ایران و بریتانیا ظرف دو هفته 'کاردار غیرمقیم' معرفی می‌کنند

سفارت بریتانیا در تهران حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله به سفارت بریتانیا در تهران باعث تعطیل سفارتخانه‌های دو کشور شد

ایران و بریتانیا در حاشیه مذاکرات اتمی ژنو، اعلام کردند که ظرف دو هفته، کاردارهای غیرمقیم خود را معرفی می‌کنند.

تصمیم دو طرف روز چهارشنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) و پس از دیدار محمد تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه و سایمون گس، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیات بریتانیایی اعزام شده به اجلاس ژنو اعلام شد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هفته پیش در سخنانی در پارلمان این کشور، موضوع معرفی کاردار غیرمقیم را مطرح کرد.

وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به تغییر دولت در ایران و ابراز تمایل دولت جدید به حل و فصل اختلاف خود با غرب گفت که لازم است "صداقت دولت ایران را کاملا بسنجیم" و افزود که برای این منظور "باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی با ایران بسیار مهم است."

در همان زمان، سخنگوی وزارت خارجه ایران تایید کرد که آقای هیگ در تماس با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشنهاد معرفی کاردار غیرمقیم را مطرح کرده بود.

هنوز مشخص نیست که موقعیت "کاردار غیرمقیم" چیست و قرار است افراد تعیین شده در کجا مستقر باشند و چه وظایفی به آنان محول شود.

ابراز حسن نیت

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصمیم به معرفی کاردارهای غیرمقیم در تماس هیگ با ظریف مطرح شد

به نظر می‌رسد که دو طرف، ظاهرا به عنوان اقدامی برای نشان دادن تمایل به بهبود روابط دشوار کنونی، و احتمالا کمک به حل مشکلات کنسولی اتباع دو کشور به خصوص چند هزار ایرانی مقیم بریتانیا، معرفی کاردار موقت را راه حلی مناسب دانسته‌اند.

در صورت عملی شدن توافق بر سر معرفی کاردار غیرمقیم، این نخستین گام رسمی در بهبود ارتباط بین دو کشور از زمان خروج دیپلمات‌های بریتانیایی از ایران و اخراج دپیلمات‌های ایرانی از بریتانیا در حدود دو سال پیش است.

روز ۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۱ (۸ آذر ۱۹۹۰)، در اعتراض به تصمیم دولت بریتانیا مبنی بر تشدید تحریم جمهوری اسلامی، تظاهراتی در برابر سفارتخانه آن کشور در تهران برگزار شد و در ادامه آن، افرادی که از آنان با عنوان دانشجویان بسیجی نام برده شد، با عبور از صف ماموران انتظامی، وارد مراکز دیپلماتیک آن کشور در مرکز و شمال تهران شدند.

پیشتر، نمایندگان مجلس با تصویب طرحی، دولت را مکلف کرده بودند که روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی با بریتانیا را به حد کاردار تنزل دهد.

منابع خبری ایران در آن زمان گزارش کردند که کسانی که وارد سفارتخانه بریتانیا شده بودند، تعدادی اتباع خارجی حاضر در محل را "در محافظت خود" گرفتند، اما این افراد بعدا اجازه خروج از محل را یافتند. تصاویری هم که از این واقعه منتشر شد، حاکی از آن بود که تظاهرکنندگان پس از ورود به ساختمان‌های سفارتخانه و محل سکونت دیپلماتهای بریتانیایی در دو نقطه مختلف تهران، به تخریب اموال پرداختند.

در واکنش به این اقدام، دولت بریتانیا پس از خارج کردن تمامی دیپلمات‌های خود از ایران، دیپلمات های ایرانی را اخراج کرد.

پس از حمله به سفارت بریتانیا، وزارت امور خارجه ایران از این واقعه ابراز تاسف کرد، اما دولت بریتانیا خواستار عذرخواهی رسمی همراه با دریافت غرامت برای خسارات وارده به سفارتخانه خود شد. چند ماه بعد از این واقعه، برخی گزارش‌ها از ابزار ناخرسندی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از تهاجم به این سفارتخانه منتشر شد.