رئیس قوه قضائیه ایران پیشنهاد عفو 'اعدامی زنده مانده' را داد

حق نشر عکس Mehr

رئیس قوه قضاییه ایران از عفو یک محکوم به اعدام که از مرگ با طناب دار نجات یافته حمایت کرده است.

روز چهارشنبه، ۱ آبان (۲۳ اکتبر)، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در سخنانی در جلسه مسئولان این قوه، گفت که معتقد است مردی که پس از اجرای حکم اعدام، همچنان زنده مانده بود، نباید مجددا اعدام شود.

بنابر گزارش‌ها، حدود دو هفته پیش، مردی پس از اجرای حکم اعدام در بجنورد و تایید مرگ او توسط نمایندگی پزشکی قانونی، به سردخانه انتقال یافت اما روز بعد، آثار حیات در او مشاهده شد.

این فرد به بیمارستان منتقل شد و ظاهرا همچنان در بیمارستان بستری است اما این سئوال که آیا در صورت بهبودی، باید بار دیگر حکم اعدام به اجرا گذاشته شود مورد بحث و گمانه زنی رسانه ای بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس قوه قضاییه گفته است که بحث های صورت گرفته در این زمینه "غیرفنی و غیرمرتبط و ناآگاهانه" است و افزوده است که "به لحاظ عاطفی یکی از راه های برخورد با فرد اعدامی که مرگ را به چشم دیده و شدایدی را تحمل کرده است، عفو است و چنین فردی که دارای وضعیتی خاص است می تواند مورد لطف و عفو نظام اسلامی قرار گیرد."

وی افزوده است که "من قطعا به لحاظ عاطفی این کار را خواهم کرد."

آقای لاریجانی در عین حال گفته است که در کنار بحث عاطفی، مباحثی هم از سوی برخی حقوقدانان مطرح شده که درست نیست. وی در توضیح نظر خود گفته است "اعدام در واقع به معنی سلب الحیات است و اگر به مقتضای دقیق تعابیر قانونی بخواهیم عمل کنیم، باید از کسی که حیاتش باقی مانده است، سلب حیات شود."

وی تصریح کرده است که اگر به هر دلیل "دار کشیدن که ابزار و مقدمه اعدام یا همان سلب الحیات است، موجب سلب نشده باشد، در این صورت فرد باید اعدام شود مگر اینکه بتوان فرض کرد که شخص واقعا سلب الحیات شده و در اثر پدیده ای نادر و خاص به حیات برگشته باشد، که در چنین صورتی، به لحاظ فقهی و حقوقی محتاج تامل خاص است."

صادق لاریجانی نحوه انعکاس خبر این واقعه در رسانه ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "کش دادن این مساله در روزنامه ها و حتی آوردن استفتائات تکذیب شده، طبیعی نیست و اگر منظور بحث، بحث حقوقی است، باید در محافل حقوقی بنشینید و بحث کنید."

اشاره آقای لاریجانی به انتشار بخشی از رساله آیت الله لطف الله صافی، از مراجع مقیم قم است بوده که به عنوان تاییدی بر لزوم اجرای مجدد حکم اعدام در برخی وبسایت ها منتشر شده بود. دفتر آیت الله صافی با صدور بیانیه ای، گفت که نظر وی در مورد این فرد محکوم به اعدام، اجرای مجدد حکم نیست.

انتشار خبر "زنده شدن مرد اعدامی" در بجنورد، انعکاس گسترده ای در رسانه های داخلی و بین المللی داشت و عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، از مقامات ایرانی خواست تا از اعدام مجدد مردی که پس از اعدام "زنده مانده" صرفنظر کند.

روز گذشته، برخی خبرگزاری ها به نقل از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، نوشتند که اعدام این فرد را به صلاح نمی داند. در عین حال، در جمهوری اسلامی، وزیر دادگستری نقش عمده ای در مسایل قضایی ندارد.

رئیس قوه قضاییه مشخص نکرده است که آیا نظر او در مورد لزوم تخفیف مجازات مردم محکوم به اعدام قطعا اجرا خواهد شد یا نه و برای این منظور، چه روندی باید به جریان افتد.

در جمهوری اسلامی، معمولا عفو و تخفیف مجازات محکومان در حیطه اختیارات ولی فقیه قرار دارد.