رفسنجانی: اگر افراطیون اجازه ارتباط با دنیا را ندهند به جایی نمی رسیم

اکبر هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای رفسنجانی اخیرا متهم به زمینه سازی برای برقراری ارتباط میان ایران و آمریکا شده و هدف انتقادات شدیداللحن گروهی از محافظه کاران قرار گرفته است

اکبر هاشمی رفسنجانی با ذکر اینکه بهبود روابط خارجی باعث کاهش مشکلات اقتصادی خواهد شد گفت: "اینها به شرطی است که افراطی ها بگذارند که ما با دنیا ارتباط داشته باشیم، اجازه بدهند ارتباط ما با جاهای که امکانش هست برقرار بشود که تا این اتفاق نیفتد ما به جایی نخواهیم رسید."

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه شنبه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) در جمع تعدادی از فعالان اقتصادی استان کرمانشاه افزود: "در انرژی هسته ای می توانیم به گونه ای عمل کنیم که به اهداف صلح آمیز و دستاوردهای آن برسیم و از آن استفاده کنیم. انرژی هسته ای باید به ما امنیت هم بدهد."

آقای رفسنجانی در هفته های اخیر متهم به زمینه سازی برای برقراری ارتباط میان ایران و آمریکا شده و هدف انتقادات شدیداللحن گروهی از محافظه کاران قرار گرفته است.

در همین ارتباط، در جریان سخنرانی دیروز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در کرمانشاه، عده ای با سر دادن شعارهای "مرگ بر آمریکا" به اخلال پرداختند. مطابق ویدیویی که از این مراسم منتشر شده، در واکنش به این شعارها، بسیاری از حاضران در حمایت از اکبر هاشمی رفسنجانی شعار داده اند.

آقای رفسنجانی در جمع فعالان اقتصادی کرمانشاه، بر نقش منفی تحریم های اقتصادی و "مدیریت نادرست" بر اقتصاد در زمان دولت قبلی تاکید کرده و افزوده که اگر مقاومت های داخلی و خارجی پیش روی دولت جدید بر طرف نشود، امکان غلبه بر مشکلات اقتصادی وجود نخواهد داشت.

وی همچنین با انتقاد از نقش "افراطی ها" در کشورهایی چون افغانستان، مصر، عراق، سوریه و لیبی اظهار داشت: "در دیداری هم که با رهبر معظم انقلاب داشتیم خود آقا هم صراحتا مشکل دنیای اسلام را افراطی ها عنوان کردند."

اخلال دیروز در مراسم سخنرانی اکبر هاشمی رفسنجانی در شرایطی صورت گرفت که هفته پیش، سایت رسمی آقای رفسنجانی به نقل قسمتی از خاطرات نقل شده او در سال های گذشته در مورد موافقت آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا پرداخته بود.

انتشار این اظهارات، که به فاصله کمی پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک وگفتگوهای خبرساز مقام های دو کشور با یکدیگر انجام شد، واکنش منفی گروهی از محافظه کاران را در ایران به دنبال داشت.

روز گذشته، روزنامه جمهوری اسلامی از قول ئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت که مسئولان سایت "بدون هماهنگی" اقدام به انتشار خاطرات قدیمی او کرده اند.