اخلال در مراسم سخنرانی هاشمی رفسنجانی با شعار 'مرگ بر آمریکا'

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption سایت آقای رفسنجانی کسانی که در جریان سخنرانی او شعار مرگ بر آمریکا داده اند را "گروهی ۱۰- ۱۵ نفره که سازمان دهی شده بودند" نامیده است

در جریان سخنرانی امروز اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در کرمانشاه، عده ای با سر دادن شعارهای "مرگ بر آمریکا" به اخلال پرداختند.

به گزارش منابع خبری، در واکنش به این شعارها، مدافعان آقای رفسنجانی به سر دادن شعارهایی همچون "سلام بر خاتمی، درورد بر هاشمی" و "درود بر هاشمی" پرداخته اند.

خبرگزاری مهر شامگاه دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) گزارش کرده که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نهایتا با ذکر این جمله که "فشردگی مراسم زیاد است و به همین دلیل سخنرانی خود را همین جا به پایان می‌برم" از ادامه سخن گفتن منصرف شده است.

سایت رجانیوز نزدیک به جبهه پایداری از تشکل های منتقد اکبر هاشمی رفسنجانی، کسانی که شعار مرگ بر آمریکا سر داده اند را "مردم" و سایت آقای رفسنجانی آنها را "گروهی ۱۰- ۱۵ نفره که سازمان دهی شده بودند" نامیده است.

"تذکر" هاشمی به مسئولان سایت خود

چند ساعت پیش از اخلال در مراسم امروز، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بود که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسئولان سایت خود در مورد انتشار "بدون هماهنگی" خاطره ای راجع به موافقت آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا تذکر داده است.

این روزنامه، که به آقای هاشمی رفسنجانی نزدیک است، در ستون اخبار اختصاصی خود آورده بود که وی "در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه طرح موضوع امکان حذف شعار مرگ بر آمریکا در شرایط کنونی آیا اقدامی غیرلازم و در زمان نامناسب بود" گفته است: "این طرح مربوط به سال ها قبل است."

این واکنش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در شرایطی صورت گرفت که هفته پیش، سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی به نقل قسمتی از اظهارات او در سال های گذشته پرداخت که حکایت از آن داشت که آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بوده است.

انتشار این اظهارات، که به فاصله کمی پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک وگفتگوهای خبرساز مقام های دو کشور با یکدیگر انجام شد، واکنش منفی گروهی از محافظه کاران را در ایران به دنبال داشت.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، آقای هاشمی رفسنجانی به این روزنامه گفته است: "مسئول سایت بدون هماهنگی اقدام به انتشار آن در این زمان کرده که اقدامی نادرست بود."

اکبر هاشمی رفسنجانی افزوده است که به مسئولان دفتر خود تأکید کرده که "افراد بدون هماهنگی و اطلاع قبلی از انتشار مطالب منتسب به او خودداری کنند".

روزنامه جمهوری در حالی واکنش فوق را منتشر کرده که هم اکنون یکی از تیترهای اصلی سایت آقای رفسنجانی، که از دو روز پیش بر روی سایت قرار دارد، با روتیتر "سخنان کمتر شنیده شده امام در سال ۵۹" به شرح زیر است: "رابطه با آمریکا با نظر مردم است".

این سایت در شرح خبر، به نقل اظهارات آیت الله خمینی در فروردین ۱۳۵۹ پرداخته که با استقبال از قطع رابطه تهران و واشنگتن گفته است: "در صورتی که ملت بیدار شریف ما اجازه دهد، جمهوری اسلامی ارتباط بسیار عادی خود را در حد سایر کشورها با آمریکا برقرار می کند."

یکی از شدیدترین واکنش ها به خاطره نقل شده در سایت آقای هاشمی رفسنجانی، روز گذشته و توسط محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران صورت گرفته بود.

سرلشکر جعفری با انتقاد از "افرادی که در مسیر ایجاد انحراف در بیانات امام راحل هستند و ادعا می کنند که حضرت امام موافق تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا بودند" گفته بود: "مردم دست آنها را خوانده اند و فریب فضاسازی های آنان را به نفع دشمن نخواهند خورد."

فرمانده سپاه پاسداران افزوده بود: "بعد از فتنه سال ۸۸ دیگر حنای آنها برای مردم رنگی ندارد و بدانند که مردم انقلاب ما محکم تر از این حرف ها هستند و حاضر نیستند ایستادگی روی ارزش ها و اصول انقلاب خود را که حاصل خون شهیدان است از دست بدهند."

سایت تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارش خود از مراسم امروز نوشته که اخلال در سخنرانی آقای رفسنجانی به خاطر شعارهای هواداران او بوده است.