انتقاد فرمانده سپاه از 'مدعیان موافقت امام با تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا'

محمدعلی جعفری
Image caption واکنش فرمانده سپاه در پی بازنشر قسمتی از خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی صورت گرفته که حکایت دارد آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بوده است

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران با انتقاد از "افرادی که در مسیر ایجاد انحراف در بیانات امام راحل هستند و ادعا می کنند که حضرت امام موافق تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا بودند" گفت: "مردم دست آنها را خوانده اند و فریب فضاسازی های آنان را به نفع دشمن نخواهند خورد."

به نوشته خبرگزاری مهر، سرلشکر جعفری در جریان یک سخنرانی در جمع اعضای بسیج در روز یکشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) افزود: "بعد از فتنه سال ۸۸ دیگر حنای آنها برای مردم رنگی ندارد و بدانند که مردم انقلاب ما محکم تر از این حرف ها هستند و حاضر نیستند ایستادگی روی ارزش ها و اصول انقلاب خود را که حاصل خون شهیدان است را از دست بدهند."

واکنش فرمانده سپاه در شرایطی صورت می گیرد که چند روز پیش، سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی به نقل قسمتی از اظهارات او در سال های گذشته پرداخت که حکایت داشت آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بوده است.

انتشار این اظهارات، به فاصله کمی پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک وگفتگوهای خبرساز مقام های دو کشور با یکدیگر صورت گرفت که واکنش منفی گروهی از محافظه کاران را در ایران به دنبال داشت.

محمدعلی جعفری در بخشی دیگر از سخنرانی امروز خود، با ذکر اینکه به کار گیری عبارت "نرمش قهرمانانه" از سوی رهبر ایران "باعث تعبیرهای مختلفی از سوی دشمنان شده" گفت: "مفهوم... نرمش این است که ما اهل خصومت و دشمنی نیستم و قهرمانانه نیز یعنی فرصتی به دشمن بدهیم که بتواند اصول و ارزش‌های ما را بشناسد و با مقایسه با راه انحرافی خود به حقانیت ما پی‌ببرد."

آیت الله خامنه ای قبل از سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که مخالفتی با "حرکت‌های صحیح دیپلماسی" ندارد و موافق "نرمش قهرمانانه" است.

واکنش موسسه نشر آثار آیت الله خمینی

در واکنشی دیگر به بازنشر اظهارات خبرساز آقای هاشمی رفسنجانی، حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی دیروز گفت که آنچه اخیرا از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد شعار مرگ بر آمریکا نقل شده موضوع جدیدی نیست.

وی در گفتگو با سایت جماران، به نقل چهار قسمت جداگانه از کتاب خاطرات سال ۱۳۶۲ آقای رفسنجانی پرداخته که از موافقت آیت الله خمینی با توقف شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی حکایت دارند. دو بخش جداگانه از این کتاب، که در رسانه های منسوب به اصلاح طلبان بازتاب گسترده ای یافته، حکایت دارند رهبر سابق جمهوری اسلامی در فروردین ۱۳۶۲ با حذف این شعارها از "رسانه های دولتی" و "صدا وسیما" موافقت کرده است. هر چند اشارات بعدی همین کتاب، حکایت از احتیاط مقام های حکومتی در مورد نحوه حذف این شعار دارند.

کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی، در اردیبهشت ۱۳۶۲ از دغدغه مقام های حکومتی در مورد اجرای "دستور امام برای حذف شعارهای مرگ برآمریکا و مرگ بر شوروی" به صورتی که "عکس‌العمل بدی نداشته باشد" حکایت می کند و در تیر ماه همان سال، به اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره دارد که گفته است مسئولان برای اجرای این دستور "منتظر فرصت" هستند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام چندی پیش در توضیح فرایند انتشار کتاب های خاطرات خود گفته بود که این کتاب ها، پیش از چاپ برای بازبینی در اختیار مؤسسه تنظيم و نشر آثار آیت الله خمينی و نیز آیت الله خامنه ای قرار می گیرند.

امروز محمدکاظم انبارلوئی سردبیر روزنامه محافظه کار رسالت، در مصاحبه با خبرگزاری مهر از "ذوق زدگی روزنامه های دوم خردادی" از اظهارات روز گذشته حمید انصاری انتقاد کرده و از قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی خواسته از استفاده این نشریات از سخنانش برای زمینه سازی رابطه با آمریکا جلوگیری کند.

وی همچنین، با ذکر اینکه "جغرافیای هر سخنی را باید سنجید" از اکبر هاشمی رفسنجانی به خاطر نقل خاطره خود در مورد شعار مرگ بر آمریکا انتقاد کرده و افزوده: "امروز که امریکایی ها در اوج خشونت با ملت ایران هستند و تحریم های سیاسی علیه ما اعمال کرده اند این پیام آقای هاشمی عقلانی نیست."