عراقچی: خروج ذخیره اورانیوم از ایران خط قرمز ماست

حق نشر عکس AFP
Image caption عباس عراقچی می‌گوید ایران قصد اتلاف وقت ندارد و در مذاکرات جدی است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو در سطح معاونان وزارت امور خارجه برگزار می‌شود و موضوع آن شکل، اندازه و سطح غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اما خروج ذخیره اورانیوم غنی شده از کشور خط قرمز ایران است و درباره آن مذاکره نخواهد شد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران امروز (یکشنبه ۲۱ مهر) گفت که مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ صبح سه شنبه در ژنو آغاز می شود و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز فردا با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک ضیافت خصوصی شام مسائل روزهای آینده را بررسی خواهند کرد.

آقای عراقچی گفت که مسئولیت این مذاکرات که در سطح معاون وزیر انجام خواهد شد بر عهده اوست، اما آقای ظریف در جلسه افتتاحیه درباره طرح ایران توضیح خواهد داد.

او تاکید کرد که این مذاکرات فقط در باره برنامه هسته ای ایران خواهد بود، هر چند دولت ایران برای گفتگو در باره "مسائل منطقه و دیگر چالش های بین المللی" هم آماده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که گروه مذاکره کننده از حقوق ایران که در معاهدات بین‌المللی به رسمیت شناخته شده کوتاه نخواهند آمد.

او درباره طرح ایران گفت ما می خواهیم این طرح مبنای گفتگوها باشد تا در زمانی معقول "به هدفی مشخص که مورد قبول طرفین مذاکره باشد" برسیم.

آقای عراقچی انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران را خط قرمز خواند و گفت که گفتگوها درباره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی سازی خواهد بود.

بنابر آخرین آمار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در حال حاضر ۶ هزار و ۷۷۴ کیلوگرم اورانیوم باخلوص پایین و ۱۸۶ کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص متوسط (۲۰ درصد) ذخیره کرده است.

ایران همچنین ۱۸۷ کیلو اورانیوم بیست درصد را تبدیل به اکسید اورانیوم کرده تا به عنوان سوخت نیروگاه‌هایش از آن استفاده کند.

امروز یک منبع نزديك به تيم مذاكره كننده هسته ای ایران در باره طرح پیشنهادی این کشور به خبرگزاری ایرنا گفت که این طرح بصورت پاور پوينت ارائه خواهد شد و دارای "چارچوب زمانی" است و "گام های اول و آخر نيز در آن مشخص شده" و گام‌های ميانی در طول مذاكرات تعيين می‌شود.