سه وزیر پیشنهادی دولت حسن روحانی به مجلس ایران معرفی شدند

حق نشر عکس Fars

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، نام سه وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه های آموزش و پرورش؛ علوم، تحقیقات و فناوری؛ و ورزش و جوانان را به رئیس مجلس معرفی کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران شنبه شب نوشت که "دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران، نامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی مبنی بر معرفی وزرای پیشنهادی دولت "تدبیر و امید" برای تصدی وزارتخانه‌های «آموزش و پرورش»، «علوم، تحقیقات و فناوری» و «ورزش و جوانان» را جهت بررسی صلاحیت آنان از سوی نمایندگان مجلس به دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، ارسال کرد."

پایگاه اطلاع رسانی دولت امروز (یکشنبه) وزرای پیشنهادی را علی اصغر فانی (آموزش و پرورش)، رضا فرجی دانا (علوم)، و رضا صالحی امیری (ورزش و جوانان) معرفی کرده و خلاصه ای از سوابق اجرایی آنان را منتشر کرده است.

آقای فانی که به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شده است، دو دهه سابقه معاونت در آن وزارتخانه داشته است. آقای فرجی دانا، وزیر پیشنهادی علوم، بین سالهای ۱۳۸۴-۱۳۸۱ رییس دانشگاه تهران بود. آقای صالحی امیری، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نیز در گذشته رییس کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی بوده و در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، معاون ستاد انتخاباتی حسن روحانی بوده لاست.

مجلس ایران در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آقای روحانی در مرداد ماه سال جاری، به نامزدهای پیشین او برای سه وزارتخانه فوق رای اعتماد نداد.

به دنبال آن، آقای روحانی علی اصغر فانی، محمد جعفر توفیقی، و رضا صالحی امیری را به سرپرستی موقت وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، و ورزش و جوانان منصوب کرد.

حضور آقای توفیقی در صدر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اقدامات او از مرداد ماه تا کنون سبب انتقادهای تند گروههای مخالف دولت شده است.

حسین سبحانی‌نیا، نماینده نیشابور و عضو هیات رییسه مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، یکشنبه پنجم آبان (هفته آینده) در مجلس برگزار خواهد شد.