واکنش‌ها به اظهارات منسوب به وندی شرمن در مورد ایران

وندی شرمن
Image caption خبرگزاری مهر بر مبنای گزارشی که روزنامه کریستین ساسینس مانیتور از اظهارات وندی شرمن منتشر کرده، نوشته که آنچه از قول وی نقل شده، نتیجه ترجمه بد است

با گذشت چند هفته از اظهارات وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ درباره گفتگو با تهران، واکنش ها در داخل ایران راجع به این اظهارات بالا گرفته است.

برخی از خبرگزاری ها و سایت های ایران، به نقل از خانم شرمن نوشته اند که آمریکا در صدد حذف تحریم های گسترده علیه ایران نیست چون به این کشور اعتماد ندارد و "فریب و نیرنگ قسمتی از دی اِن اِی (DNA) ایرانیان است." همین رسانه ها، اظهارات برخی مقام های ایرانی را در محکوم کردن این سخنان منتشر کرده اند.

این در حالی است که همزمان، خبرگزاری مهر بر مبنای گزارشی که روزنامه کریستین ساسینس مانیتور از اظهارات وندی شرمن منتشر کرده، نوشته که آنچه از قول وی نقل شده، نتیجه ترجمه بد است.

این خبرگزاری محافظه کار نوشته است: "وقتی سناتورها از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا می پرسند که چرا باید به روحانی اعتماد کنید او خطاب به سناتورها گفت که من به کسانی که با آن ها در مذاکرات دور یک میز می نشینم اعتماد نمی کنم. ما می دانیم فریبکاری بخشی از دی ان ای است".

در نقل قول ذکر شده در مهر، که با متن انگلیسی اظهارات مذاکره کننده هسته ای آمریکا همخوانی دارد، اشاره ای به ایران یا ایرانیان دیده نمی شود وبه نظر، حکمی در مورد ویژگی های کلی مذاکرات و مذاکره کنندگان دیپلماتیک می آید. هرچند بیان آن در پاسخ به سوالی مرتبط با ایران، حساسیت برانگیز بوده است.

واکنش مقام های ایران

در یکی از جدیدترین واکنش ها در این زمینه، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس ایران با ذکر اینکه "اصل و اساس سیاست آمریکا مبتنی بر نیرنگ و فریبکاری بوده" به خبرگزاری خانه ملت گفته است: "چنین کشوری که به تعهدات بین المللی پایبند نبوده و از رژیم صهیونیستی که کانون تهدید برای خاورمیانه است حمایت می کند، اینگونه اظهارنظرها بعید نیست."

Image caption متن اظهارات نقل شده وندی شرمن در کریستین ساینس مانیتور

محمد علی اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز تاکید کرده: "همان‌طور که مقام معظم رهبری بیان کردند نمی‌توان به مقات آمریکایی اعتماد کرد و با اظهارات اخیر وندی شرمن باردیگر ثابت شد که رهبر انقلاب با دیدی وسیع و تحلیلی جامع این بیانات را مطرح کردند."

در واکنشی جداگانه، محمدصالح جو‌کار، عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی در مصاحبه با خبرگزارش فارس گفته است: "اگر با سردمداران قبلی آمریکا که سخنان توهین‌آمیز علیه ملت ایران ابراز کرده‌اند برخورد می‌شد دیگر مقامات درجه ۲ و درجه ۳ این کشور به خود جرأت نمی‌دادند به ملت عظیم‌الشأن ایران توهین کنند."

وی از وزارت امور خارجه ایران خواسته "با شدت هر چه تمامتر در مقابل این موضع‌گیری سخیفانه آمریکایی‌ها واکنشی قاطع را نشان دهد."

در همین ارتباط، امروز مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات وندی شرمن گفته است: "طرفین باید با هوشمندی و هوشیاری سلامت فضای مذاکرات را حفظ و از مباحث غیر مرتبط که به این روند کمک نمی‌کند پرهیز کنند."

وی افزوده است: "اگر اظهارات سیاسی و اظهارنظرهای سیاسی خانم شرمن مشابه مباحثی باشد که از ایشان نقل شده باید به سایر اظهارنظرهای ایشان ابراز تردید کرد."