بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران - ۳۰ مهر

تیتر و عکس صفحه اول آرمان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات اول خود به نقل از وزیر ارشاد خبر داده‌اند که کتاب‌هایی که در دولت گذشته سانسور یا توقیف شده‌اند، بازبینی خواهند شد.

در حالی که دو روزنامه تندرو همچنان تندترین حملات را نثار رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌کنند، در روزنامه‌های مستقل و اصلاح طلب مقالات متعددی در حمایت از هاشمی و اظهار نظرهای وی از جمله مساله قطع شعارهای مرگ برآمریکا منتشر شده است.

این روزنامه‌ها در عین حال به انتقاد از جنجالی پرداخته‌اند که روزنامه کیهان در مخالفت با محرمانه بودن مذاکرات هسته‌ای به راه‌انداخته‌اند. به نوشته این مقالات، مخالفت با مذاکرات هسته‌ای و حل بحران بین‌المللی از سوی افرادی صورت می‌گیرد که منافع مادی‌شان در گروی اختلافات ایران با کشورهای غرب است.

به فکر مردم باشید

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته: از چند روز پیش افراطیون چپ و راست با تجدید قوا، همزمان با هم به میدان بازگشته‌اند. گروهی خود را صاحب انقلاب و نظام می‌دانند و گروهی دیگر خود را قیم ملت، اما هیچ یک به فکر منافع ملی ایران نیستند. کسانی که تا دیروز باخط کش خودی و غیر خودی مردم را تقسیم می‌کردند و با هر موضوعی به شکل امنیتی برخورد می‌کردند حالا خواهان افشای مفاد مذاکرات ژنو شده‌اند.

نویسنده خطاب به مقام‌های مذهبی، با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم نوشته این درست است که حکومت ایران دینی است اما این کشور قانون اساسی دارد و براساس این قانون است که خیمه جمهوری اسلامی پابرجاست و اگر هم کسی خبط و خطایی کرده است در هرجایگاهی باید برخورد شود. از این آقایان باید پرسید که چرا در مقابل مفاسد اقتصادی بزرگ و کوچکی که اخیرا افشا شده است سکوت اختیار کرده‌اند؟

سرمقاله مردم سالاری با انتقاد از اصلاح طلبان افراطی خطاب به هر دو جناح سیاسی نوشته: آقایی که می‌گفت هیچ کس در ایران گرسنه نمی‌خوابد رفته است دیگر در مسند قدرت نیست اما صدای شکسته شدن استخوان‌های مردم زیر بارگرانی شنیده می‌شود. بیکاری، فقر و تورم موضوعی نیست که بتوان با بی‌تفاوتی از کنار آن گذشت.

علت هجوم‌ها به هاشمی

علی صنیع‌خانی در مقاله‌ای در بهار ضمن اشاره به حملاتی که این روزها در نشریات افراطی علیه هاشمی رفسنجانی در جریان است، نوشته: در این بیست و چهار سال آیا اولین نقل‌قول و خاطره از امام است که مستند به خط و صوت نیست؟ و آیا این اقدام در شرایط کنونی با مشکلات فراروی نظام و مردم در حمایت از دولت و منویات رهبری است. آیا تخریب و درنهایت حذف آقای هاشمی و خواستار مرگ او شدن مشکل‌گشاست؟

نویسنده بعد از اشاره به نقشی که رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تثبیت جمهوری اسلامی دارد به نقش وی در مجلس خبرگان هنگام درگذشت آیت الله خمینی اشاره کرده و نوشته از این مخبر خاطرات فراوانی از امام داریم و دارند که بدون تحقیق پذیرفته‌ایم و به کار بسته‌ایم که مبارک‌ترینش بیان خبری است که در مجلس خبرگان رهبری بیان نمود و نگرانی‌ها را مرتفع ساخت، آن هم ساعاتی پس از قرائت وصیتنامه و فراز آخرین در مجلس شورای اسلامی و در جمع کارگزاران نظام.

Image caption کارتون حسین کشتکار، جوان

مقاله بهار، سپس اشاره کرده که بهانه این دور از جملات افراطیون به هاشمی رفسنجانی پیشنهاد حذف پخش شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی از صداوسیمای جمهوری‌اسلامی در سال ۶۲ به رهبر انقلاب است شعاری که پس از زمانی نه‌چندان دور ضمن حذف بخش دوم آن‌که مرگ بر شوروی بود.

هدف، به هم زدن مذاکرات

مصطفی ایزدی در مقاله‌ای در شرق با این تاکید که مذاکره و رابطه همیشه و همه‌جا با هم آغاز می‌شود، نوشته: 34سال قبل و در پی تسخیر سفارت آمریکا در تهران، رابطه دو کشوری که ده‌ها سال رابطه- البته نابرابر- داشتند، توسط آمریکایی‌ها قطع شد و رهبری انقلاب، ضرورت این قطع رابطه بیان کردند و دیگر مقامات کشوری و لشکری ایران نیز به تبع بنیانگذار جمهوری اسلامی در صف مخالفت با آمریکا ایستادند.

به نوشته این مقاله، کسی فکر نمی‌کرد دیگر هرگز رابطه برقرار نخواهد شد. چراکه هر زمان، منافع ملی کشور را می‌سنجند و در رابطه با آن تصمیم می‌گیرند. کاملا قابل پیش‌بینی بود که روزی باب مذاکره و رابطه بین ایران و آمریکا باز خواهد شد.

مقاله شرق بدان جا رسیده که: اگر بنا باشد سوءسابقه موجب ترک رابطه باشد انگلیس و روس در گذشته بیش از آمریکا به ایران ضربه زده‌اند. پس ملاک، شرایط فعلی کشور و جهان و مصالح انقلاب و نظام است نه جریانات گذشته. امروز همه جهان به منزله یک خانه، دارای چند خانواده است که رابطه با یکدیگر برای آنان ضرورت حیاتی دارد.

عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی در مقاله‌ای در آرمان با اشاره به تبلیغات وسیع گروه‌های افراطی علیه دولت و مذاکرات با غرب، نوشته منافع برخی افراد و رسانه‌ها به گونه‌ای تعریف می‌شود که سعی می‌کنند با گل‌آلود کردن فضای بین ایران و غرب بیشترین بهره را ببرند.

به نظر این مقام پیشین، تصمیم مقام‌های ایران مبنی بر محرمانه بودن مذاکرات دیپلوماتیک، رویه صحیح و درستی است و همچنین برخلاف مطالب منتشر شده در برخی مطبوعات؛ مسلما مقام معظم رهبری نیز در جریان کامل مذاکرات هسته‌ای ایران قرار دارند و همه می‌دانند که دولت در مذاکرات هسته‌ای بدون تایید ایشان دست به هیچ گونه اقدامی نخواهد زد.

مقاله آرمان تاکید دارد: انتقاداتی که اکنون عده‌ای از روند مذاکرات هسته‌ای می‌کنند و با استفاده از روش‌های رسانه‌های معمول خود، اقدام به جوسازی و انتشار اخباری می‌کنند که در نهایت هدفش برهم زدن تمرکز تیم مذاکره‌کننده و نتیجه نگرفتن ایران از مذاکرات به این دلیل است که هشت سال آمدند و رفتند و به قول خودشان مذاکره کردند، اما عملکردشان به‌ اندازه یک ماهه اخیر دولت یازدهم نبوده است.

تهران ریزگردها

Image caption تهران زیر سایه ریزگردها

به گزارش روزنامه جوان ریزگردها بار دیگر با آلودگی هوای تهران همدست شدند تا هشدارها دوباره جاشنی كارشناسان شود. امید به اینكه این هشدار به گوش مسئولان محیط زیست هم برسد تا برای نفس كشیدن تهران و شهرهای بزرگ كشور برنامه‌ای كارآمد ارائه دهند. مشكلی كه سالها ریه‌های شهروندان ایرانی را در پایتخت و دیگر شهرها می‌رنجاند.

نامه‌های مردمی

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: دو ماه و نیم از پایان دولت محمود احمدی‌نژاد گذشته است ولی انگار بعضی‌ها هنوز باور نکرده‌اند که چنین اتفاقی افتاده است! یک سایت حامی‌، شش آبان را «سالروز ولادت جناب آقای محمود احمدی‌نژاد» خوانده و دعوت کرده که درددل‌ها به صورت بی‌پرده و صریح درباره مسائل و رویدادهای 8 سال گذشته با احمدی‌نژاد مطرح شود. فکر می‌کنید چرا باید مردم با کسی که دیگر مسئولیت ندارد، درد دل کنند؟

نویسنده چند احتمال داده. اول این که احمدی‌نژاد و دوروبری‌هایش عادت کرده‌اند که از مردم نامه جمع کنند. اعلام آمار تعداد نامه‌های جمع شده یکی از افتخارات این برادران بود. مثلا در سال دوم اعلام شد که ۹ میلیون نامه جمع شده است و در اواخر دولت اعلام شد که ۳۵ میلیون نامه جمع شده است. این آمارها جوری داده می‌شد که انگار تعداد نامه‌ها ملاک و معیار پیشرفت و توسعه است!... اما دست روزگار غدار باعث شد که اتفاقی که احمدی‌نژاد می‌خواست نیفتد و دولت از دست آنها خارج شود و دیگر آنها امکان جمع‌آوری نامه را نداشته باشند.

احتمال دوم طنزنویس مردم سالاری این است که احمدی‌نژاد الان مسئولیت ندارد ولی سخن برادر غلامحسین الهام هنوز در گوش همه زنگ می‌زند که سوم تیر ماه گفت: در آینده‌ای نزدیک احمدی‌نژاد رجعت می‌کند و حکومت دیگری را پیگیری خواهد کرد. احتمالا بر همین مبنا، برادران از همین حالا دست به کار شده‌اند و نامه‌های مردم را برای حکومت بعدی احمدی‌نژاد از الان جمع می‌کنند! به این می‌گویند: ابتکار جدید دولت آینده احمدی‌نژاد!

روزگار ناخوش محیط زیست

مجید مخدوم‌ در مقاله‌ای در اعتماد با تاکید بر این که محیط زیست ایران روزگار خوشی را سپری نمی‌كند نوشته: آخرین رده‌بندی سازمان ملل نیز به خوبی نشان می‌دهد كه چگونه ایران به انتهای جدول چسبیده است و البته طبیعی است این انتهای جدول بودن وقتی كه زاینده‌رودش خشك باشد، پریشانش، پریشان و ارومیه‌اش در حال نابودی. دلیل اصلی این حجم بالای تخریب نیز ناهماهنگی بین مسوولان است. مسئولانی كه بیش از آنكه به فكر محیط زیست باشند در پی پیشبرد اهداف ارگان و وزارتخانه متبوع خود هستند و هركسی ساز خود كوك می‌كند.

نویسنده به عنوان یک مثال اشاره کرده که اگرچه NGO‌‌های محیط زیستی گاه درصدد آموزش دادن به مردم برای كاهش استفاده از پلاستیك یا تولید زباله‌های پلاستیكی برمی‌آیند اما همین پلاستیك‌ها را خود كارخانه‌های دولتی تولید می‌كنند. كارگاه‌های بسته‌بندی هم تماما دولتی هستند. از این روست كه بین باورهای مردم و دولت جدایی اتفاق افتاده است. رفتاری كه نشان از فقر فرهنگی بخش بزرگی از جامعه ما دارد.

مقاله اعتماد در نهایت یادآور شده: بی‌توجهی دولت قبلی نسبت به تشكل‌های خصوصی را در نظر داشته باشید، سپس نگاهی بیندازید به نرخ سواد در ایران که ۴۰ میلیون كم‌سواد و ۱۰ میلیون بی‌سواد وجود دارد و حال با این لشكر عظیم كم‌سواد و بی‌سواد چگونه می‌توان انتظار تاثیرگذاری تشكل‌های خصوصی بر سیاست‌های محیط زیستی دولت‌ها را داشت. مردمانی كه غرق در بحران اقتصادی و مسائل معیشتی هستند چه جایی برای دغدغه‌های محیط زیستی برایشان می‌ماند.

مجلس نماینده کجای جامعه است

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: یک منبع موثق که روی پشت‌بام مجلس بود خبر عجیبی داد. منبع مذکور از قول نماینده مزبور گفت: «آقای توفیقی، خواسته‌های دانشجویان و استادان دانشگاه و دانشگاهیان را برآورده کرد، اما در پاسخگویی به دغدغه‌های نمایندگان نتوانست نمره قبولی بگیرد.»

لب مطلب از نظر نویسنده این است: در این لحظه ما دقیقا فهمیدیم چرا وزرای این هشت‌ساله، در مجلس استیضاح نشدند و وضعیت اقتصادی کشور اینطوری شد. چرا؟ چون این وزرا ممکن است خواسته‌های مردم را برآورده نکرده باشند، اما در پاسخگویی به دغدغه نمایندگان نمره قبولی گرفته‌اند. حتی کم مانده بود توی مجلس به وزرای قبلی کارت‌ هزارآفرین و صدهزارآفرین بدهند.

ستون طنز شرق با یادآوری این که محمدرضا باهنر هم دیروز گفته بود دوسوم نمایندگان این دوره مجلس در دوره بعد رای نخواهند آورد، نوشته: اینطوری است که وقتی حال جامعه بد است حال مجلس تغییر نمی‌کند، ولی وقتی حال مجلس خوش نیست، حال جامعه گرفته می‌شود.

کارتون روز

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

مطالب مرتبط