دومین زنجیره انسانی خوزستانی‌ها در اعتراض به انتقال آب کارون به اصفهان

معترضان طرح انتقال آب سر منشاء رودخانه کارون به اصفهان، روز پنج‌شنبه برای دومین بار در کنار ساحل غربی رودخانه کارون در اهواز تجمع کردند.

طرح انتقال آب سرچشمه‌های رود کارون به اصفهان به نام طرح بهشت آباد ثبت شده و شهریور سال ۱۳۹۰ در هفته دولت کلنگ آن زده شد. هر چند که پیش از امضای آن، سازمان محیط زیست در سال ۱۳۸۶، مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۱۳۸۷ و مدیریت منابع آب در سال ۱۳۹۰ نسبت به چنین طرحی ایراد گرفته بودند.

نخستین بار معترضان به این طرح در اواخر مهرماه سال جاری دست به تجمع و تشکیل زنجیره انسانی زدند. این حرکت مورد حمایت مسئولان دولتی نیز قرار گرفت.

عبدالحسین مقتدایی، فرماندار استان خوزستان با حمایت از این تجمع گفت که ۱۰۰ درصد از این حلقه انسانی در اعتراض به انتقال آب کارون حمایت می‌کند.

آقای مقتدایی در آن زمان گفت: "کارون سمفونی وحدت مردم استان است."

همچنین معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست نیز این اقدام را "حرکتی مردمی" خواند و ضمن حمایت از آن گفت نگرانی مردم نسبت به انتقال آب با توجه به وضعیت ریزگردها و کاهش آب رودخانه کارون کاملا جدی است.

خانم ابتکار همچنین گفت سازمان محیط زیست اجازه نمی‌دهد حقوق محیط زیستی خوزستانی‌ها نادیده گرفته شود و حفاظت از منابع کارون در دست بررسی است.

از دیگر مخالفان اجرای این طرح، احمدرضا لاهیجان زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان است که گفته انتقال آب رودخانه کارون موجب نابودی آن می‌شود.

امیر عباس سلطانی، نماینده بروجن نیز با انتقاد از این طرح گفته است: تبعات آن مردم خوزستان و چهارمحال و بختیاری را در بر می‌گیرد، مردم این دو استان با مشکل تامین آب شرب مواجهند و آب در این دو استان غیر استاندارد و دارای نیترات است.

او معتقد است که انتقال آب کارون قانونی نبوده و با "لابی‌گری و زور" انجام شده است.

پیش از این هم شریف حسینی، نماینده مردم اهواز در اوایل مهرماه با اشاره به اینکه در حالی که این منطقه با کمبود آب مواجه است و این انتقال ناپسند است، گفت که به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در صحن علنی مجلس تذکر داده است.

انتقال آب کوهرنگ، سرچشمه کارون، به اصفهان نخستین بار در زمان صفویه به اجرا گذاشته شد، اما به اعتقاد کارشناسان محیط زیست، حجم آن در آن زمان با توجه به میزان بارندگی و شرایط اقلیمی توجیه پذیر بوده است. به گفته آنها، با توجه به خشکسالی‌های دهه اخیر در منطقه اجرای چنین طرحی صحیح نیست.

براساس طرح بهشت آباد، قرار است تونلی ۷۵ کیلومتری به عمق ۳۰۰ متر برای انتقال آب کوهرنگ به استان‌های اصفهان و یزد حفر شود که ظرفیت انتقال سالانه آب آن یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب اعلام شده است.