بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۲۷ مهر

روزنامه های اول هفته تهران همچنان به موضوع مهم هفته گذشته پرداخته و در تیترها و گزارش ها و مقالات خود درباره آینده روابط ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی، و پرونده هسته ای نوشته و به گمانه زنی درباره آن پرداخته اند.

نقدهای تازه ای از فساد مالی در دوران احمدی نژاد و ابراز نگرانی از گسترش قاچاق مواد مخدر و وضعیت بد اقتصادی کشور از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که همچنان امید خود را برای حل معضلات خارجی از دست نداده اند.

مذاکرات ژنو: محرم‌ها و نامحرم‌ها

Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

محمد صدر در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: در دولت جديد فضاي ديپلماسي هسته‌اي به نحو ملموسي دچار دگرگوني شد. اين دگرگوني پس از سفر روحاني به نيويورك و با ملاقات‌ها و گفت‌وگوهايي كه در اين سفر با سران كشورهاي مختلف انجام شد، حركت ديپلماسي نوين دولت در نيويورك، مذاكرات هسته‌اي ژنو آغاز گشت. مذاكراتي كه مهم‌ترين دستاوردش اين كه توانست جو حاكم طي هشت سال گذشته را تغيير دهد و از حالت نااميدي و شك و ترديد به طرف اميدواري و پيشرفت برنامه‌ها تمایل یابد..

قاپم مقام پیشین وزارت خارجه معتقد است: غربي‌ها در بيان نظرات خود تعارف ندارند و اگرچنين احساسي نداشته باشند، نمي‌گويند مذاكرات مثبت بوده است. بايد به اين مسأله توجه داشت كه از يك مذاكره نبايد انتظارات نامحدود داشت. چراكه قرار نيست يك مذاكره هرچند مثبت تمام مشكلات به وجود آمده طي سال‌هاي اخير را يكباره حل كند. در ميزان انتظارات از مذاكرات ژنو اين نكته را بايد لحاظ كرد كه برداشتن گام‌هاي مثبت در مسير درست مي‌تواند ما را به نتايج مطمئن برساند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ایران که در عین حال رییس مشاوران وزارت خارجه است در انتها نوشته: مذاكرات پشت درهاي بسته صورت گرفت، انتظار هم همين بود. علني نشدن مذاكرات به معناي اين است كه جزئيات براي محافل خبري مطرح نشود و نه اين كه براي مسئولين كشور مشخص نباشد. در حال حاضر همه مسئولين ايراني در جريان اين مسأله هستند و مي‌دانند اقدامات ديپلمات‌ها بر چه مبنايي انجام مي‌شود.

اما کیهان چنین استدلالی را نمی پذیرد و در تیتر اول خود پرسیده چرا پنح به اضافه یک ذوق زده شده اند سهم مردم ایران چه بود.

این روزنامه در چند مقاله و گزارش و ترجمه و حتی طنز همین را تکرار کرده و از جمله نوشته: تاکیدهیئت ایرانی بر محرمانه بودن مذاکرات ژنو و قفل کردن اطلاع‌رسانی رسمی، انحصار فضای تبلیغاتی در این زمینه را به رسانه‌های غربی واگذار کرده است!

به نظر این گزارش: این بی‌تدبیری و کج سلیقگی ناشیانه موجب شده تا رسانه‌های آمریکایی- صهیونیستی و اروپایی به صورت یکطرفه ادعا کنند طرف ایرانی در زمینه اجرای پروتکل الحاقی (بازدید‌های سر زده و گسترده‌تر)، تعلیق غنی‌سازی 20 درصد و کاهش سطح و اندازه غنی‌سازی زیر 5 درصد، قول‌هایی به طرف غربی داده است. متأسفانه همین اخبار نیز عیناً و به شکل انحصاری از سوی رسانه‌های ایرانی - اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب و... بازنشر داده می‌شود.

کیهانبا نقل نوشته های دکتر ظریف در فیس بوک نوشته: آنچه در این نوشته بی‌پاسخ مانده این است که «چارچوب برای گفت‌وگو و رسیدن به فهم مشترک» چه ارتباطی با مصادیق عنوان شده در رسانه‌های غربی دارد؟ آیا برای فهم مشترک لازم است ابتدا درباره پروتکل الحاقی و تعلیق طیفی از غنی‌سازی‌ها سخن گفت؟! اگر ادعای رسانه‌های غربی دروغ است که تکذیب نباید هزینه‌ای در پی داشته باشد و اگر در این موارد سخنانی گفته شده چرا فقط تنها مردم ایران، نمایندگان آنها در مجلس و رسانه‌های ایرانی نامحرمند؟!

مدیر روزنامه کیهان هم که چند روز پیش نوشته بود ناخشنودی اسراییل و راست های افراطی آمریکایی دلیلی نیست که سیاست جدید ایران درست باشد امروز در یادداشتی واکنش کشورهای پنج به اضافه یک را مهم دیده و پرسیده آن ها چرا ذوق زده شده اند.

حسین شریعتمداری اضافه کرده: هرچند به نظر می‌رسد انگیزه مسئولان محترم دولت از نرمش در مذاکرات، بهره‌گیری تاکتیکی برای پیشبرد اهداف فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اسلامی بوده است ولی این «تغییر لحن» از نگاه حریف به «تغییر استراتژی» ترجمه شده است به عنوان مثال، مقامات رسمی آمریکا تاکنون با صراحت ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای متهم نکرده بودند که کردند چنان که اوباما وری اسلامی ایران به مذاکره با آمریکا- اشاره به مکالمه تلفنی آقای روحانی با اوباما- را ناشی از فشار تحریم‌ها دانست.

Image caption تیتر و عکس های صفحه اول کیهان

مدیر کیهان از رییس دولت خرده گرفته که چرا گفته «خزانه کشور خالی است» آنهم در حالی که تیم هسته‌ای عازم ژنو بود، در حالی که در دنیای امروز، سهم هر کشوری را- بخوانید حق هر کشوری را- متناسب با اقتدارش می‌دهند و نه نرمش نابه‌جا در سر میز مذاکره. بدیهی است در این یادداشت، بخشی از روند مذاکرات به تناسب موضوع دنبال شده است .

استراتژی برد –برد و فواید آن

آذر منصوری در مقاله ای در بهار نوشته: مذاکره‌کنندکان ایران در مذاکرات اخیر با به‌کارگیری استراتژی «برد- برد» به گونه‌ای رفتار کردند که نه تنها هردو طرف نتیجه آن را مثبت ارزیابی کردند بلکه سخنگوی کاخ سفید طرح ارائه‌شده از طرف ایران در ژنو را بسیار مفید ارزیابی کرد و دولت آمریکا نیز آن را دارای سطحی از جدیت و استحکام می‌بیند که پیش از این سابقه نداشته است.

به نظر این فعال اصلاح طلب: این واکنش‌ها در کنار نتایج دیگر این دور از مذاکرات من‌جمله تشکیل کمیته‌های کارشناسی با حضور متخصصان هسته‌ای و تحریم، صدور بیانیه‌ای مشترک برای اولین‌بار و تعیین دور بعدی مذاکرات در آینده‌ای نزدیک در ژنو حاکی از به‌کارگیری استراتژی «برد-برد» و موفقیت تیم مذاکره‌کننده ایران است.

مقاله بهار در انتها تاکید کرده: در دسترس‌ترین راهبرد داخلی، که قوام‌بخش این استراتژی و تیم مذاکره‌کننده ایران خواهد بود، گشایش و تلطیف فضای سیاسی کشور و رفع حبس‌ها و حصرهاست که موجب برداشتن گام‌های بلندتر ایران در دور بعدی مذاکرات خواهد بود.

حمیدرضا طهماسبي‌پور در گزارشی در اعتماد نوشته: اين روزها، با بالا گرفتن احتمال گشايش ديپلماتيك در روابط ايران وغرب، بحث توسعه روابط سياسي و اقتصادي ايران با كشورهاي اروپايي و امريكا باعث تكاپوي تازه‌يي در منطقه و ميان اين كشورها شده كه نشانه‌هايي از تغيير در رفتار اقتصادي و سياسي اين كشورهاست. كشورهايي كه به واقع در اين سال‌ها كاسبان تحريم ايران بودند، حالا هراس دارند كه حافظه تجاري ايران فراموشكار نباشد و رابطه آزاد با اروپا و امريكا، آنها را از ميدان سود‌گيري از تجارت با ايران به در كند.

به نوشته این گزارشگر: در رفتار این كشورها تغيير زير پوستي ديده مي‌شود تا نشان می دهد، از تجدید رابطه ايران با غرب خشنود نیستند. با مسدود كردن حساب ايرانيان و اخراج ايرانيان ساكن در امارات كه تاكنون ادامه داشته به حال تعليق درآمده و به نظر مي‌رسد اين شيخ نشين عربي بوي توافق ايران با غرب را زودتر از ديگران شنيده است.

انتقاد، جرم نيست

بهمـن كشاورز، در جواب سووال روزنامه اعتماد گفته تعریف جرم سياسي و مصداق‌هاي دقيق آن كار ساده‌يي نخواهد بود و شايد به همين علت است كه در كتاب قانون بسياري كشورها جرم سياسي را به‌طور دقيق تعريف نكرده‌اند. اما امتيازاتي را كه براي همه متهمان به همه جرايم ديگر غير از جرايم سياسي پيش‌بيني كرده‌اند به حدي است كه نيازي به جداسازي متهمان سياسي از متهمان غيرسياسي نيست.

به نظر این حقوقدان: جرايم توام با خشونت نمي‌تواند جرم سياسي تلقي شود و در عين حال انواع انتقاد و خرده‌گيري و اعتراض به حكومت‌ها و نظام‌هاي حاكم نيز اصولا نبايد جرم تلقي شود

صادق زيباكلام هم در پاسخ به همین سووال اعتماد گفته: رشته من سياسي است نه حقوق اما براي اينكه شما طعم اين فضا را بچشيد لزوما نبايد آشپز باشيد. درست است كه من حقوق نخوانده‌ام اما با همه وجود معتقدم جرمي به نام جرم سياسي نمي‌تواند وجود داشته باشد. شما چه به من توهين كنيد، و چه به رييس‌جمهور منتخب يا رييس حزب موتلفه !در هرصورت توهين جرم است. نمي‌توانيم بگوييم يك جرم براي توهين به رييس‌جمهور داريم و يكي براي توهين براي فروشنده‌يي دوره‌گرد.

به نوشته این استاد دانشگاه: جرم سياسي را در هيچ كجاي جهان نمي‌توان تعريف كرد و در 34 سال گذشته در ايران، 34 هزار بار سعي كرده‌اند جرم سياسي را تعريف كنند و نتوانستند چراكه اتهام سياسي اگر درباره برخي مثلا اهل حكومت معني پيدا كند و درباره ديگران نه، پس تعريف دقيقي ندارد. از سويي انتقاد جرم سياسي محسوب نمي‌شود چه اين انتقاد سياه‌نمايي باشد يا سفيدنمايي. اگر كسي را به خاطر انتقاد مجرم بدانند به نظر من اين تنها نشان از سست بودن قانون در آن كشور است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

مداحان و فحاشان

محمدعلي وکيلي در سرمقاله ابتکار به تاریخچه مداحی در کشور اشاره کرده و نوشته چند سالی است که این گروه وابسته به یک جناح سیاسی شده اند

مدتي را دوشادوش دولت احمدي نژاد در سفرهاي استاني نيز حضور يافتند و در وصفش مداحي‌ها و در مذمت رقيبانش نيز لعن‌ها فرستادند و همواره آيت الله هاشمي رفسنجاني صحراي کربلا ي اين طيف بود. از دست هر که عصباني و يا نسبت به هر کس انتقادي داشتند به عنوان يک فريضه گريزي به هاشمي و خانواده اش داشتند هر روز برايش نامي و وصفي ذکر مي‌کردند. او را در هر مناسبتي با يکي از شخصيتهاي مذموم صدر اسلام مقايسه و تشبيه مي‌نمودند. جنبش مداحان سياسي آنچنان در دولت نهم اوج گرفت که رسماً در بالاي تريبون مخالفان را تهديد به مرگ نمودند.

نویسنده ابتکار با نام بردن از منصور ارضی مداح تهرانی نوشته اين مداح سياسي در روز عرفه که روز معرفت و ادب مي‌باشد بنام دفاع از شعار مرگ بر آمريکا از مردم مي‌خواهد که مرگ آيت الله هاشمي رفسنجاني را طلب نمايند. اين وضع نشان مي‌دهدکه چقدر مجالس و منابري که بايد براي خود سازي و معرفت بخشي و ادب آموزي مردم فرصت ساز باشند به دليل سوء استفاده‌ها و ابزاري شدن به تهديد براي باورهاي مردم تبديل شده است.

سرمقاله ابتکار در نهایت نوشته: بي شک هيچ دشمني قادر نيست لطمه اي را که ابزاري کردن منابر وعظ و روضه و سوء استفاده از آن ايجاد مي‌کند وارد آورد. اگر مقدسات و باورها دستمايه ي گروهها و چتربازان سياسي قرار گيرد دودش در چشم همگان و آتشش دامن مشوقين ومروجين را خواهد گرفت.

نسترن دقیقی هم در قانون نوشته : ارضی تنها مداحی نبود که در دعای عرفه یکی از مسئولان کشوری را نشانه گرفت.هم رديف وي سعید حدادیان نیز در دعای عرفه و راز و نیاز با پروردگار، مواضع سیاسی اتخاذ کرد و با اشاره به امکان معرفی دکتر توفیقی به مجلس به عنوان وزیر علوم گفت: به آقای روحانی تذکر می‌دهم که اگر افراد فتنه گر را معرفی كنيد دودش به چشم خودتان می‌رود. وی همچنین خطاب به مجلس گفته «نمایندگان اگر این فرد را تایید کنند نان در شراب زده‌اند و خورده‌اند.»

نویسنده قانون با اشاره به سوابق این مداحان نوشته: پرسش اين است كه در دوره‌اي كه كشور نيازمند آرامش براي عبور از بحران هسته‌اي است افراطيون چپ و راست از تندروي‌هاي خود چه مي‌خواهند. چه منفعت مشتركي بين نعيمه اشراقي و منصور ارضي وجود دارد؟

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

مطالب مرتبط