سرمایه دار آمریکایی: باید با انداختن بمب اتمی به ایران هشدار داد

Image caption شلدون ادلسون در سمت راست تصویر، از چهره های تندرو حاشیه حزب جمهوری‌خواه، خواستار حمله اتمی به ایران شد

یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا در جلسه سخنرانی در یک میزگرد دانشگاهی در نیویورک گفته است که آمریکا با انداختن بمب اتمی بر کویر ایران باید به این کشور در مورد برنامه اتمی اش هشدار دهد.

این سخنان در ۲۴ ساعت گذشته در رسانه های آمریکا خبر ساز شده است.

شلدون ادلسون یکی از سرسخت ترین مخالفان باراک اوباماست و در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری این کشور نزدیک به صد میلیون دلار به گروه های حامی میت رامنی رقیب جمهوری خواه اوباما کمک کرد.

آقای ادلسون از دوستان بنیامین نتایاهو نخست وزیر اسراییل است و کمک های گسترده مالی اش به جمهوری‌خواهان آمریکا و مراکز مطالعاتی طرفدار اسراییل در واشنگتن او را به یکی از پر نفوذترین حامیان گروه های طرفدار تحریم و برخورد نظامی با ایران تبدیل کرده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی فارسی که در این جلسه حضور داشت، او پس از انتقاد شدید از باراک اوباما به دلیل گفتگوی تلفنی با رییس جمهور ایران از سیاست مذاکره با ایران انتقاد و او را به ضعف در برابر ایران متهم کرد.

آقای ادلسون در پاسخ به پرسش مجری جلسه گفت رییس جمهور آمریکا باید اول به ارتش دستور بدهد یک بمب اتمی بر روی کویر ایران بیندازند، آن وقت به رییس جمهور ایران تلفن بزند و بگوید: "آن بمب را دیدی؟ بمب اتمی بعدی در تهران فرود خواهد آمد. اگر بر موضع سرسختانه خود پافشاری کنید به کلی محوتان می کنیم."

سه سخنران دیگر این میزگرد مستقیما با این صحبت های آقای ادلسون مخالفتی نکردند.

Image caption شبکه تلویزیونی"ام اس ان بی سی" اظهارات ادلسون را "دعوت به یک جنایت جنگی بزرگ" نامید.

اما یکی از آنها خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال بود که گفت با ۹۸٪ حرف های آقای ادلسون موافق است.

انتشار ویدیوی این سخنان با واکنش هایی در رسانه های آمریکا مواجه شده است.

یکی از مجری های شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی بخشی از برنامه یک ساعته اش را به این مطلب اختصاص داد و تشویق به حمله اتمی به ایران از سوی یکی از مردان پرنفوذ نزدیک به حزب جمهوری‌خواه را "دعوت به یک جنایت جنگی بزرگ" نامید.

مارک دوبویتز عضو مرکز مطالعاتی "دفاع از دمکراسی" که از کمک های مالی آقای ادلسون برخوردار و از حامیان تحریم ایران است، در پاسخ به پرسش خبرنگار رادیو سراسری آمریکا ان پی آر از واکنش به این سخنان طفره رفت. یک عضو دیگر این مرکز گفت حمله اتمی به ایران گزینه اول برخورد با ایران نیست.

آقای ادلسون تا این لحظه واکنشی به انتقادها و خبری شدن سخنانش نشان نداده است.