علی لاریجانی خبر دخالت رهبر ایران در انتخاب وزیر علوم را رد کرد

علی لاریجانی
Image caption علی لاریجانی گفته که معلوم نیست طرح مسائلی از قبیل دخالت رهبر در انتخاب وزرا "چه فایده‌ای برای کشور دارد"؟

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران با اشاره به معرفی ۳ وزیر پیشنهادی دولت یازدهم به مجلس گفت: "در این روزها در بحث وزرای پیشنهادی دولت شنیده شده که به نوعی این امر و یا تغییرات آن به نظر رهبری مربوط دانسته شده که به هیچ وجه این رأی درستی نیست."

اظهارات آقای لاریجانی، که در نطق پیش از دستور خود در چهارشنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) بیان شده، ظاهرا واکنشی به سخنان دیروز علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس است که گفته بود: "به طور حتم دولت روحانی مصمم به معرفی توفیقی به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بود، اما طبق اطلاع من رهبر معظم انقلاب با معرفی وی به‌ عنوان وزیر پیشنهادی مخالفت کرده‌اند."

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از "سوء تعبیر" لازم می داند در این زمینه توضیح بدهد اظهار داشته: "این مسائل چه در حوزه قوه مجریه و چه در حوزه قوه مقننه به رهبری مربوط نیست و به تصمیم قوه مجریه و مقننه مربوط است."

علی لاریجانی گفته است: "رهبر معظم انقلاب همیشه تلاش داشته کارهای قوای سه‌گانه بر مبنای قانون اساسی تحقق یابد، تبعاً وزرا توسط رئیس‌جمهور انتخاب و برای اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌شوند. مجلس هم بررسی می‌کند و چنانچه افراد را صاحب کفایت لازم دید، به وی رأی می‌دهد."

وی در عین حال به طرح این پرسش پرداخته که معلوم نیست طرح مسائلی از قبیل دخالت رهبر در انتخاب وزرا "چه فایده‌ای برای کشور دارد"؟

معرفی سه وزیر باقی مانده

حسن روحانی رئیس جمهور ایران سه روز پیش رضا فرجی دانا را برای تصدی پست وزارت علوم به مجلس معرفی کرد. وی همچنین علی اصغر فانی را برای وزارت آموزش و پرورش و رضا صالحی امیری را برای وزارت ورزش و جوانان به نمایندگان پیشنهاد کرد.

معرفی این سه نفر، پس از آن صورت گرفت که مجلس ایران روز ۲۴ مرداد و در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی، به جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن آوری، محمدعلی نجفی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و مسعود سلطانی فر، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان رای اعتماد نداد.

پس از آنکه نمایندگان به این سه نفر رای اعتماد ندادند، آقای روحانی جعفر توفیقی، علی اصغر فانی و رضا صالحی امیری را به ترتیب به سرپرستی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فن آوری، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان منصوب کرد.

چندی پیش مجید انصاری، معاون پارلمانی حسن روحانی گفت که سرپرست های تعیین شده برای این سه وزارتخانه "علی‌القاعده به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس معرفی خواهند شد."

در عمل نیز آقای روحانی سرپرست های تعیین شده برای دو وزارتخانه آموزش و پرورش و ورزش و جوانان را به عنوان وزرای پیشنهادی برای همین وزارتخانه ها معرفی کرد، اما بر خلاف پیش بینی ها، به جای جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، رضا فرجی دانا به مجلس معرفی شد.

عده ای از محافظه کاران، محمدجعفر توفیقی را به همراهی با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ متهم کرده بودند.

با این حال، مجید انصاری معاون آقای روحانی سه هفته پیش تاکید کرد که سرپرستان سه وزارتخانه باقی مانده دولت، "جلسات مشترک بسیار خوبی" با نمایندگان داشته و "برخی ابهامات" آنها را برطرف کرده اند.

آقای توفیقی پس از معرفی نشدن به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت که ابهاماتی که نمایندگان مجلس در مورد او مطرح کرده بودند، "تقریبا حل شده بود"، اما رئیس جمهور نهایتا به دلایلی دیگر "مصلحت" ندانسته که او را به مجلس معرفی کند.

وی اظهار داشت که تا "سه، چهار روز" قبل از معرفی وزرای باقی‌مانده، قرار بوده که به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی شود، اما بعد رئیس جمهور "مصلحت" دیده که فرد دیگری را معرفی کند.