فاطمه کروبی درباره تعیین تکلیف همسرش از روحانی کمک خواست

حق نشر عکس BBC World Service

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به نتایج اعلام شده آن معترض بوده و نزدیک به ۱۰۰۰ روز است در بازداشت خانگی به سر می برد، در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواستار تعیین مبنای حقوقی این بازداشت شده است.

خانم کروبی در این نامه که روز شنبه، ۲۷ مهر برابر با ۱۹ اکتبر در سایت سحام نیوز از منابع نزدیک به این خانواده منتشر شده، از نحوه برخورد ماموران حکومت با همسر و خانواده اش انتقاد کرده و گفته "در این دوران سختی‌هایی را تحمل کردیم که در ۱۵ سال مبارزه با رژیم ستم شاهی تجربه نکرده بودیم."

'سیاست داغ و درفش'

همسر مهدی کروبی در ابتدای این نامه خطاب به آقای روحانی نوشته "نگارش این نامه صرفا بدان جهت است که جنابعالی در مناظره انتخاباتی فرمودید من سرهنگ نیستم، حقوقدانم و ریاست شما در قوه مجریه و شورای عالی امنیت ملی با رای و نظر مردمی بوده که در ۴ سال گذشته حقوق بنیادین آنان از سوی حاکمیت نقض و پایمال شده است."

به نوشته فاطمه کروبی "سیاست مبتنی بر داغ و درفش نتوانست مردم فهیم مان را از پیگیری حقوق شان مایوس نماید و آنان در خرداد ماه امسال بار دیگر با رای شان خواستار تغییر در سیاست های داخلی و بین المللی شدند. اما ظاهرا جمعی موثر در درون حاکمیت نه تنها هنوز حاضر به درک پیام مردم نیستند٬ بلکه تلاش می کنند با ایجاد بحران، شور و نشاط بوجود آمده در آحاد جامعه را به یاس و ناامیدی تبدیل کنند."

خانم کروبی ابتدا همراه با همسرش در حصر خانگی قرار گرفت اما مدتی بعد آزاد شد. در حال حاضر آقای کروبی در محلی جدا، از میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد در حبس خانگی قرار دارد.

حق نشر عکس sahamnews.org
Image caption آقای کروبی نزدیک به هزار روز است که در بازداشت خانگی به سر می برد و با توجه به سن، نگرانی هایی درباره وضعیت سلامت او همواره وجود داشته است

آقای روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری گفته بود که به صرف برگزاری انتخابات بایستی فضای امنیتی کشور تلطیف شود و وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات نه تنها میرحسین موسوی و همسرش و مهدی کروبی که تلاش می کند دیگر زندانیان وقایع اعتراضی سال ۱۳۸۸ هم آزاد شوند.

او پس از پیروزی در انتخابات و در اولین کنفرانس خبری پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری گفت که این امر نیاز به زمینه سازی در میان مقام ها دارد.

با انتصاب علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی، امیدواری ها نسبت به بهبود شرایط آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد افزایش یافت و حتی برخی از رسانه های ایران از تغییر شرایط این سه نفر در آستانه عید غدیر، یکی از اعیاد مذهبی شیعیان خبر دادند اما مقام های قوه قضائیه به تازگی این موضوع را رد کرده اند.

خانم کروبی خطاب به رئیس جمهور پیام همسرش را به آقای روحانی یادآوری کرده و نوشته "قدر مردم و حمایت آنان را بدانید، حال که خداوند عنایتی کرده از آرای شان پاسداری کنید، سعی کنید حقوق ملت- اصول مندرج در فصل سوم قانون اساسی اجرایی شود زیرا در روش سیستمی که به شرع، قانون و حقوق بشر پایبند نیست و استبداد و دیکتاتوری در ساختار اش نهادینه شده، صدای مردم بی نام و نشان به جایی نمی رسد."

مطابق قانون اساسی ایران، رئیس جمهور مجری و پاسدار قانون اساسی کشور است که از مهمترین بخش های آن، "حقوق ملت" است.