روحانی: امیدوارم سفیر جدید سوئیس حسن نیت ایران را به آمریکا منتقل کند

حق نشر عکس Fars

سفیر جدید سوئیس در ایران، استوارنامه خود را طی تشریفاتی تقدیم حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور کرده است.

جولیو هاز سفیر جدید سوئیس، سه روز پس از پایان مذاکرات ایران و گروه پنج بعلاوه یک به میزبانی سوئیس، استوارنامه خود را به رئیس جمهور ایران داده و رسما جانشین سفیر پیشین شده که یک خانم دیپلمات بود.

رئیس جمهور ایران در این دیدار ضمن تمجید از سابقه روابط دو کشور گفته است "دولت سوئیس این ظرفیت را دارد که بالاتر از حد یک میزبان عمل کند و در جهت پیشرفت و پیشبرد مذاکرات هم قدم‌های لازم را بردارد."

'سوئیس کشور دوست و قابل احترام'

او گفته سوئیس همواره نزد ایرانیان کشوری دوست و به ویژه به لحاظ فرهنگی قابل احترام است. آقای روحانی ابراز امیدواری کرده تا سفیر جدید سوئیس در ایران "حسن نیت جمهوری اسلامی را به طرف آمریکایی منتقل کند."

از ۳۴ سال پیش که روابط سیاسی ایران و آمریکا قطع شده، سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران و یکی از مسیرهای ارتباطی دو کشور است.

پس از برگزاری انتخابات اخیر ایران و سفر آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، نشانه هایی از احتمال بهبود روابط دو کشور به چشم می خورد. از جمله در پایان سفر آقای روحانی، روسای جمهور ایران و آمریکا برای اولین بار طی ۳۴ سال گذشته با هم تلفنی صحبت کردند.

روابط ایران و سوئیس همواره از فراز و نشیب کمتری به نسبت دیگر کشورهای اروپایی برخوردار بوده است. مقام های وزارت خارجه سوئیس پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، سفرهای متعددی به تهران داشته اند و وزاری خارجه دو کشور نیز به تازگی با هم در ژنو دیدار کرده اند.

آقای روحانی در جلسه تقدیم استوارنامه سفیر جدید سوئیس در تهران گفته "احساس می‌کنم که همه طرف‌های مذاکره‌کننده در موضوع هسته‌ای قانع شده‌اند که راه گذشته،‌ راه مناسبی نبوده است. معتقدم در شرایط دنیای امروز بازی برد - باخت هرگز موفق نبوده و همه باید به فکر بازی برد - برد باشیم و در این راستا اراده سیاسی لازم در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد."

رئیس جمهور ایران در این دیدار گفته امروز حتی برای خرید دارو و غذا نیز با برخی از مشکلات بانکی مواجه هستیم... امیدوارم در راستای برطرف شدن این مشکلات قدم‌های موثری برداشته شود."

او گفته جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را می‌کند "تا به جامعه بین‌الملل اعلام کند که همه اقدامات این کشور در چارچوب قانون است و هیچ موردی برای پنهان کردن وجود ندارد."

بر اساس گزارش رسانه های ایران، جولیو هاز سفیر جدید سوئیس در تهران هم در این دیدار به ۱۴۰ سال سابقه روابط ایران و سوئیس اشاره کرده و گفته است "همه تلاش خود را در جهت ارتقا و گسترش سطح روابط اقتصادی دو کشور انجام خواهم داد."

آقای هاز گفته است سخنرانی رئیس جمهور ایران در نیویورک "عصر جدیدی از روابط ایران با جهان را آغاز کرده و این برای سوئیس افتخار بزرگی خواهد بود که در این مسیر در حد توان خود در کنار ایران باشد."

او از دولت ایران برای انتخاب ژنو به عنوان محل مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج بعلاوه یک قدردانی کرد.

دومین دور مذاکرات اتمی ایران و این گروه قرار است روزهای ۷ و ۸ نوامبر، ۱۶ و ۱۷ آبان، دوباره به میزبانی ژنو سوئیس برگزار شود.