بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران - ۲۲ مهر

اکثر روزنامه های امروز در تیترهای اصلی خود سخنان معاون وزارت خارجه و هیات مذاکره کننده هسته ای را منعکس کرده اند که از خط قرمزهای ایران در مذاکرات پیش رو در ژنو گفته است. این روزنامه ها در مقالات متعدد و گزارش های اصلی خود از لزوم حفظ انسجام درونی و خودداری از تضعیف دولت در زمان حضور در مذاکراتی چنین حساس نوشته اند.

کسری بودجه و چالش دولت با موضوع یارانه های نقدی مانده از دولت سابق، انعکاس انتخابات در پیش در افغانستان و ناآرامی های مصر از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

مذاکرات ژنو، امیدواران و بدبینان

ایران روزنامه دولت گزارشی دارد در آستانه حرکت وزیرخارجه و همکارانش برای مذاکرات ژنو که از گفتگو با کارشناسان و نمایندگان مجلس گردآوری شده و در آن علی بیگدلی استاد دانشگاه گفته: وحدت و انسجام ملی و همسویی مقامات بلندپایه نظام، پتانسیل ارزشمندی است كه پشتوانه بسیار قوی برای دیپلمات‌ها فراهم كرده و قدرت چانه‌زنی در مذاكرات را افزایش می‌دهد

مهدی مطهرنیا كارشناس امور بین‌الملل به گزارشگر ایران گفته: اگر دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را نماد قدرت ملی خود می‌دانیم هرگونه نقش‌آفرینی مخالف با رویكرد دستگاه دیپلماسی می‌تواند به پایه‌های قدرت تیم مذاكراتی ضربه بزند.

و محمد صدر رئیس مشاوران وزارت خارجه افزوده: در مقطع كنونی شرایطی حاكم شده است كه می‌تواند به انزوای هشت ساله سیاسی ایران در عرصه بین‌الملل پایان دهد. فضایی كه طی آن قطعنامه‌های تحریمی ناعادلانه علیه ایران تحمیل شد. پیگیری پرونده هسته‌ای تحت هدایت دولت جدید با سوابق خوبی كه در این زمینه دارد، می‌تواند نقطه عطفی در عرصه سیاست خارجی باشد.

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

داوود هرمیداس باوند در سرمقاله مردم سالاری نوشته: ایران و آمریکا هر دو در ردیف کشورهایی قرار می‌گیرند که در دنیا تاثیرگذار هستند و تحرکاتشان برای کشورهای دیگر هم مهم است.از آن جمله سعودی و اسراییل که هر دو به گونه ای از نزدیک شدن ایران به آمریکا و بروز قدرت ایران نگرانند.

به نوشته این استاد دانشگاه: با تمام این اوصاف اراده‌ای جدی برای فراموش کردن مشکلات به وجود آمده است و این مطالبه مهم به خوبی به گوش مسوولان بلندپایه رسید و به همین دلیل دستگاه دیپلماسی با رویکردی کاملا متفاوت هم رابطه با کشورهای دیگر را پیگیری می‌کند و هم اینکه خود را آماده مذاکرات هسته‌ای می‌کند،.

در پایان سرمقاله مردم سالاری تاکید شده: باید منتظر ماند و سرانجام این مساله بسیار مهم را به نظاره نشست. آیا آمریکا حاضر است مطالبات اعراب و اسراییل را نادیده بگیرد، آیا حسن روحانی می‌تواند مخالفان تندروی داخلی را کنترل کند و در ‌‌نهایت اینکه "آیا تماس تلفنی به دیداری حضوری منتهی می‌شود" یا نه. نکته معلوم اما این است که در دنیا به رابطه ایران و آمریکا نگاه‌هایی متفاوت وجود دارد. گروهی موافق جدی و گروهی مخالف سرسخت.

اما در همین حال کیهان همچنان بر سیاست ضد آمریکایی خود ادامه می دهد و آن را از کلی ترین اهداف جمهوری اسلامی می خواند. این روزنامه امروز در تیتر بزرگ خود به پاسخ مرکز نشر اسناد آیت الله خمینی در مورد نظر بینان گذار جمهوری اسلامی پیرامون حذف شعار مرگ بر امریکا خرده گرفته و در گزارشی پیرامون آن مدعی شده که خاطرات هاشمی رفسنجانی در این باره اصالت ندارد

کیهان در سرمقاله خود نوشته عده‌ای برخلاف سی و پنج سال "مرگ بر آمریکا" گفتن ملت ایران که همه ساله در روز قدس و ۲۲ بهمن و دیگر مراسم‌ ملی فریاد کرده‌اند و برخلاف بیش از نیم قرن دشمنی آشکار آمریکا با ملت ایران و تلاش همه‌ برای براندازی نظام محبوب و مورد اعتماد مردم، در پی زانو زدن و سجده به امپراطوری ورشکسته آمریکا هستند و راه نجات را توسل به دولت تعطیل آمریکا می‌دانند!

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان آنها با اینکه به خوبی می‌دانند که آمریکا رابطه‌اش را با ما قطع کرد و یک‌طرفه ما را مورد تحریم قرار داد، عطش عجیبی دارند که ما پا پیش بگذاریم، عذرخواهی کنیم و کدخدا را راضی کنیم! برای نیل به این مقصود هم هر کاری می‌کنند. از تحریف سخنان امام راحل تا زمینه‌سازی اقتصادی و اکنون نظرسازی.

این مقاله اظهار نظر کرده که ظاهرا مرحله اول یعنی تحریف نظر امام و همسو نشان دادن امام با خط سازش و نیز مرحله دوم یعنی افزون نمودن فشار اقتصادی و رها نمودن مردم در مشکلات تمام شده است و اکنون باید از زبان مردم ابراز شود که منجی آمریکاست و چون می‌دانند که هرگز چنین سخنی از مردم خون داده و خون دل خورده نخواهند شنید، ترفند نظرسنجی را در پیش گرفته‌اند.

شنیدن صدای واحد مردم

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون نوشته: حقیقتش ما خسته شدیم از بس در این ستون متکلم وحده بودیم. گفتیم یک بار هم که شده ستون خوانندگان راه بیندازیم ببینیم چطوری است. برای همین یک شماره اعلام کردیم و گفتیم مردم زنگ بزنند صدایشان را به گوش ما برسانند. حاصلش اینی شد که می‌بینید.

- مسئولان فکر مذاکره با آمریكا را از سر بیرون کنند. (حسین از تهران)

- آمریكا فکر مذاکره با مسئولان را از سر بیرون کند. (تهران از حسین)

- آیا بهتر نیست حالا که آمریكا در موضع ضعف قرار دارد به جای مذاکره آن را نابود کنیم؟ (ح از ت)

- آیا مذاکره با آمریكا یی كه موسیقی دنیا را به ابتذال کشانده و سمبل آن لیدی گاگاست عملی عاقلانه است؟ (حسین تهی از خارج)

- در صورت مذاکره ایران و آمریكا به نشانه اعتراض از تیم ملی خداحافظی خواهم کرد (حسین دژاگه از انگلیس)

- شعار مرگ بر آمریكا یک شعار منطقی است. (حسین اوباما از واشنگتن)

- برتراند راسل در جمله ای قصار می‌گوید: من از مسئولان دولت تدبیر و امید خواهش می‌کنم با آمریكا ی جهانخوار مذاکره نکنند. (ح. اندیشمند از تهران)

- سلام. من خواننده فتنه هستم و می‌خواستم از گذشته خودم اعلام ندامت کنم و بگویم آهنگی آماده کرده‌ام در رابطه با نکوهش مذاکره با آمریكا (حسین زمان)

Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

پیشنهاد دو اداره

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق به طعنه نوشته: حامیان رییس جمهور حتی به کندی عزل و نصب ها معترض اند، حامیان رییس جمهور قبلی معترض اند که چرا مقامات قبلی برخی شان تعویض شده اند و عده ای هم اعتراض دارند که چرا گروهی با دشنام دادن به افراد ثالث مخالفت می کنند

این حقوقدان پیشنهاد کرده در هر وزارت خانه و اداره دولتی دو دفتر یکی برای حامیان و یکی برای مخالفان دولت گشوده شود و وزیر و اعضای سازمان های دولتی همه تصمیمات خود را با نظارت این دو دفتر انجام دهند و اگر توافق حاصل نشد نظریات آن دو دفتر را به نوبت عملی کنند. البته شاید انصاف حکم کند، برای طرفداران دولت قبلی - با توجه به خدمات مشعشع این دولت در هشت‌سال گذشته - نوعی اولویت و مزیت قایل شوند!

نویسنده مقاله شرق پیشنهاد دو معاونت هم در نهاد ریاست جمهوری داده که یکی اداره کل مخالف‌یابی باشد که وظیفه‌اش پیدا کردن اهداف و طرف‌های مناسب برای نفرین‌کردن و دشنام‌دادن است،، به نحوی که در هیچ زمانی برای مرگ بر... گفتن بی‌سوژه نمانیم. دوم «اداره کل مخالف‌تراشی که سعی می‌کند افراد، اشخاص، سازمان‌ها و کشورهایی را - به نحو مقتضی و از طرق مناسب - در موضعی قرار دهد که در مقابل کشور و دولت عکس‌العمل منفی نشان دهند.

دولت از کجا بودجه بیاورد

دكترمحمدحسین عادلی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: تامین منابع لازم برای بودجه یكی از چالش‌های بسیار پیچیده دولت كنونی است. این چالش در سال جاری كه اولین سال آغاز به كار دولت است، ابعاد گسترده‌تری دارد؛ درآمد و هزینه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی گنجانده شده در بودجه ۹۲ با واقعیت‌های موجود اقتصاد ایران تطابق ندارد. اصلاحیه دولت جدید برای بودجه عمومی تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نیز با توجه به شرایط كنونی قابل وصول نیست.

Image caption صفحه اول بهار

رییس پیشین بانک مرکزی افزوده: دولت اگر بخواهد براساس سنت‌های چند سال قبل عمل كند و به منابع بانكی و شركت‌های بزرگ دست‌اندازی كند، بدون شك در داغ شدن تنور تورم دمیده است؛ اتفاقی كه یكی از تبعات آن بی‌ثباتی و عدم تعادل بیشتر در اقتصاد ایران است.بنابراین دوری از راهكارهای گذشته باید اولویت اصلی در تامین كسری بودجه باشد. در بخش هزینه باید با مردم به‌طور شفاف صحبت شود و برخی رویه‌های هزینه‌ای قبل را اصلاح كرد.

سرمقاله دنیای اقتصاد برای نمونه سیاست هدفمندی یارانه نوشته که سهم بالایی در سبد هزینه‌ای دولت دارد و به دلیل بدسلیقگی در اجرا با چالش مصارف بیشتر از منابع روبه‌رو است . به عنوان راه حل شاید دولت بتواند تمام یا بخشی از یارانه‌ها را به صورت کوپن‌های نقدی مدت‌دار یا کوپن‌های کالایی ویژه به مشمولان طرح ارائه دهد .

در رثای مرگ هامون

سعید برآبادی در مقاله ای در شرق نوشته: در تاریخ ادبیات ایران، برای هامون یک واژه هم وجود دارد؛ هامون شدن. در فرهنگ لغت دهخدا جلو این واژه آمده است: ویران گشتن، با خاک یکسان شدن و این حالا حکایت سومین دریاچه ایران است که دهان خشکش را به نشانه التجا به آسمان گشوده و نفس‌های آخرینش را می‌کشد.

به نوشته این مقاله: منابع رسمی خبر می‌دهند که دریاچه هامون به‌عنوان سومین دریاچه بزرگ کشور از نقشه حذف شده و حالا باید به جای تصویر موج‌های خروشان این دریاچه و صیادان سیستانی، کویر نمک را جایگزین کرد و طوفان‌های شن را. آنچه که از آفتاب سیستان هم روشن‌تر است، بدعهدی افغان‌هاست در حق بزرگ‌ترین تالاب مشترک ایران و افغانستان.

نویسنده مقاله شرق با تاکید بر این که حالا دیگر نه از هفتمین تالاب بزرگ جهان خبری هست و نه از بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین کشور نوشته: رویای دریاچه هامون، اکنون با معنی واقعی این کلمه یکی شده و بد نیست که لاک غلط‌گیر به دست گرفته شود و بیت‌های بیشمار شاهنامه که در وصف موج‌های خروشان این دریاچه بوده‌اند اصلاح شوند .

معتاد نداریم

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار به عنوان سوال کنکوری پرسیده: "دانش‌آموز معتاد نداریم." این جمله از کیست؟

الف) محمود احمدی‌نژاد

ب) حاجی‌بابایی (وزیر آموزش‌وپرورش احمدی‌نژاد)

ج) باقری لنکرانی (اولین وزیر بهداشت احمدی‌نژاد)

د) معاون وزیر آموزش‌وپرورش دولت تدبیر و امید

جواب: شاید باورتان نشود، ولی گزینه «د» درست است.

نکته کنکوری: در تله طراحان سوال نیفتید. به نظر می‌رسد حتی در دولت روحانی هم کسانی هستند که کنتراتی صورت مساله را پاک کرده و سرتاپای ماجرا را تکذیب کنند.

طنزنویس یک سووال المپیادی هم مطرح کرده: منظور مسئول مربوطه از گفتن این جمله چه بوده واقعا؟ چی شده که همچین حرفی زده؟

طنزنویس بهار پاسخ ها را چنین توصیف کرده: الف) منظورش این است که "آرزو می‌کردم کاش دانش‌آموز معتاد نداشتیم."

ب) این‌طوری کرده که ببیند حضار حواس‌شان به سخنرانی هست یا نه

ج) منظورش این بوده: "دانش‌آموز معتاد پعتاد نداریم اینجا، گفته باشم!" (بر وزن "شهرام بهرام نداریم ما اینجا!")

د) از روش پیشگیری "عاق والدین" استفاده کرده و دانش‌آموزان معتاد را "عاق معلمان" و "عاق ناظمین" کرده است.

ه) معتاد مجرم نیست، بیمار است. بنابراین دانش‌آموز معتاد نداریم، ولی عوضش دانش‌آموز بیمار و علاف داریم.

کارتون روز

Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق