حسن روحانی: وزارت اطلاعات به دانشگاه اعتماد کند

حسن روحانی
Image caption حسن روحانی از وزارت اطلاعات خواسته که راه را برای "دیپلماسی علم" باز کند

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم آغاز سال تحصیلی مراکز آموزش عالی کشور در دانشگاه تهران از وزارت اطلاعات خواست که با اعتماد به اساتید دانشگاه و دانشجویان، راه را برای حضور آنها در مجامع علمی جهان باز کند.

به گزارش سایت ریاست جمهوری ایران، آقای روحانی دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) با توصیف چنین حضوری تحت عنوان "دیپلماسی علم"، به وزارت اطلاعات توصیه کرد که "راه را برای این دیپلماسی باز کند".

در سال های گذشته، تعدادی از اساتید و دانشجویانی که برای ارائه مقاله در گردهمایی های علمی خارج از کشور شرکت می کردند، مورد بازخواست نهادهای امنیتی قرار گرفتند و در مواردی حتی به زندان افتادند.

آقای روحانی در بخشی از سخنرانی امروز خود، به مسئولان کشور هشدار داده است که در صورت "امنیتی کردن" فضا، "نفاق" را توسعه خواهند داد.

وی با ذکر اینکه "باعث سرشکستگی یک دولت است که دانشجویش و یا استادش به خاطر بهانه‌جویی عده‌ای دم فرو بندد و نتواند اظهارنظر کند" گفته است: "دانشگاه جای بیان اظهارنظر است و در دانشگاه یک زبان را بیشتر نمی‌پذیریم و آن زبان علم، خرد و عقلانیت است."

رئیس دولت یازدهم با ابراز مخالفت با بازنشستگی زودهنگام اساتید و "آزاد نبودن" اساتید در بیان عقاید خود افزوده است: "در دانشگاه اسلامی یک گروه باید ملامت شوند و آن کسانی هستند که در تولید علم و فناوری کاهلی کردند، پس ما نباید در روند معیوب نابه‌جای بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار شویم."

در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ده ها نفر از اساتید ناهمسو با سیاست های حکومتی، به طور زودهنگام بازنشسته شده و تعدادی از آنها اخراج شدند. در همین دوره، صدها نفر از دانشجویان نیز به دلیل انتقادات خود با برخوردهای انضباطی، امنیتی یا قضایی مواجه شده اند.

حسن روحانی در یک انتقاد غیرمستقیم دیگر به سیاست های دولت قبلی گفته که دولتش در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که "با یک خزانه خالی و انبوهی از بدهکاری مواجه است".

وی همچنان تاکید کرده که "در پی تعامل سازنده با جهان است و در این شعار استوار می‌ایستد."

سیاست "تنش زدایی" دولت آقای روحانی با کشورهای غربی و ایالات متحده، در هفته های اخیر مورد انتقاد بسیاری از محافظه کاران ایران قرار گرفته است.