توضیح وزارت امور خارجه ایران در مورد مبادله کاردار غیرمقیم با بریتانیا

مجید تخت روانچی
Image caption آقای تخت روانچی از اعضای گروه مذاکره کننده ایران در مذاکرات اخیر ژنو بود

مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران گفت که کاردارهای غیرمقیم ایران و بریتانیا در کشور خود مستقر خواهند بود اما مرتب به محل مأموریت خود رفت و آمد خواهند کرد تا مقدمات بهبود بیشتر روابط را فراهم کنند.

آقای تخت‌روانچی به خبرگزاری ایسنا گفته است که بر اساس گفت و گوهایی که در حاشیه نشست ژنو با مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا انجام داده، قرار است ظرف ۱۰ روز آینده یادداشت های رسمی مبادله شود و کاردارهای غیر مقیم دو کشور معرفی شوند.

به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران، مبادله کاردار غیرمقیم عملا به معنای بازگشایی سفارت‌خانه های دو کشور است و این کاردارها هر بار به مدت یک یا دو هفته در محل سفارت‌خانه خود در کشور مقابل مستقر خواهند شد.

او گفت: "از ابتدا به انگلیس اعلام کردیم که شرایط به گونه ای پیش برود که سفارت ایران در لندن بتواند پس از بازگشایی، خدمات کنسولی ارائه دهد تا ایرانیان مقیم انگلیس مشکلی نداشته باشند و مجبور نباشند برای انجام کارهای خود به ایران یا کشورهای همسایه انگلیس سفر کنند".

روابط ایران و بریتانیا از حدود دو سال پیش و در پی حمله معترضان به سیاست های بریتانیا به ساختمان های دیپلماتیک و اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در تهران، به پایین ترین سطح کاهش یافته است.

در پی حمله مذکور، بریتانیا سفیر و دیپلمات های خود را از ایران خارج کرد و سفارت خانه خود را بست. این کشور همچنین دیپلمات های ایرانی را از لندن اخراج کرد و سفارت ایران در این شهر هم تعطیل شد.

'مقامات عالیرتبه نظام' در جریان ریز مذاکرات هستند

آقای تخت‌روانچی در گفت و گوی خود با ایسنا همچنین به انتقاداتی که در مورد "محرمانه" ماندن جزئیات مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی در محافل و رسانه های محافظه کار ایران مطرح شده است پاسخ داد.

او گفت: "مقامات ارشد و عالیرتبه نظام در جریان ریز وقایع هستند و طبیعی است که وقتی ما برای مذاکره می رویم، دستور العمل مشخصی داریم."

آقای تخت‌روانچی تأکید کرد که مذاکره کنندگان ایرانی از "خط قرمز"هایی که برای آنها تعیین شده عبور نخواهند کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران از اعضای گروه مذاکره کننده ایران در مذاکرات اخیر ژنو بود.

رابطه با آمریکا

معاون وزیر امور خارجه ایران در مورد روابط این کشور با آمریکا هم گفت: "سیاست تنش زدایی دولت جدید شامل آمریکا هم می شود. ما نمی خواهیم در روابط ایران و آمریکا تنش ها افزایش پیدا کند، بلکه خواهان کاهش تنش ها هستیم."

آقای تخت‌روانچی اقدامات دولت آمریکا در ایران از جمله نقش این دولت در کودتای ۲۸ مرداد، حمایت از حکومت پهلوی و حمایت از رژیم صدام حسین در جنگ علیه ایران را برشمرد و گفت: "مردم ما نمی توانند این تاریخچه را فراموش کنند."

او در عین حال تأکید کرد که ایران نمی خواهد "اسیر گذشته" بماند و امیدوار است که دولت آمریکا روش خود را عملا تغییر دهد.

مطالب مرتبط