قدرت دوم اقتصادی جهان تبدیل کرد و سبب کرنش آمریکا در برابر چین و احترام فزاینده به اعتبار و عظمت چین در بین نخبگان آمریکایی شد.

مسایل جناحی فراتر از منافع ملی

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: آنچه در جلسه ی کمیسیون امنیت ملی سر از رسانه‌ها در آورد نشان می‌دهد که تعلقات گروهی و مسائل جناحی بر منافع ملی ارجح است. گروهی در این کشور بارها قیصریه را برای یک دستمال به آتش کشیده اند. واقعیت این است که این گروه نمی‌خواهد شاهد حل و فصل مسائل کشور به دست رقیب خود باشند. در نگاه آنان موفقیت رقیب دلیل بی کفایتیشان به حساب می‌آید.

به نوشته این مقاله ابتکار: فشار بردولت چنان سنگین شد که سلامتی وزیرخارجه در خطر قرار می‌گیرد در حالی که او همچون یک سرباز بناست در میدان دیپلماسی بجنگد و اگر روحیه و اعتماد به نفس لازم را نداشته باشد جز شکست چیزی برداشت نمی‌کند.

سرمقاله این روزنامه نتیجه گیری کرده: فرصت برای احقاق حق مردم ایران تکرار ناپذیر است و اگر این فرصت از دست رود مسئولش افراطیون خواهند بود. آنچه این روزها در گوشه و کنار مشاهده می‌شود عمق سختی کار دکتر روحانی را به خوبی نشان می‌دهد.

روزنامه کیهان که به مناسبت انتشار خبری از قول جواد ظریف جنجالی در پی آورد و به نوشته چند روزنامه موضوع مذاکره کنندگان ایرانی را در مذاکرات آینده هسته ای تضعیف کرد در پاسخ به همه انتقاد ها همچنان به درستی راه خود تاکید کرده و امروز در خبری خواستار انتشار نوار مذاکرات کمیسیون امنیت ملی مجلس شده که به ادعای این روزنامه نشان می دهد که آن روزنامه جز واقعیت چیزی منعکس نکرده است.

محافظه کاران و توقعشان از روحانی

Image caption طرح محمد کارگر در اعتماد

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: چرخ انتقاد محافظه‌کاران از حسن روحانی و همکارانش به گردش درآمده است؛ طی روزهای گذشته چهره‌های محافظه‌کار نه فقط در انتصاب مدیران و حتی وزیران از روحانی و همکارانش انتقاد کرده‌اند بلکه تذکر رهبر را دستمایه قرار داده‌اند تا دستاوردهای دیپلماسی دولت را ترور شخصیت کنند.

به نوشته این مقاله در گام جدیدتر محافظه‌کاران مجلس و به‌ویژه نمایندگان محافظه‌کار به انتقاد از انتصاب مدیران در دولت اعتدال برخاسته‌اند. گاهی از این انتقادها به نظر می رسد که محافظه‌کاران علاقه دارند سهمی از دولت و مقامات آن به ایشان نیز برسد.

روحانی چی کارش کرده؟

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار یک شبکه تلویزیونی را مجسم کرده که گوینده اش می گوید: روی خط تلفن دکتر «وینستون لایت» پژوهشگر و کارشناس مسائل «هانولولو» با ماست، آقای لایت، به نظر شما، انتخاب حسن روحانی چه تاثیری بر شرایط بهداشت در ایران گذاشته.

لایت: البته من کارشناس مسائل «هانولولو» هستم، نمی‌دونم چرا با من تماس گرفته شده.

مجری: بقیه اشغال بودن پیداشون نکردیم.

لایت: خب من چی کار کنم الان؟ البته فکر می‌کنم بد نباشه از همین تریبون از مقامات ایرانی بخوام لولوی ما رو که در ایران زندانی شده هرچه زودتر آزاد کنند و به هانولولو برگردونند.

مجری: کدوم لولو؟

لایت: چند سال پیش این لولوی ما یک چیزهایی رو از ایران دزدید و بازداشت شد.

مجری: ممنونیم از آقای لایت. از طریق وب‌کم در خدمت آقای «به سلامتیان» هستیم. نظر شما چیه آقای به‌سلامتیان؟

به ‌سلامتیان: به نظرم این انتخاب چند اثر قابل‌توجه داشته، یکیش این‌که شاخص سلامت در کشور بسیار بالا رفته.

مجری: از چه لحاظ؟

به‌سلامتیان: ببینید مثلا چون دولت جدید آمار درست می‌دهد، دیگر کسی چشمش از حدقه بیرون نمی‌زند، فکش نمی‌افتد. دهانش باز نمی‌ماند. خودش را نمی‌زند. خب، این‌ها همه شاخص سلامتی و بهداشت را بالا برده است.

ستون طنز به این جا رسیده که مجری می گوید: البته آقای روحانی اخیرا در سخنانی از دولت خودش حسابی تعریف کرده و ۵۰ روز کار دولتش رو به اندازه ۵۰۰ روز کار دانسته. نظرتون چیه؟

به‌سلامتیان: به‌‌نظرم این حاصل همون یکی، دو باری است که با رییس دولت پیشین دیدار داشته. چیزی نیست. یواش یواش رفع می‌شود و یادش می‌آید مردی که از خودش تعریف می‌کرد دیگر رفته است.

فضاسازی نتانیاهو جدی است

علی بیگدلی در مقاله ای در قانون نوشته: به نظر می‌رسد تحرکات نتانیاهو در مورد روابط ایران ، آمریکا مشکل آفرین شده و این واقعیت را یادآور شده است که دو کشور بدون در نظر گرفتن عامل اسرائیل ، به سمت رابطه با هم رفتند. درحالی که باید توجه داشت در مذاکرات آتی ایران با شش کشور دیگر آمریکا و انگلیس از اصلی‌ترین اعضا هستند و احتمال تاثیر منفی موضع گیری‌های اسراییل بر مذاکرات بالاست .

این استاد دانشگاه احتمال داده آمریکا و اروپا تحت تاثیر اسراییل احتمال می رود دو تصمیم در مورد ایران بگیرد اول اینکه تحت تاثیر سخنان نتانیاهو بگویند که ایران اصلا نباید در خاک خود غنی سازی کند یا اینکه آمریکا تحریم‌ها را لغو نکند تا تمام سایت‌های اتمی ایران جمع شوند. و این رفت و آمدهایی که به آمریکا صورت می‌گیرد فضای مذاکرات را با ۱+۵ تغییر می‌دهد.

مقاله قانون به دیپلومات های مذاکره کننده ایران توصیه کرده سیاست جدیدی را در پیش بگیرند چرا که نتانیاهو دست بالا را گرفته و برای غنی سازی به ایران فرصت نمی‌دهد و سعی دارد که اذهان را نسبت به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران بدبین کند. و ممکن است مذاکره کنندگان خواستار آن شوند که ایران از حمایت نیروهای ضد اسرائیلی در منطقه دست بردارد و دیگر به دنبال حذف این رژیم نباشد.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

فساد اقتصادی و آثار سوء سیاسی

سعید لیلاز در مقاله ای در اعتماد نوشته مقوله فساد اقتصادی و راه‌های مبارزه با آن و جنبه‌ها و ابعاد مختلف این فساد به‌قدری صحبت شده است که حالت مبتذل پیدا کرده است. بیش از پنجاه سال بحث و شعار مبارزه با فساد سر داده می‌شود بدون اینکه کوچک‌ترین پیشرفتی صورت گرفته باشد.

به نظر این اقتصاددان: دو عامل نیز ریشه اساسی در تاریخ اقتصاد ایران دارند و آن افزایش سهم نفت در اقتصاد ایران است. هرگاه سهم نفت در اقتصاد ایران افزایش پیدا کرده کشور با بزرگ شدن دولت روبه‌رو شده‌ و به موازات آن با فرو مردن و فرو پژمردن دموکراسی و نظام مطبوعاتی آزاد و در وهله سوم به عنوان محصول افزایش این موارد، فساد مالی افزایش یافته است.

و خلاصه مقاله اعتماد این که: تا زمانی‌که سهم نفت در اقتصاد ایران کاهش پیدا نکند یا سهم بقیه بخش‌های اقتصادی افزایش نیابد، یعنی کاهش ارزش افزوده نفت و منتفی شدن نقش قاهره نفت در اقتصاد ایران، نخواهیم دید که مبارزه‌ با فساد به نتیجه برسد. اگر سیستم به نحوی طراحی شود که جلوی فساد به طور ریشه‌یی گرفته شود و بتوان بی‌محابا و غیرجناحی با آن مقابله کرد، می توان گفت به طور اساسی با فساد مبارزه شده است.

دام همسایگان

فریدون مجلسی در مقاله ای با عنوان دام همسایگان در شرق با اشاره به خبری پیرامون درخواست دو میلیارد دلاری پاکستان از ایران برای تکمیل خط لوله گاز به آن کشور نوشته این درخواست به آن معناست حالا وقتی ایران با هزینه‌کردن ۵.۷ میلیارددلار خط لوله خودش را تا پاکستان تقریبا ‌تکمیل کرده است، همسایه به یاد آورده که اعتبار لازم برای تکمیل سهم خودش را ندارد و مطابق معمول از ایران تقاضای قرض‌ الپس‌نده‌ای برای انجام بقیه طرح در خاک خودش کرده است. گویی این ایران است که به گاز نیاز دارد.

نویسنده با اشاره به این که هند هم به پیروی از منافع خودش، پس از سبک و سنگین‌کردن سیاسی و به ملاحظه نرنجاندن آمریکا، از طرح صلح خارج شده به یادها آورده که چند سال پیش که زمستانی استثنایی و سرد شد، مصرف گاز بالا رفت و ترکمنستان در سردترین روزهای سال ناگهان انتقال گاز به ایران را قطع کرد و ایرانیان را که در گروگان سرما بودند به پرداخت بهایی بسیار بیشتر از آنچه از مرز دیگری به ترکیه فروخته می شد، ناچار کرد.

بی‌نیازمندی‌ها

پوریا عالمی در ستون طنز شرق یک صفحه «بی نیازمندی ها» را تجسم کرده که در آن آمده:

کار روشنفکری، در محل، پذیرفته می‌شود.

آموزشگاه رانندگی و جامعه‌شناسی ترمزدستی

دوره‌های فشرده آموزشی جامعه‌شناسی، بدون نیاز به شناختن جامعه. مناسب برای محافل.

هرگونه سرویس رایگان پذیرفته می‌شد.

آموزش عرفان (به‌صورت فشرده و تضمینی)

زیر نظر قشنگ‌ترین اساتید، همه هم خارج‌رفته

نصب و راه‌اندازی انواع حالت‌های عرفانی روی افراد (فقط با یک تلفن)

درمان تخصصی حالت ازدواج و عرفان، به‌صورت سرپایی در مطب، پذیرفته می‌شود.

عکس روز

مردم سالاری این عکس را در صفحه اول خود نقل کرده و نوشته: جشن تولد تماشاخانه سنگلج عصر دیروز با حضور اهالی تئاترو هنرمندان بزرگی چون داود رشیدی و بهزاد فراهانی در محل این تماشاخانه برگزار شد.

تماشاخانه سنگلج به عنوان قدیمی‌ترین تماشاخانه فعال کشور شناخته می‌شود .

مطالب مرتبط