عباس عراقچی با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ملاقات می‌کند

آمانو و عراقچی
Image caption ملاقات آمانو و عراقچی می‌تواند نشانه تمایل ایران به پیشرفت در حل بحران هسته‌ای باشد

سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که روز دوشنبه، ۲۸ اکتبر (٦ آبان)، یوکیا آمانو، مدیرکل این آژانس، با عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و سرپرست مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ملاقات و گفتگو خواهد کرد. این ملاقات در مقر آژانس در وین، پایتخت اتریش، صورت خواهد گرفت و به مدت یک ساعت ادامه خواهد داشت.

آژانس بین‌المللی در اطلاعیه خود گفته است که ملاقات روز دوشنبه "فرصتی را برای بررسی راه‌های پیشرفت در حل و فصل مساله هسته‌ای جمهوری اسلامی" در اختیار دو طرف قرار می‌دهد.

جزئیات بیشتری در مورد دستور کار این مذاکرات منتشر نشده و به گزارش رویترز، به نظر می‌رسد که مقدمات ملاقات آقایان آمانو و عراقچی با سرعت فراهم شده است.

در چنین صورتی، می‌توان تسریع در برگزاری این نشست را نشانه‌ای از تمایل دولت ایران به مرتفع کردن بن‌بست موجود بر سر راه حل بحران هسته‌ای این کشور و گشایشی در زمینه کاهش فشارهای ناشی از تحریم‌های بین‌المللی محسوب کرد.

قرار است در روز دوشنبه، جلسه دیگری هم بین نمایندگان جمهوری اسلامی و مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین تشکیل شود که احتمالا دستور کار آن بررسی ابهامات آژانس در مورد جنبه نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین المللی، و رضا نجفی، نماینده ایران در این نهاد، در این جلسه شرکت خواهند داشت.

جمهوری اسلامی همواره تلاش برای استفاده از دانش هسته‌ای در امور نظامی را تکذیب کرده اما آژانس بین‌المللی همچنان خواستار رفع ابهاماتی است که، به گفته مقامات این نهاد، در مورد ماهیت برنامه‌های اتمی ایران باقی است.

اختلاف نظر دو طرف

از جمله، مقامات آژانس بین‌المللی به انجام آزمایش‌هایی در ارتباط با جنبه‌های نظامی فعالیت‌های اتمی ایران در سایت نظامی پارچین، واقع در جنوب شرق تهران ظنین بوده و خواستار دسترسی بازرسان آژانس به این محل شده‌اند. دولت ایران تا کنون با انجام بازرسی از این سایت موافقت نکرده و این موضوع یکی از موانع حل و فصل اختلاف نظر ایران و آژانس بوده است.

Image caption احتمالا موضوع همکاری گسترده‌تر ایران با بازرسان آژانس در ملاقات ناکارتس و نجفی دنبال خواهد شد

علاوه بر این، آژانس بین‌المللی خواستار توضیحات بیشتر دولت ایران درباره اطلاعات بحث‌برانگیزی است که ظاهرا کشورهای غربی در مورد پاره‌ای تحقیقات هسته‌ای جمهوری اسلامی در اختیار این نهاد قرار داده‌اند.

اجلاس نماینده ایران و و معاون مدیرکل آژانس در روز دوشنبه، دوازدهمین نشست کارشناسی دو طرف از اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی خواهد بود که هنوز هم به نتیجه نهایی نرسیده است. تشکیل این جلسه حاصل توافقی است که در جریان ملاقات هرمان و رضا نجفی در روز ۲۷ سپتامبر به دست آمد.

در پایان جلسه ۲۷ سپتامبر، معاون مدیرکل آژانس، مذاکرات خود با آقای نجفی را سازنده توصیف کرد و گفت که "در روز ۲۸ اکتبر نحوه پیشرفت به سوی حل و فصل تمامی مسایل باقی مانده را بررسی خواهیم کرد." احتمالا تلاش برای جلب موافقت ایران جهت بازرسی از سایت پارچین و توضیحات ایران در این باره در دستور کار مذاکرات آقایان ناکارتس و نجفی قرار خواهد داشت.

یوکیا اومانو و عباس عراقچی در نشست کارشناسی روز دوشنبه حضور نخواهند داشت.

عباس عراقچی سرپرستی جدیدترین دور مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را برعهده داشت که در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو، سوئیس، برگزار شد و با ابراز آمادگی دو طرف برای ادامه مذاکرات پایان یافت. قرار است دور بعدی مذاکرات نمایندگان دو طرف در روزهای ۷ و ۸ نوامبر در ژنو ادامه یابد.

تا زمان آغاز به کار حسن روحانی، مسئولیت سرپرستی مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی بر عهده دبیران شورای عالی امنیت ملی بود اما در حال حاضر، این مسئولیت به آقای عراقچی محول شده است.

مطالب مرتبط