انتقاد تاج‌زاده به خودداری حکومت از 'نرمش قهرمانانه' در داخل

مصطفی تاج زاده
Image caption مصطفی تاج زاده بعد از انتخابات ۱۳۸۸ دستگیر شد و هنوز در زندان به سر می برد

مصطفی تاج‌زاده از زندانیان سیاسی سرشناس ایران گفت که مطابق دیدگاه محافظه کاران حاکم، "نرمش قهرمانانه در روابط خارجی یعنی تلاش برای لغو تحریم ها و تهدیدها ولی در داخل به مفهوم تداوم حبس ها و حصرها خواهد بود".

آقای تاج زاده با انتشار نوشته ای در سایت کلمه، افزوده اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضاییه ایران نشان می دهد که در نگاه عده ای از حاکمان "شرط خردورزی در تعامل با قدرت های بزرگ و از جمله با آمریکا و انگلیس براساس نرمش قهرمانانه، اندیشیدن به آینده است اما در مورد منتقدان داخلی و به ویژه آقایان موسوی و کروبی در گذشته متوقف شدن، شرط عقل است".

سخنان این عضو زندانی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در مورد " نرمش قهرمانانه"، اشاره ای به اظهارات ماه گذشته رهبر جمهوری اسلامی است که گفته بود با "نرمش قهرمانانه" و "حرکت های صحیح دیپلماسی" موافق است.

انتقاد مصطفی تاج زاده به مواضع غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه، پس از آن صورت می گیرد که این مقام قضایی، احتمال آزادی زندانیان سیاسی یا رفع حصر از رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸ در آینده نزدیک را رد کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه با ذکر اینکه "در جریان فتنه ۸۸ ظلم بزرگی به مردم و نظام وارد شد" افزوده که عاملان این اقدامات "باید نسبت به جبران ظلمی که به نظام و مردم کرده‌اند اقدام کنند و ضمن توبه خسارت هایی که زده‌اند را تامین کنند که تاکنون در این زمینه اتفاق خاصی نیفتاده است".

آقای تاج‌زاده در پاسخ به این قسمت از اظهارات آقای محسنی اژه ای نوشته است: "اگر قرار بر پوزش طلبی باشد، اولویت با کسانی است که باوجود درآمد افسانه ای نفت در دوره اخیر کشور را به مرز ورشکستگی و مردم را به سرحد فلاکت کشانده اند."

وی افزوده: "کسانی باید از مردم عذرخواهی کنند که با سرکوب های خونین در سال ۸۸ و با خلق فاجعه کهریزک و حمله به کوی دانشگاه تهران و مجتمع مسکونی سبحان به حقوق و آزادی های اساسی ملت تجاوز کردند و به حیثیت جمهوری اسلامی آسیب رساندند."

انتقاد از رهبر ایران

مصطفی تاج زاده با تاکید بر اینکه "اکثریت ایرانیان در ۲۴ خرداد ماه رأی خود را اعلام و خواست خود را برای تغییر به رساترین وجه ممکن فریاد کردند" اظهار داشته: "این نخستین بار نیست که افراطیون در برابر رأی و انتخاب مردم می ایستند و به صراحت اعلام می کنند که برایشان فرق نمی کند که اکثریت ایرانیان کدام نامزد، برنامه و نگاهی را برگزیده اند؟"

وی گفته است: "آنان حاضر نیستند روش نهادهای غیرانتخابی و زیر نظر رهبری از جمله در قوه قضائیه و صدا و سیما را اصلاح کنند."

این زندانی سیاسی در نامه خود، در عین حال نسبت به عملکرد دولت حسن روحانی ابراز امیدواری کرده و نوشته است: "حتی اگر نظر رهبری آن باشد که تاوان رأی اکثریت به دکتر روحانی را آسیب دیدگان ۸۸ و زندانیان و خانواده های آنان بپردازند، باز هم باید با آمادگی کامل این شرایط را تحمل کنیم و همچنان به آینده بیندیشیم."

واکنش مصطفی تاج زاده به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه، در شرایطی صورت می گیرد که در پی آزادی ۱۱ زندانی سیاسی ایران، آقای محسنی اژه ای در ابتدای مهر ماه از آزادی قریب الوقوع گروهی از "زندانیان امنیتی" در پی "عفو رهبری" خبر داده بود. با وجود این، وی هفته پیش گفت که قرار نیست به زودی زندانیان جدیدی آزاد شوند.

یک روز پیش از موضع گیری اخیر آقای تاج زاده، فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی از رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸، در نامه ای به حسن روحانی، نسبت به ادامه حصر همسر خود اعتراض کرده بود.

آقای کروبی، به همراه میرحسین موسوی دیگر رهبر معترضان به انتخابات و همسرش زهرا رهنورد، نزدیک به ۱۰۰۰ روز است که در بازداشت خانگی به سر می برد.