انتقاد هاشمی رفسنجانی از تحریم‌های ایران در دیدار با اعضای پارلمان اروپا

هیئتی از پارلمان اروپا که به ایران سفر کرده، با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در این دیدار گفته است "غرب باید حسن‌نیت خود را در اراده همکاری با ایران ثابت کند."

این دیدار روز سه‌شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در کاخ مرمر تهران مقر مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شده است.

هیئتی که از پارلمان اروپا به ایران سفر کرده، گروه سوسیالیست های پارلمان هستند.

به گزارش رسانه های ایران، یکی از نمایندگان حاضر در این دیدار نظر آقای هاشمی رفسنجانی درباره شرایط فعلی ایران و تحریم‌ها پرسیده است. آقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ تحریم ها را ظالمانه خوانده و گفته است: "واقعا معلوم نیست غرب از ایران چه می‌خواهد که این‌گونه برخورد می‌کند."

او گفته است: "از کشورهای اروپایی انتظار داشتیم که به جای استفاده از شیوه‌های غیرعاقلانه تحریم و تهدید، بر مذاکرات عاقلانه تأکید کنند."

بر اساس گزارش ها، آقای هاشمی رفسنجانی در این دیدار به سابقه حمایت کشورهای غربی از صدام حسین، رئیس جمهور عراق در زمان حکومت حزب بعث و تجهیز او به سلاح شیمیایی اشاره و از این اقدام بار دیگر انتقاد کرده است.

هنس آسوبادا، رئیس گروه پارلمانی اروپا هم در این دیدار خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی گفته است "با توجه به جایگاه شما و آشنایی به جزئیات مسائل، امیدواریم در جهت حل مشکل ایران و غرب مثل همیشه فعال باشید."

هیئت پارلمانی اروپا قرار بود یک سال پیش به ایران سفر کند، اما این سفر لغو شد و تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران انجام نشد.

رئیس هیئت پارلمانی اروپا سال گذشته گفته بود که سفر هیئتی از این پارلمان به ایران به دلیل درخواست ملاقات با نسرین ستوده، وکیلی که آن زمان زندانی بود و جعفر پناهی، فیلمسازی که دادگاه حکم به ممنوعیت فعالیت حرفه ای او داده است، لغو شد.

نشست هیئت های پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۶ در بروکسل شروع شد و پس از آن، دو سال متوالی در تهران و بروکسل ادامه یافت ولی بعدا با وجود تلاش های زیاد، متوقف شد.

مطالب مرتبط