ایران گمانه زنی رسانه ها درباره محتوی پیشنهاد اتمی‌اش را نادرست خواند

Image caption وزیر خارجه ایران گفته اعضای هیات ایرانی فقط حرف هایی زده اند که قابل انتشار بود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره محتوی پیشنهاد ایران به گروه پنج بعلاوه یک را رد کرده است.

رسانه های ایران از قول آقای ظریف نقل کرده اند که "هیچ یک از مقامات دخیل در مذاکرات اتمی به صورت غیرقابل انتشار، صحبت نکردند. ما فقط حرف‌هایی زدیم که قابل انتشار بود."

پیش از این، خبرنگار وب سایت آمریکایی المانیتور در گزارشی از مذاکرات ژنو ادعا کرده بود بخش هایی از محتوی پیشنهادی ایران را منتشر کرده که به نقل از یکی از اعضای گروه مذاکره کننده ایران است.

المانیتور نوشته بود که این عضو گروه ایران نخواسته نامش فاش شود.

همزمان عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، هم گفته آنچه از جزئیات مذاکرات منتشر شده، تنها حدس و گمان است و با انگیزهای مختلف بیان شده است.

'همه اینها حدس و گمان است'

آقای ظریف یک روز پیش از این در صفحه فیسبوک اش نوشته بود که "برخی رسانه های غربی از قول منابع موثق ایرانی مطالبی را در مورد جزئیات خیالی طرح نوشته اند. برخی دوستان داخلی هم نقل کرده اند. من همه این مطالب را خواندم و بگذارید خیال همه را راحت کنم. همه این ها حدس و گمان است."

آقای ظریف گفته بود این گمانه زنی‌ها "هیچ کدام ارتباطی به طرح و بحث های جلسه ندارد. چه محتوا و چه شکل. منابع موثق رسانه‌ها خودشان هم طرح را ندیده اند و بهتر است اعتبار خودشان را با ادعای اطلاع از طرح، خدشه دار نکنند."

به گفته وزیر امور خارجه ایران طرفین در مذاکرات اخیر در ژنو، تصمیم گرفتند که جزئیات را محرمانه نگه دارند تا مذاکرات به سرانجام برسد.

آقای ظریف گفته "مطمئن باشید که بنده و همکارانم آن چنان استوار و منطقی مذاکره کرده ایم که هیچ نگرانی از افشای مطالب مذاکرات نداریم. ولی چون برای رسیدن به تفاهم وارد این عرصه دشوار شده ایم و نه برای افشاگری و برد زودگذر و کم فایده تبلیغاتی، لذا جزئیات مذاکره را، با کسب اجازه از محضر شریف مردم، محرمانه نگاه می داریم."

کشورهای گروه پنج بعلاوه یک شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان که سرگرم مذاکره اتمی با ایران هستند، محتوی پیشنهادی ایران را مفید و قابل بحث دانسته اند.

دومین دور مذاکرات اتمی ایران و این گروه قرار است روزهای ۷ و ۸ نوامبر، ۱۶ و ۱۷ آبان، به میزبانی ژنو سوئیس برگزار شود.

مطالب مرتبط