رئیس مجلس ایران: اعتماد کردن به قدرت‌های جهانی عقلانی نیست

علی لاریجانی حق نشر عکس AP
Image caption آقای لاریجانی از به کار رفتن اصطلاح "اعتمادسازی" در مورد غرب انتقاد کرده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هشدار داده است که اگر از قدرت‌های طرف مذاکرات هسته‌ای با ایران "رفتار دوگانه و غیرموجه" دیده شود، مجلس در مورد "تنوع فعالیت‌های هسته‌ای" قانون تصویب خواهد کرد.

آقای لاریجانی امروز یکشنبه ۲۸ مهر (۲۰ اکتبر) در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت که با توجه به "بی‌عدالتی‌های" موجود در عرصه روابط بین المللی، "باید با سوءظن به تعاملات دیپلماتیک نگریست و جای اعتماد کردن نیست".

او گفت که قدرت های جهانی بارها "قول‌های دروغین" داده‌اند و در تعامل دیپلماتیک با آنها، تنها باید رعایت ضوابط عام بین‌المللی مورد نظر قرار گیرد.

رئیس مجلس ایران تلویحا از به کار رفتن اصطلاح "اعتمادسازی" در رابطه با غرب توسط دیپلمات‌ها و مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران انتقاد کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی مسئولیت مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ (پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان) را به عهده گرفته، بارها از اصطلاح "اعتمادسازی" استفاده کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران چندی پیش گفته بود که به تلاش‌های دیپلماتیک دولت ایران و مسئولان آن خوشبین است، اما به دولت آمریکا و غرب اعتماد ندارد و به آنها بدبین است.

انتقاد از انتشار اظهارات هاشمی رفسنجانی و زهرا اشراقی

رئیس مجلس ایران همچنین از انتشار اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد رابطه با آمریکا در رسانه‌ها و گفته‌های اخیر زهرا اشراقی، نوه آیت‌الله خمینی در مورد حجاب انتقاد کرده است.

او گفت: "نقلی شده که طی نامه‌ای به امام چندین مطلب منجمله مطلبی در رابطه با آمریکا ذکر شده بود و امام هم در این موضوع اقدامی ننمودند. سئوال این است که طرح این مسئله در رسانه ها آن هم موضوعی که مربوط به سال‌ها پیش است و رهبری زمان نیز در آن مورد تصمیم خود را گرفته بود، چه خاصیتی دارد؟"

آقای لاریجانی گفت که انتشار چنین مطالبی وجود "نوعی دلدادگی، شیفتگی و ذوق زدگی برای کار با آمریکا و غرب را در نهان سیاست ورزان و جریان رسانه‌ای کشور" القا می‌کند و به زیان منافع ملی ایران است.

او از رسانه ها و کسانی که به تریبون‌های عمومی دسترسی دارند خواست که در انتشار مطالب سنجیده عمل کنند.

اظهارات مورد اشاره مربوط به دو مصاحبه آقای هاشمی رفسنجانی در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ است که اخیرا در وبسایت او بازنشر شده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی در این مصاحبه‌ها گفته بود که سال‌ها پیش در نامه ای از آیت الله روح‌الله خمینی خواسته بود موضوع رابطه با آمریکا را در زمان حیات خود حل کند، چون در غیر این صورت حل این مشکل به آسانی ممکن نخواهد بود.

رئیس مجلس ایران همچنین تلویحا از اظهارات اخیر زهرا اشراقی، نوه آیت الله خمینی در مورد حجاب انتقاد کرد.

خانم اشراقی اخیرا در مصاحبه با وبسایت "شرق پارسی" متعلق به شرق الاوسط گفته بود: "پدر بزرگ من، آیت الله خمینی، همواره می‌گفت رنگ سیاه مکروه است و نباید پوشید... می‌خواستم در فیس بوک اعلام کنم و خطاب به خانم ها بگویم بیائید کم‌کم از رنگ شاد استفاده کنیم. احتمالا چنین کاری هم بکنم تا یک انقلاب رنگ را شروع کنیم."

اما آقای لاریجانی بدون اینکه نام خانم اشراقی را بیاورد، گفت: "امروز ما نیاز به انقلاب رنگ‌ها در حجاب نداریم. همیشه در اکثر روستاها زنان با لباس‌های رنگی حجاب داشتند و دارند و کسی هم ایرادی نگرفته، این امور جنبه عرفی و تناسب با محل دارد و اصل پوشیدگی و عفاف است."

او افزود: "شل دینی هنر نیست که به آن افتخار شود و آن را ترویج کنند، آن هم کسانی که از بیوت صالحه انقلاب هستند."