وزارت بهداشت: سازمان بهزیستی نمی‌تواند مجوز مرکز ترک الکل صادر کند

حق نشر عکس Fars
Image caption پلیس ایران می‌گوید که سن مصرف الکل به کمتر از ۱۸ سال رسیده و زمان دسترسی به آن نیز به ۱۷ الی ۳۰ دقیقه کاهش یافته است

در پی بروز اختلاف در مورد صدور مجوز مراکز ترک اعتیاد الکل بین سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت ایران، عباسعلی ناصحی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت امروز دوشنبه ۲۳ مهرماه اعلام کرد: "سازمان بهزیستی نمی تواند برای این قبیل مراکز مجوز بدهد. قانون می گوید که صدور مجوز مراکز ترک اعتیاد بر عهده وزارت بهداشت است."

این در حالی است که پیشتر مسئولان سازمان بهزیستی گفته بودند که براساس قانون مجلس و همچنین کمیته مقابله با اعتیاد الکل، سازمان بهزیستی می‌تواند مجوز مراکز ترک الکل را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ناصحی با تاکید بر این موضوع گفت: "بر اساس قوانین محکمی که وجود دارد، تولیت، سیاستگذاری، برنامه ریزی، تعیین استانداردها، صدور مجوز و... بر عهده وزارت بهداشت است و اینطور نیست که مجوز آنها بیرون از وزارتخانه صادر شود."

بر اساس آمار نیروی انتظامی ایران، بیش از ۲۰۰ هزار نفر معتاد به الکل در ایران وجود دارد و در حال حاضر سن مصرف الکل به کمتر از ۱۸ سال رسیده و زمان دسترسی به آن نیز به ۱۷ الی ۳۰ دقیقه کاهش یافته است.

سازمان بهزیستی در مورد صدور مجوز مراکز ترک الکل اخیرا گفته که این سازمان بر اساس قوانین مصوب مجلس، و وزارت بهداشت بر اساس قوانین خودش می‌توانند برای مراکز ترک اعتیاد به الکل مجوز صادر کنند، اما باید مصوبه کمیته ملی مقابله با الکل را نیز مد نظر قرار دهند.

این کمیته مدتی پیش تصویب کرد که قبل از راه اندازی مراکز درمانی ترک الکل باید پروتکلی با همکاری وزارت بهداشت و بهزیستی تهیه شود.

اما به گفته فرید براتی سده، مدیر کل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی "وزارت بهداشت به مصوبه کمیته توجه نکرده است و بدون توجه به آن مسئولان وزارت بهداشت عنوان کردند که خود در حال نوشتن پروتکل هستند که این موضوع خلاف مصوبات کمیته است و باید همکاری لازم انجام شود."

آقای براتی همچنین خواستار پیگیری وزارت کشور و رسیدگی آنها شده و گفته است: "وزارت کشور، دستگاهها را وادار کند که در چارچوب مصوبات کمیته عمل کنند و این ناهماهنگی‌ها را وزارت کشور باید رفع کند در غیر این صورت ما نیز بر اساس مصوبه مجلس نسبت به راه اندازی مراکز ترک اعتیاد الکل اقدام می کنیم."

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشتر اعلام کرده بود که "سالانه حدود ۸۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی به ارزش ۷۳۰ میلیون دلار وارد ایران می‌شود".

به گفته اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، "پلیس تنها ۲۵ درصد از این قاچاق را می‌تواند کشف کند."

علاوه بر ورود مشروبات قاچاق به ایران، تولید خانگی این مشروبات نیز کاملا رایج است که در برخی موارد، به علت عدم مهارت تهیه کنندگان، باعث مسمومیت و مرگ مصرف کنندگان شده است.

آمار متناقضی از تعداد افرادی که جان خود را در اثر مصرف الکل در ایران از دست می‌دهند منتشر شده است، اما هر از گاهی در صفحه حوادث روزنامه ها اخباری مبنی بر مسمومیت یا مرگ تعدادی از ایرانیان به دلیل مصرف الکل سمی منتشر می‌شود.