آمریکا بخشی از دارایی‌های ایران را 'آزاد می‌ کند'

در پی مذاکرات هسته‌ای اخیر نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو، که طرفین آن را "مثبت" خواندند، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که طرحی برای آزادسازی بخشی از دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا ارائه شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای در شماره روز پنجشنبه خود نوشته است که این مقام که نامی از او برده نشده گفته که این طرح در کاخ سفیبد در حال بررسی است و نتیجه آن هنوز مشخص نیست.

بنا به گفته او در صورت اجرایی شدن این طرح آمریکا دارایی های مسدود شده ایران در خارج از کشور را به صورت قسطی به ایران باز خواهد گرداند.

به گفته این مقام علت پرداخت این دارایی ها در اقساط به منظور جلوگیری از پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک لغو تحریم های بین المللی است.

بنا بر گزارش این روزنامه رفع این محدودیت احتمالا برای پاسخگویی سریع به اقدام‌های عملی ایران در خصوص محدود کردن برنامه های هسته ای‌اش است.

کاهش تحریم‌ها و آزاد کردن دارایی های ایران در قبال محدود کردن برنامه های ایران از موضوعات مورد بحث رسانه های آمریکایی در روزهای پس از مذاکرات مقام های ایرانی و آمریکایی در نیویورک و پس از مذاکرات ژنو بوده است.

در مقاله ای که جفری گلدبرگ در سایت بلومبرگ نوشته آمریکا برای کاهش تحریم ایران بر سر دوراهی سختی قرار دارد. به نوشته او مشکل این است که بسیاری از مقامات آمریکایی که در مذاکرات هسته ای حضور داشتند بر این باورند که هر گونه کاهش فشار تحریم ها منجر به فروپاشی سریع کل برنامه های تحریم ایران خواهد شد.

Image caption طرفین نتیجه مذاکرات ژنو را "مثبت" خواندند

او نوشت که بسیاری از کشورها و شرکت ها مایل به رفع تحریم ها هستند و هر اقدام آمریکایی ها حتی در کوچک ترین نوع خود را نشانه ای برای پایان یافتن بحران تلقی خواهند کرد.

جفری گلدبرگ نوشت در صورتی هم که آمریکا از خودش هیچ انعطافی نشان ندهد، رسیدن به راه حل با مشکل جدی رو به رو خواهد شد و ایران وقتی احساس کند که آمریکایی ها چنین موضعی دارند، برنامه هسته ای خود را دنبال خواهد کرد.

در این هفته پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه) به علاوه آلمان در مذاکرات دو روزه در ژنو درباره آینده برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

در بیانیه مشترک که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از مذاکرات منتشر کردند، این دور از مذاکرات "آغاز یک دور تازه از روابط" معرفی شد.

در این بیانیه آمده است: "شرکت‌کنندگان در مذاکرات همچنین موافقت کردند که کارشناسان تحریم و متخصصان علمی و هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پیش از نشست بعدی، ملاقات داشته باشند تا به موارد مورد اختلاف بپردازند و گام‌های عملی را طراحی کنند."

دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ سه هفته دیگر در روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان برگزار می شود.

مطالب مرتبط