بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران ‫- ۲۳ مهر

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران و سخنان وی در لزوم آزاد گذاشتن دانشجویان و دانشگاهیان خبر داده اند‫. اخبار ضد و نقیضی هم درباره حضور هاشمی رفسنجانی در کرمانشاه و استقبال مردم و اخلال در جریان سخنرانی وی در روزنامه ها هست‫.

بحث عمده مقالات و صاحب نظرات در این روزنامه ها گمانه زنی درباره سرنوشت مذاکرات امروز ژنو است که آن را مهم ترین مذاکرات در عمر جمهوری اسلامی خوانده اند‫.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

چشم‌انداز مذاکرات، لبخند بر کدام لب‌ها؟

مهدی محتشمی چشم انداز مذاکرات ژنو را در مقاله ای در بهار چنین توصیف کرده است: به نسبت گذشته، طرفین مذاکره‌کننده امید بیشتری به حل مساله دارند. روح و فضای حاکم بر مذاکرات تفاوت‌های زیادی با گذشته پیدا کرده . تیم مذاکره‌کننده جدید ایرانی بسیار مصمم است که برخلاف گذشته تنها به منظور مذاکره و اعلام موضع پای میز مذاکره ننشیند. این تیم می‌خواهد زمان دست‌یابی به نتیجه را محدود کند

نویسنده مقاله با وجود این پیش بینی کرده: محتوای مذاکرات و موضوعاتی که در روند مذاکرات مورد اختلاف است، روند تلاش دو‌طرف برای رسیدن به نتیجه‌ای قابل قبول را بسیار پیچیده کند. برای مثال اگر در این مذاکرات طرف غربی اصرار داشته باشد که غنی‌سازی در ایران انجام نشود، مسلما طرف ایرانی از قبول هر نوع تفاهمنامه‌ای سر باز خواهد زد.

در پایان مقاله بهار آمده: باید دید که ابراز تمایل به حل مساله پرونده هسته‌ای ایران که به دلیل فرسایشی شدن، برای ایران و کشورهای ۵ +۱ و حتی دیگر کشورهای دنیا خسارات بسیاری به وجود آورده است، می‌تواند به روش برد-برد حل شود یا خیر؟

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته: شاید کمتر مذاکره و رویدادی را ظرف ۳۴ سال عمر جمهوری اسلامی بتوان به یاد آورد که از نظر هیجان و انتظاری که درخصوص آن به‌وجود آمده، به پای مذاکرات امروز در ژنو میان تیم مذاکره‌کننده ایرانی با 1+۵ برسد. بدون تردید میلیون‌ها ایرانی به‌ویژه اقشار و لایه‌های تحصیلکرده‌تر و متمول‌تر جامعه منتظرند ببینند جهت مذاکرات امروز به کدام سمت پیش می‌رود؟ آیا لبخندهای مصنوعی و عکس‌های یادگاری مصنوعی‌تر دوران گذشته تکرار خواهد شد یا آنکه این‌بار لبخند‌ها نه از سر تظاهر که از عمق دل طرفین روی لبانشان ظاهر می‌شود؟

به نظر این استاد دانشگاه: اگر طلسم بن‌بست مذاکرات هشت‌ساله میان ایران و 1+5 شکسته شود و دست‌کم طرفین به یک تفاهم، اعتماد و فهم زبان مشترک برسند، می‌توان امیدواری پیدا کرد که مابقی مسایل هم به سمت توافق بروند. اما اگر طرفین به جایی نرسند خیلی بعید است که تنش زدایی با آمریکا و مابقی غرب هم به جایی برسد.

پیش بینی مقاله شرق این است که: تداوم بن‌بست مذاکرات هسته‌ای عملا به‌معنای متوقف‌ماندن و ازبین‌رفتن هر احتمالی درخصوص تغییر رابطه ایران با اروپا و آمریکا خواهد بود؛ بماند افزایش تحریم‌ها و فشارهای دیگر. و فقط این ۲۰ میلیون ایرانی و خانواده‌های آنها نیستند که در صورت توافق، لبخند می‌زنند. همه آنان که خواهان مجد و عظمت ایران هستند، لبخند خواهند زد.

استقبال از آیت الله؟

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

در حالی که چند روزنامه امروز خبر داده اند که به علت اخلال جمعی مخالف که شعار مرگ بر آمریکا می دادند سخنرانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در کرمانشاه لغو شد، روزنامه آرمان در گزارشی بر اساس گفته امام جمعه و استاندار کرمانشاه خبری دیگر داده است.

مهدی جعفری خبرنگار آرمان در گزارشی نوشته: روز گذشته مردم کرمانشاه در بسیاری از معابر این شهر پلاکاردهایی در استقبال از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نصب کرده بودند و از چند روز پیش موضوع اصلی گفت‌وگوی بسیاری از شهروندان به سفر آیت‌ الله هاشمی اختصاص پیدا کرده بود و استقبالی که مردم از وی هنگام ورود انجام دادند، کم‌سابقه می‌نمود.

به گزارش‌ها این روزنامه ده‌هاهزار نفر از مردم کرمانشاه با میل و علاقه خود

برای استقبال از این انقلابی باسابقه آمده بودند و افرادی که شعار دادند و قصد داشتند اختلال کنند ده تا بیست نفر بودند.

مسابقه و مشت باز در شب مذاکرات

دکتر یوسف مولایی در مقاله ای در آرمان نوشته: با توجه به پیچیدگی‌هایی که در این پرونده مشاهده می‌شود، به نظر می‌رسد جلساتی نظیر جلسات این هفته، همچنان جلسات مقدماتی و آماده‌سازی برای مساعد شدن فضای سیاسی و روانی دو طرف مذاکره‌کننده، برای رسیدن به یک توافق نهایی است و امیدوار بودن به نتیجه‌بخش بودن این جلسات یا جلسات مشابه صرفا یک بحث رسانه‌ای و نه یک بحث تخصصی و کارشناسی است.

این استاد حقوق بین الملل تاکید کرده مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۵ + ۱ یا کلا هر مراوده بین‌المللی دیپلماتیکی یک مسابقه ورزشی نیست که دو طرف برنده و بازنده داشته باشد و مدام به دنبال پیدا کردن پیروز و شکست خورده آن مسابقه باشیم. همین که این مذاکره برگزار شود و همین که به توافقات اولیه برای تداوم این مذاکرات برسیم، فی نفسه خود یک پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران به شمار می‌رود .

مشتی كه در شب مذاكره خالی شد عنوان مقاله ای است که رسالت روزنامه جناح راست در انتقاد از گفته های تازه رییس جمهور نوشته که در جمع دانشجویان فاش کرده بود "دولت با یک خزانه خالی و انبوه بدهکاری روبه‌رو است."

این مقاله چنین ادامه می یابد: درست در شب مذاكره واریز یارانه ها به خاطر كسری هزار میلیاردی به تعویق افتاد.وزیر صنعت هم شب مذاكره نرخ واقعی ارز را ۳۰۰۰ تومان عنوان كرد. خالی كردن مشت كشور در شب مذاكره با ۵ +۱ چه معنایی می تواند داشته باشد؟ بر اساس كدامیك از اصول مسلم تامین منافع ملی باید به طرف غربی تفهیم كرد كه تحریم ها اثر گذار بوده است.

رسالت با این سوال که: مذاكره كنندگان امروز و فردا با چه پشتوانه ای قرار است، مذاكره كنند. مگر آمریكایی ها به دنبال این نبودند كه به خیال خام خود ایران را با "زانوان خونین" پای میز مذاكره بكشانند. پس چرا دولتمردان ما به جای تكیه بر اقتدار كشور مرتب دم از ضعف و مشكل می زنند؟

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

جوان روزنامه سپاه پاسداران همین نقد را از زاویه دیگر مطرح کرده و نوشته: تكرار چندین باره موفقیت‌های «سیاسی» دولت یازدهم و تأكید بر خزانه خالی و انبوه بدهكاری به عنوان دشواری‌های اقتصادی پیش روی دولت كه دیروز هم در سخنرانی سیاسی- علمی رئیس‌جمهور میان دانشجویان جای خود را حفظ كرد، چه بسا نقطه آغازین خوبی برای كار یك دولت با «تدبیر و امید» نباشد.

به نوشته این روزنامه: اولین سخنرانی‌های دكتر روحانی سرشار از امید، صفا، برادری و دوری از جنجال و بی‌تدبیری با نشانه‌گذاری‌هایی از متن دین و ارزش‌های پذیرفته‌شده انقلابی بود و اكنون نیز عموماً چنین است اما حالا نمی‌توان چشم پوشید از رخنه برخی نشانه‌های تكبر مخصوص مردان سیاست، ارجاع مشكلات به گذشته، دور زدن بخشی از شعار‌های انتخاباتی و سرانجام غلتیدن ظریف در دامن فضاسازی‌هایی كه صرفاً به درد عبور از بحران می‌خورد نه حل بحران.

اتاق با آمریکا ، هرگز

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار با اشاره به احتمال بازگشایی اتاق بازرگانی ایران و آمریکا به طعنه نوشته: در این ارتباط چندین و چند «ان قلت» و «احسنت» در جامعه شکل گرفته. ما قصد داریم به بعضی ایراداتی که به این اتاق وارد است، اشاره کنیم:

اول: به نظر ما، مشکلات صرفا با یک اتاق حل نمی‌شود. درست است که بالاخره ایران و آمریکا باید برای خودشان یک سرپناهی داشته باشند، اما زندگی که فقط یک اتاق نیست. خرج دارد. هزینه لباس و خورد و خوراک و درمان کمر آدم را می‌شکند. این‌ها را چه کسی تقبل می‌کند؟ ایرانیان که با موانع بزرگ اقتصادی مواجهند و همین اتاقی را هم که در این گرانی برای ایران و آمریکا جور کرده‌اند، کار خدا بوده. کنگره و دولت آمریکا هم که سر ارث و میراث و بودجه با هم به مشکل خورده‌اند و زده‌اند به تیپ و تاپ هم.

دوم: به نظر بسیاری از کارشناسان، اصلا صحیح نیست که ایران و آمریکا با هم در یک اتاق تنها باشند. البته عده‌ای معتقدند خوبی ماجرا این است که چون خود آمریکا شیطان است و رذالت و دنائتش به جهانیان ثابت شده، دیگر پای شیطان به این اتاق بازنمی‌شود. اما به‌هرحال احتمال مفسده هست. پس چه کنیم؟ گفته‌اند ایران و آمریکا در این اتاق تنها نمانند و طرف سومی هم همیشه پیش‌شان باشد که مفسده ایجاد نشود.

به نوشته ستون سفید نمایی بهار: این پیشنهاد مورد استقبال شدید و انتحاری روسیه و چین قرار گرفته و هر دو اعلام آمادگی کرده‌اند که قبول زحمت کرده و نماینده دائم در این اتاق داشته باشند. آن‌ها این‌قدر نگران ایجاد مفسده هستند که حتی اصرار کرده‌اند که «توروخدا بذارید ما هم باشیم. قول می‌دیم حرف نزنیم فقط بشینیم.

Image caption جایزه نوبل صلح ، کارتون پیام برومند، اعتماد