انفجار مین در نزدیکی مریوان هفت کودک را زخمی کرد

Image caption پس از گذشت سال‌ها از پایان جنگ ایران و عراق، چندین استان ایران همچنان آلوده به مین هستند

انفجار مین در یک روستا در نزدیکی شهر مریوان هفت کودک را زخمی کرده است.

این مین بعد از ظهر روز گذشته (جمعه ۲۶ مهر) منفجر شد.

پس از گذشت سال‌ها از پایان جنگ ایران و عراق، چندین استان ایران همچنان آلوده به مین هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که هفت کودک (سه دختر، چهار پسر) در حین بازی در نزدیکی یک پایگاه‌ نظامی متروکه بودند که این مین منفجر شد.

فرمانده شهرستان مریوان به خبرگزاری مهر گفته است که این کودکان از اهالی روستای نشکاش این شهرستان بودند.

او گفته که این کودکان پس از انفجار مین به بیمارستان منتقل شدند و انگشت پای یکی از این کودکان قطع شده و چشم یک کودک نیز آسیب جدی دیده است.

سایت تابناک به نقل از بخشدار مرکزی شهرستان مریوان گفته در این انفجار یکی از دختر بچه‌ها، پایش از قسمت سینه پا و پنجه قطع شده است. او گفته است که حال دو نفر از کودکان وخیم است.

در در طول ۸ سال جنگ با عراق مناطق غربی و جنوب غربی ایران در مرز عراق مین‌گذاری شد.

به گفته مقام‌های دولتی، استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و کردستان بیشترین آلودگی به مین را داشته‌اند.

مرکز مین‌زدایی ایران، سال پیش اعلام کرده بود که پاکسازی مناطق آلوده به مین‌ در مناطق مرزی ایران به پایان خواهد رسید.

سرتیپ محمدحسین امیراحمدی، رئیس مرکز مین‌زدایی ایران گفته بود که در جنگ هشت ساله ایران و عراق، "بیش از ۲۰ میلیون انواع مین و مواد منفجره در مساحتی حدود ۴۲ هزار کیلومتر مربع در اراضی پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان پراکنده شد که ۴۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از اراضی آلوده به مین پاکسازی" شده و تنها ۵۰۰ کیلومتر از مناطق آلوده به مین باقی مانده است."

کار پاکسازی مناطق آلوده به مین از سال ۱۳۶۶ توسط نیروهای ارتش، سپاه و بسیج آغاز شد. بعدها مسئولیت پاکسازی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ برعهده وزارت کشور قرار گرفت و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ مرکز مین‌زدایی کشور وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عهده‌دار آن شد.

تاکنون آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها و زخمی‌های خنثی‌کنندگان مین در ایران منتشر نشده است.

مطالب مرتبط