تلاش برای جهت دهی به مذاکرات هسته‌ای در ژنو

Image caption سخنرانی آقای نتانیاهو یک شب پیش از گفتگوهای ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفته است.

نخست وزیر اسراییل هشدار داده کاهش فشار علیه ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور اشتباهی تاریخی خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو در افتتاح جلسات نیمه دوم سال پارلمان کشورش گفت اسراییل باید، "به ویژه در شرایط فعلی" فشار علیه ایران را حفظ کند.

سخنرانی آقای نتانیاهو یک شب پیش از گفتگوهای ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفته است.

وزیر خارجه ایران گفته امیدوار است دو طرف بتوانند در این مذاکرات بر سر یک "نقشه راه" توافق کنند.

محمد جواد ظریف در صفحه فیس بوک خود نوشته است: "فردا آغاز راهی دشوار و نسبتا زمان بر است. امیدوارم تا چهارشنبه بتوانیم در مورد نقشه راهی برای رسیدن به راه حل به تفاهم برسیم."

نماینده ایران در این گفتگوها عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران خواهد بود و مذاکرات با نمایندگان گروه ۱+۵ را پیش خواهد برد.

این اولین دور گفتگوهای ایران و ۱+۵ در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی است.

ادامه فشار

بنیامین نتانیاهو خطاب به پارلمان اسراییل گفته است هر اقدامی برای کاهش فشار بر دولت ایران عوامل سرسخت درون حکومت را قوی تر خواهد کرد و پیروز میدان آیت الله خامنه ای رهبر ایران خواهد بود."

آقای نتانیاهو گفته است لغو تحریم های بین المللی فعلی علیه ایران هم اکنون، زمانی که هنوز تاثیرشان احساس نشده، اشتباهی تاریخی خواهد بود.

در آمریکا نیز ۹ سناتور از حزب های دموکرات و جمهوری خواه گفته اند دولت باید در مذاکرات سیاست تعلیق دربرابر تعلیق را به کار ببرد، به این معنی که در صورت تعلیق غنی سازی اورانیوم، آمریکا اعمال تحریم های بیشتر علیه تهران را تعلیق کند.

این سناتورها، که جان مک کین از چهره های بانفوذ جمهوری خواه نیز در میانشان است در نامه ای خطاب به رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده اند در شرایط فعلی تهدید اقدام نظامی باید در میان گزینه ها بماند و فشار علیه ایران خفظ شود.

ذخیره اورانیوم

کشورهای غربی می گویند برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور برای رسیدن به توانایی تولید تسلیحات هسته ایست.

ایران این اتهام را رد می کند و می گوید می خواهد تکنولوژی هسته ای را برای تولید برق و تحقیقات پزشکی حفظ کند.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ از سال ۲۰۰۶ آغاز شد.

نمایندگان غربی در این گروه خواستار توقف تولید و ذخیره اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی هستند و می خواهند ایران ذخیره اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی خود را به کشور ثالث بفرستد و تاسیسات هسته ای فردو را برچیند.

با این همه عباس عراقچی گفته است ایران حتی یک گرم از اورانیوم خود را از کشور خارج نمی کند.

مطالب مرتبط