مذاکره کننده اتمی ایران: به دنبال امضای سند با ۱+۵ هستیم

Image caption عباس عراقچی، معاون امور بین الملل وزارت خارجه ایران سرپرستی گروه مذاکره کننده در نشست اخیر ژنو را به عهده داشت

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و مذاکره کننده اتمی این کشور گفته است که کشورش به دنبال امضای سند با گروه ۱+۵ است.

آقای عراقچی یکشنبه شب ۲۸ مهر (۲۱ اکتبر) به العالم، تلویزیون عربی زبان ایران گفت "باید سند مکتوبی بین ایران و شش کشور برای روشن کردن کل مسیر امضا شود."

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه (به عنوان پنج عضو دائمی شورای امنیت) به همراه آلمان نزدیک به هفت سال است که با هدف حل و فصل پرونده اتمی ایران سرگرم مذاکره با این کشور هستند.

مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفته است که کشورش "حاضر نیست در تاریکی حرکت کند و کل مسیر باید روشن شود."

دومین دور مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و گروه جدید مذاکره کننده ایران، قرار است حدود دو هفته دیگر، در روزهای ۷ و ۸ نوامبر، ۱۶ و ۱۷ آبان، در شهر ژنو در سوئیس برگزار شود.

آقای عراقچی با اشاره به برگزاری این مذاکرات گفت: "البته شاید در نظر گرفتن دور آینده مذاکرات ژنو برای رسیدن به این نقطه [امضای سند مکتوب] زود باشد، اما امیدواریم که در مذاکرات بعدی، به این نقطه برسیم."

مذاکره کننده اتمی ایران گفت: "اگر این جدیتی را که ما در مذاکرات ژنو دیدیم، در مذاکرات آتی هم ببینیم، معتقدیم که ظرف شش ماه تا یک سال می‌توانیم مذاکرات را جمع‌بندی کنیم و شاید بتوانیم ظرف سه ماه یا شش ماه به نتایجی درخصوص گام اول برسیم."

آقای عراقچی می گوید "هم گروه ۱+۵ و هم ما ترجیح می‌دهیم جلسه وزیران زمانی برگزار شود که طرف ها به توافق رسیده باشند و زمینه امضای سند مکتوب فراهم شده باشد. تا آن زمان، جلسات کارشناسی در سطح معاونان وزیر برگزار خواهد شد."

مذاکرات اخیر ایران و گروه ۱+۵ هم در سطح معاونان وزارت خارجه برگزار شد، اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در جلسه افتتاحیه و اختتامیه حضور داشتند و مذاکرات به سرپرستی این دو انجام شد.

طی این مذاکرات، برای اولین بار دو طرف بیانیه مشترکی صادر کردند که به عقیده تحلیلگران نشانه مثبتی از بهبود روابط است که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد کاملا به سردی گراییده بود.

مطالب مرتبط