بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه اول آبان

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش ها و مقالات خود از تاریکی و آلودگی شهرها از اثر گسترش ریزگردها نوشته و نسبت به سلامت مردم ابراز نگرانی کرده اند‫.

ادامه مقالات و اظهار نظرها درباره آینده مذاکرات ایران و غرب، مخالفت و موافقت با تیم مذاکره کننده و دستگاه دیپلماسی دولت روحانی بخش دیگری از مطالب این روزنامه هاست‫.‬

ریزگردها و درمان‌های مقطعی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه بهار

مجید آزادی، در روزی که عکس و گزارش ها نشان می دهد تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ کشور زیر فشار ریزگردها قرار گرفته در مقاله ای در شرق نوشته گردوغبار موجود در هوای تهران و برخی دیگر از نقاط کشور، اگرچه پدیده تازه‌ای نیست اما مشکلات قابل‌توجهی را برای محیط‌زیست و سلامت شهروندان در پی دارد. این ها برخی مناطق کویری اطراف تهران آمده اند و در مواردی از طریق سامانه‌های جوی که با سامانه‌های جنوبی همراه نیست و در نتیجه فاقد رطوبت است.

به نوشته این کارشناس محیط زیست اقدام لازم برای کاهش این بلیه، نیاز به دخالت سازمان‌های متولی دیگر در کشور دارد. با این حال به نظر نمی‌رسد بتوان به نتیجه لازم رسید چراکه به‌طور میانگین در سال، حدود ۹۰درصد ریزگردها، از کشورهای همسایه می‌آیند. صدمه‌ای که بشر به محیط‌زیست خود زده، دلیل این اتفاق است. مثلا اگر دریاچه ارومیه به‌طور کامل خشک شود، به اندازه‌ای خسارت در پی خواهد داشت که احتمالا باید برخی مناطق اطراف آن تخلیه شود. در مناطقی از کشور عراق، این اتفاق در هورالعظیم روی داده و مناطقی که در گذشته آب در آنها جریان داشته، تالاب یا باتلاق بوده، امروز خشک شده است.

و خلاصه این که دستگاه دیپلماسی می‌تواند با مذاکره با عراق، کویت و سوریه، این کشورها را به اقدامات لازم برای جلوگیری از افزایش ریزگردها ترغیب کند.

واقع‌بینی به جای شعارزدگی

فروزان آصف‌نخعی در مقاله ای اشاره کرده باتجربیاتی که از چند دور مذاکره هسته ای به دست آمده به نظر می رسد در راستای سیاست تعامل با جهان به جای تقابل، اجماع عقلانی میان اغلب جناح‌ها حتی جناح‌های مخالف ایجاد شده؛ در سال‌های ۸۱ تا ۸۳، جناح‌گرایی و تسویه‌حساب‌های شخصی و سیاسی، قادر بود به مذاکرات از یک سو و منافع ملی از سوی دیگر صدمه وارد کند. علاوه‌براین مشی تخصصی برای بررسی موضوعات مختلف، سایه خود را بر پرونده انداخته است.

نویسنده معتقد است در این دوره ورود و خروج اطلاعات از طریق مجاری رسمی مانند وزارت خارجه که متکفل مذاکرات است، رفت و آمد تصمیمات به بخش‌ها را نظام‌مند کرده و سرعت تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را در آن بالا برده و به انسجام مذاکرات و پرهیز از شعارگرایی، کمک کرده است. گروه‌های تبلیغاتی تندرو، از اطلاعات محرمانه و بازی با آن در حوزه افکار عمومی و تشویش افکار عمومی و به‌ویژه دمیدن فشار و بحران به اقتصاد داخلی به دور مانده اند و از سوی دیگر، زمینه‌های تردید و کندشدن مذاکرات با تضعیف لابی‌های اسراییل در طرف مقابل از میان رفته.

به نوشته مقاله شرق تیم مذاکره‌کننده قادر شده به دور از شعارزدگی بی‌حدوحصر که آینده ملت، نظام و کشور را در هاله‌ای از ابهام و تنش و بحران فرومی‌برد، با واقع‌بینی دست به تدوین استراتژی‌ای بزند که هم برطرف‌کننده نگرانی‌های طرف مقابل باشد و هم شامل نگرانی ملت ایران در برابر هزینه‌هایی باشد که برای دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای پرداخته‌اند. این واقع‌بینی در سیاست‌های دولت نهم و دهم رخت بربسته بود. تصور اینکه نهادهای بین‌المللی را می‌توان با پول، تطمیع کرد به جایش نشسته بود. با این تجارب گرانبها به نظر می‌رسد روحانی و ظریف، نقش همان ساربان‌هایی دارند که می‌دانند شترها را به همراه بار پرونده هسته‌ای در کجا به زمین بنشانند.

کیهان که در روزهای گذشته تمام تلاش خود را برای تبلیغ و تجهیز نیروهای تندرو علیه مذاکرات با آمریکا برانگیخت در حالی که حتی چهره های مشهور اصولگرا مانند امامان جمعه یا حدادعادل رییس سابق مجلس و علی اکبر ولایتی مشاور بین المللی رهبر هم با این روزنامه همصدا نشده و به حمایت از سیاست خارجی دولت روحانی برآمده اند، امروز پیشنهاد تازه ای مطرح کرده است.

سه روز بعد از انتشار گفته هایی از قول معاون وزارت خارجه آمریکا که پی گیر تحریم ها و مجازات های علیه جمهوری اسلامی است، کیهان امروز پیشنهاد کرده تیم هسته ای ایران در مذاکرات آینده حاضر نشود، با وندی شرمن به گفتگو بنشیند

دلیلی که کیهان ذکر کرده این است که معاون وزارت خارجه آمریکا علی‌رغم رویکرد مثبت ایران به مذاکرات هسته‌ای با بیان اینکه ما به دنبال حذف تحریم‌های وسیع علیه ایران نخواهیم بود گفته تنها به ایران فرصت می‌دهیم برای از بین بردن نگرانی‌های ما، مدتی «استراحت» کند، که این از نظر کیهان توهینی علنی به مردم ایران است.

چه کسی از یارانه نقدی می گذرد؟

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

ایرج ندیمی در مقاله ای در قانون به اخباری اشاره کرده که در روزهخای اخیر منتشر شده و نشان می دهد نمایندگان مجلس در زمانی با حذف چند میلیون از مردم از یارانه بگیران موافقت کرده اند که خود همچنان دارند یارانه نقدی دریافت می کنند و داوطلب نشده اند که از آن چشم بپوشند در حالی که به نظر این نماینده مجلس ممکن است این افراد قبل از دوره نمایندگی کارمند بوده باشند و الان یک سال و نیم از دوره نمایندگی آن‌ها می‌گذرد. البته دلیلی تا کنون برای انصراف آن‌ها از دریافت یارانه نقدی وجود نداشته ولی اکنون و در حالی که مشغول قانونی کردن این مصوبه هستیم که نیازمندان فقط یارانه نقدی دریافت کنند و نمایندگان باید اولین کسانی باشند که از دریافت یارانه انصراف دهند.

طبق قانون باید در شیوه اجرای هدفمندی و پرداخت‌ها بازنگری شود که یا قیمت‌ها افزایش نیابد یا اینکه به اندازه ۶ ماهی که گران نشده قیمت‌ها افزایش یابد، یا در موضوع دهک‌ها مدیریت شود. آنچه مورد وفاق است مدیریت درون دهک‌هاست. شناسایی این دهک‌ها متفاوت است. البته ممکن است این شیوه دقیق نباشد در این صورت مجددا بر آن تبصره بسته می شود.

به نوشته مقاله قانون‫:‬ مجلس با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌ که با شیوه اجرا و پرداخت‌های فعلی گویی قانون هدفمندی اجرا نشده است، چون هیچ پس انداز نفتی به دست نیامده در حالی که هدف از آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی این بود که قیمت‌ها واقعی شود ولی چون نقطه پایان به هم خورده نتوانسته‌ایم به هدف اولیه ذره ای هم نزدیک شویم.

امیر وفایی در صفحه طنزانه قانون نوشته: دولت تدبیر و امید عزمش را جزم کرده که سه دهک پردرآمد جامعه را از فهرست یارانه بگیرها حذف کند، حالا سوال و نگرانی اصلی ملت این است که دولت از چه روش‌هایی برای شناسایی پردرآمد استفاده می کند.

به نوشته این طنزنویس: یکی از روش‌ها چک کردن اطلاعات افراد در اداره گذرنامه است انصافا هم نمی‌شود طرف شش ماه از سال را در سوییس زندگی کند و اینجا در ایران یارانه بریزند به حسابش. یا کسانی که در سال بیش از سه بار به شمال کشور مسافرت می‌کنند حتما درآمد خوبی دارند.

نویسنده به طعنه ثبت اطلاعات ماشین‌های برف گیر را هم پیشنهاد کرده: در روزهایی که در جنوب شهر به زحمت چند قطره باران می‌بارد، بعضا ماشین‌هایی را می‌بینیم که روی سقف شان یک متر برف نشسته. یا استعلام از رستوران‌ها. افرادی که طی ۱۰ روز بیش از دو بار چلوکباب بختیاری با زیتون و ماست موسیر خورده باشند خود به خود به فهرست دهک بالایی‌ها اضافه می‌شوند.

دید زدن عابر بانک‌ها توسط ماموران دولت و ثبت لحظه خروج از بانک با لبخند که نشان می دهد وضع صاحب حساب خوب است.یا آن ها که عوارض نوسازی را سریع پرداخت می کنند. واقعا حقشان است نقره داغ شوند.

محدودیت‌های غیرضرور

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

محمدعلی نجفی که چند روز پیش درباره ضروری نبود منع جوانان از کشیدن قلیان گفته و مورد انتقاد چهره های تندرو قرار گرفته بود امروز در ایران روزنامه دولت مقاله ای دارد و از گفته خود دفاع کرده. نوشته او گروهی هم این موضوع را بهانه‌ای کردند تا دعواهای سیاسی را زنده کنند و نسبت‌های ناروا بدهند اما بیشتر، هم مخالفان و هم موافقان، کمک کردند تا زوایای تازه‌ای بر این بحث گشوده شود

به نوشته معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی قلیان تنها یک مصداق از پدیده‌ای است که آن را محدودیت‌های غیرضروری می‌دانیم و در جامعه ما بسیار است. تجربه ما و کشورهای دیگر نشان داده است که منع و محدودیت کارایی چندانی ندارند و جز در مواقع ضروری، کاربرد آن زیان‌هایی به بار می‌آورد که به نقض غرض اصلی منجر می‌شود. از این گذشته مخالفت با یک محدودیت غیرضروری و غیرقانونی، لزوماً به معنی طرفداری گسترش آن نیست. مثلاً اگر کسی، مخالف برخورد با سیگاری‌ها باشد، طرفدار گسترش سیگار نیست، من هم طرفدار گسترش قلیان کشیدن نیستم، بلکه ممنوعیت آن را محدودیت غیرضرور می‌دانم که عوارض نامناسبی دارد.

دکتر نجفی در مقاله ایران تاکید کرده قلیان کشیدن هم ممکن است از نگاه ما ناپسند باشد و نباید آن را ترویج و گسترش داد، اما نمی‌توان آن را در ردیف جرایم تعریف کرد و با مردمی که قلیان می‌کشند یا با مراکزی که قلیان ارائه می‌کنند، چنان برخورد کرد که گویی مجرم هستند. هر قاعده‌ای که گذاشته می‌شود و محدودیتی ایجاد می‌کند، باید پشتوانه‌ای حقوقی یا اخلاقی داشته باشد.

آیا جناح راست پشیمان است

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به مصوبه مجلس در سال ۱۳۸۳ که اکثریت کرسی های آن در اختیار جناح راست بود و بر اساس آن نرخ ها را تثبیت کرد و مانع از اجرای طرح هدفمندی برای کاهش مصرف حامل های انرژی در دولت خاتمی شد نوشته: نتیجه این تصمیم به ظاهر مردم دوستانه که در زمان ریاست حدادعادل رخ داد، طی سال‌های آینده خود را نشان داد. تورم و روند صعودی قیمت‌ها به علت سیاست‌های پولی نادرس دولت مدعی اصولگرایی احمدی نژاد، چنان افزایش یافت که فاصله بین قیمت تمام شده حامل‌های انرژی، آب و برق و... با بهایی که از مصرف کنندگان به رقم غیرقابل جبران و وحشتناکی رسید.

به نوشته این مقاله با تصمیم کارشناسی نشده مجلس وقتی دولت احمدی نژاد ناگزیر از در پیش گرفتن سیاست شوک درمانی و افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی شد، قیمت بنزین که در اثر اجرای سیاست تثبیت قیمت‌ها لیتری صد تومان ثابت مانده بود به ناگاه به ۴۰۰ و سپس ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده مرور این رویه به خوبی روشن می‌کند که تصمیماتی نادرست، غیرکارشناسانه و ناظر بر محبوبیت سازی سیاسی از طرف عده‌ای خاص در سال‌های قبل، چگونه در یک دوره زمانی طولانی، اقتصاد کشور و معیشت عده زیادی از مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به عاملی برای تحت فشار قرار گرفتن همان مردمی می‌شود که تصمیمات نادرست و به ظاهر شیرین برای آنان اتخاذ شده بود.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت رسیده: آیا تصمیم گیرندگان آن روز حاضر هستند امروز هم مسئولیت آن تصمیمات را برعهده بگیرند و به جای انتقاد از دولت فعلی بایت افزایش قیمت‌ها، صادقانه به مردم بگویند که شرایط امروز، محصول ناپخته عمل کردن آن روز آنهاست؟!

تیتریاتیک

مسعود‌‌‌‌‌‌‌‌ مرعشی نوشته: امروز قصد داریم خبر خیلی خیلی مهمی را خدمت شما عرض کنیم. پیش از اعلام خبر، عاجزانه از هموطنانی که ناراحتی قلبی، ریوی، بینایی، بویایی، گوارشی، کبد، آرتروز و تیتریاتیک حاد ( بیماری مزمنی که درمان هم ندارد از مشاهده تیتر روزنامه‌ها) دارند، عاجزانه درخواست می‌کنیم این مطلب را بی‌خیال شوند.

طنزنویس سپس سخن کوچک زاده نماینده مدافع دولت احمدی نژاد را نقل کرده که گفته «علت نتیجه حاصل‌شده در انتخابات و پیروزی حسن روحانی، هشت سال دروغگویی و تهمت‌زدن بود.»

طنز بهار یک مورد دیگر هم از قول لاریجانی رییس مجلس نقل کرده که گفته «دوره هشت ساله گذشته به ریش اصولگراها گره خورد!» و نتیجه اخلاقی گرفته که : ما چون محور خوبان عالمیم، همه‌چیزمان خوب است.امروز فهمیدیم احمدی‌نژاد را ما آوردیم. ما انتقادات اصولگرایان به او را محکوم کردیم. ما تهمت زدیم. ما پرونده‌سازی کردیم. ما هاله نور داشتیم. ما فحاشی کردیم. ما دروغ بستیم.

کارتون روز

Image caption علی جهانشاهی، شرق

مطالب مرتبط