بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - چهارم آبان

روزنامه های صبح امروز بعد از دو روز تعطیل در خبرهای اول خود از لغو دو طرح جنجالی دولت پیشین توسط دولت و وضعیت بد اقتصادی و چالش رییس فعلی و پیشین بانک مرکزی بر سر موجودی ولی کشور و خالی بودن خزانه، نوشته و در عین حال از افراطیون انتقاد کرده اند که با مخالفت های خود از مذاکراتی که دولت پیش می برد، فرصتی را که برای حل معضلات روابط اقتصادی خارجی به وجود آمده از دست می دهند‫.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

گفتگوهای اهل کتاب و نشر با وزارت ارشاد بر سر نحوه کاستن از سانسور و بازبینی کتاب ها، از دیگر مطالبی است که گزارش ها و طنزها و کارتون های روزنامه های اول هفته را به خود اختصاص داده است‫.

کارشکنی افراطیون در کار دولت

محمد علی سبحانی در بهار نوشته: تحلیلگران داخلی و خارجی در ارزیابی خود از انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ به این نتیجه رسیدند که رای مردم به آقای روحانی «نه» بزرگ به افراط‌گرایان بوده است. امروز حدود دو ماه از تشکیل دولت می‌گذرد. دولت تدبیر و امید ماموریت‌های خود را تعریف کرده و همان‌گونه که در شعارهای انتخاباتی وعده داده، قصد دارد انصاف، اعتدال و عقل‌گرایی را پشتوانه اندیشه دولت کرده، مشکلات داخلی و خارجی را مرتفع کند یا لااقل آن‌ها را کاهش دهد و بر رنج‌های مردم پایان باشد.

به نظر نویسنده این مقاله: اولین اقدام دولت توجه به حل مشکل اقتصادی است اما مگر حل مشکلات اقتصادی بدون داشتن یک سیاست خارجی خوب و منسجم و حل مشکل تحریم‌ها ممکن است و همین امر سبب شده دولت مذاکرات هسته‌ای را فعال کند. اما قدم دومی که دولت پیگیر آن است، حل مشکلات داخلی و ترمیم جراحت‌هایی است که افراط‌گرایی در میان جامعه ایجاد کرده است. در یکی، دو ماه گذشته il حرکت‌های مثبت و امیدوار کننده‌ای انجام شده است.

مقاله بهار به این جا رسیده که: درست در همین جا افراطیونی که در آستانه مذاکرات نماینده کشور را ویلچرنشین کرده دانسته یا نادانسته آب به آسیاب دشمن ریخته‌اند و در آینده حسرت این موقعیت‌های استثنایی برای حل مشکلات کشور را خواهند خورد. از خواهران و برادران افراطی خواهش می‌کنم یک مدتی به مرخصی بروند، مرخصی فعالیت هشت ساله و دائمی و شبانه‌روزی.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته: عمر دولت دکتر روحانی از مرز هشتاد روز گذشت. در این کوتاه مدت عمر، قدمهای اساسی در حوزه‌های مختلف برداشته شده است. رویکرد‌ها و اقدامات انجام پذیرفته امید مردم را دو چندان کرده ولی خزانه خالی دولت را مجبور می دارد تا لایحه بودجه سال را به شکل انقباضی اصلاح کند. بانک مرکزی برای کنترل تورم، خزانه را سه قفله شده. دولت در یک حرکت شوک آور، تصمیم دارد سه دهک از هفت دهک یارانه بگیران را از دریافت ماهیانه ۴۵ هزارتومان محروم سازد. همه این اقدامات در ظاهر موجبات نارضایتی را فراهم خواهدآورد.

به نوشته این مقاله: بر همین اساس عده ای مخالف چنین روندی هستند و معتقدند، رویه ی گذشته گر چه غیر اصولی ولی در کوتاه مدت رضایت رأی دهندگان را فراهم می‌آورد. اما این دولت تصمیم دارد منافع ملی و مصلحت عموم، را به پای منافع کوتاه مدت خود قربانی نکند. یکی از تفاوت‌های مهم این دولت با دولت پیشین، همین رفتار مسئولانه آن می‌باشد. دولت خود را در قبال منافع عموم مسئول می‌داند.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

به نظر سرمقاله ابتکار دولت فعلی از حرکت‌های پوپولیستی و عوامانه پرهیز دارد و قطار دولت بر ریل کارشناسی حرکت می‌کند. در نقطه مقابل دولت سابق که ظهورش بیش از بروزش و یا اثباتش بیش از ثبوتش بود. این دولت بر عکس آن ظهورش کمتر از بروز و اثباتش کمتر از ثبوتش می‌باشد. این دولت رویکرد نتیجه گرا را بر رویکرد تبلیغاتی ترجیح داده است. گامهای مهم با کمترین تبلیغات برداشته می‌شود حرکت دولت با چراغ خاموش آنچنان است که برخی در نیات آن تشکیک و تردید وارد می‌کنند.

بیلبورد‌های ابهام‌آمیز در خیابان‌ها

مطهره شفیعی در گزارشی در آرمان نوشته: پای شهرداری تهران هم به مذاکرات ایران با پنج به اضافه یک باز شد البته آنها همانند بهارستان‌نشینان توقع ندارند تا یک نماینده به مذاکرات بفرستند بلکه معتقدند باید اثری از خود در تصمیمات هسته‌ای کشور به جای بگذارند.

گزارشگر این روزنامه سپس اشاره کرده که: چند روزی است که مردم تهران بیلبوردهایی را در سطح شهر می‌بینند که در آن، دو نفر به نمایندگی از دو کشور ایران و آمریکا، پشت میز مذاکره نشسته‌اند، دیپلمات ایرانی محاسنی شبیه وزیر خارجه دارد، در برابر فردی نشسته که در نیم‌تنه بالایی، هیات یک دیپلمات و در نیم‌تنه پایینی ملبس به لباس ارتشی است. طرفه این‌که دیپلمات- سرباز آمریکایی در برخی از صحنه‌ها، یک قبضه اسلحه را از زیر میز به سمت نماینده هیات ایرانی نشانه رفته است.

گزارش آرمان تاکید کرده: بیلبوردها تنها یک موضوع را به اذهان منتقل می‌کند و آن مخالفت صریح ایران با کشورهای ۵ +۱ و به‌ویژه آمریکاست و برخلاف آن که مسئولان در روزهای پس از پایان مذاکرات ژنو بر زبان آوردند. این بنر‌ها تنها چند روز پس از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در ژنو، در خیابان‌های تهران نصب شده ‌است؛ مذاکراتی که از سوی طرف‌های غربی و حتی آمریکایی‌ها «جدی» و «مفید» توصیف شده و قرار است در هفته‌های آینده نیز ادامه یابد.

نیاز متقابل ایران و بریتانیا

صادق زیباکلام در مقاله ای پیرامون روابط ایران و بریتانیا که تجدید آن تیتر اصلی برخی روزنامه هاست نوشته: نه ایران می خواهد سفارت بریتانیا در خیابان چرچیل سابق بسته باشد و نه به طریق اولی، انگلیسی‌ها تمایل دارند سفارت ایران در لندن، خالی از دیپلمات‌های ایرانی بماند. دلایل انگلستان برای داشتن رابطه با ایران مشخص است. ایران کشور مهمی است؛ در جایگاه ژئوپلیتیک مهم با بازار ۷۵ میلیون‌نفری؛ روی دریایی از نفت و گاز قرار گرفته و مهم‌تر این که بدون ایران، هیچ‌یک از معضلات جدی غرب در منطقه خلیج‌فارس و در سطحی بزرگ‌تر در خاورمیانه، قابل حل‌وفصل نیست.

به نوشته این استاد دانشگاه: برخلاف تصور بسیاری از تندروها، ایران هم اتفاقا بی‌نیاز از داشتن رابطه با بریتانیا نیست. مراودات اقتصادی، صنعتی و تجاری با آن کشور همواره برای ایران مهم بوده است. درست است که آلمان، ژاپن و بعدها هم کره‌جنوبی و امروز هم ترکیه، هند و چین توانسته‌اند پا جای پای انگلستان به‌عنوان شریک تجاری ایران بگذارند اما در صنایع زیربنایی، نفت، گاز و پتروشیمی همچنان آن جزیره از یک موقعیت و جایگاه ویژه‌ای در ایران برخوردار است. فراموش نکنیم که پایه‌گذار صنعت نفت در ایران، انگلیسی‌ها بودند.

مقاله شرق بدان جا رسیده: اولین و مهم‌ترین تاثیر قطع رابطه با لندن، در عمیق‌تر شدن دشمنی با آمریکا، خودش را ظاهر می‌کند در حالی‌که داشتن رابطه، به نوعی به مثابه ترمز در کاهش تنش میان ایران و آمریکاست. مشابه همین وضعیت در رابطه با اتحادیه اروپا و قدرت‌های مهم اروپایی وجود دارد. کم نبوده و نیستند سیاسیون ایرانی که فکر می‌کنند خیلی زرنگ هستند و با نزدیک‌تر کردن ایران به مثلا آلمان یا فرانسه، جبران رابطه با بریتانیا را بکنند. اما تجربه دو دهه اخیر بارها و بارها بطلان این تفکر نادرست را به نمایش گذارده است.

به عقلا فرصت دهیم

علی شکوهی در مقاله ای در ایران روزنامه دولت به ماجرای ضرب و شتم فرزندان میرحسین موسوی نخست وزیر دوران جنگ پرداخته که در حصر خانگی به سر می برد و نوشته

در دو سه روز گذشته، این خبر تمام فضای سایتها و شبکه‌های اجتماعی را اشغال و کام بسیاری از مردم را تلخ کرد.

این مقاله شرح داده که اولین بار یک سایت داخلی به نقل از دختر میرحسین موسوی خبر داد که در روز عید غدیر به فرزندان وی اجازه داده شد برای دیدار با پدر و مادر خود به منزل آنان رفته و با هم چند ساعتی را بگذرانند. اما در آنجا و در پایان دیدار، با برخورد بدی از طرف نیروهای امنیتی مواجه شده‌اند.

نویسنده مقاله ایران با نقل خبر سایت های مستقل و همچنین خبرهای تحلیلی سایت های اصولگرا که معتقدند فرزندان نخست وزیر در حصر برای خبرسازی چنین امری را پراکنده اند ارزو کرده که در این شرایط حساس کشور و مذاکراتی که در پیش است اوضاع آرام نگهداشته شود.

در انتهای مقاله روزنامه دولت آمده: بعد از انتخابات ریاست جمهوری و رأی آوردن یک دولت اعتدالی در کشور، انتظار می‌رفت که در سیاست‌های گذشته، بتدریج و در شرایط مساعد تجدیدنظرهایی صورت گیرد و فضای کشور آرام شود. در این شرایط باید از میدان پیدا کردن جریانهای افراطی از دو طرف، جلوگیری کرد و به عقلا فرصت داد که از پیامدهای منفی آن بکاهند.

لغو پروژه مسکن مهر

کمال اطهاری در گفتگویی با قانون ضمن تایید تصمیم دولت برای متوقف کردن طرح مسکن مهر گفته تا کنون ۸۸ میلیارد دلار برای پروژه مسکن مهر هزینه شده است و به نظر می‌رسد معادل همین رقم برای تکمیل این پروژه و تبدیل ساختمان‌های احداث شده به مسکن مورد نیاز باشد . این پروژه از ابتدا پروژه نادرستی بود. مانند ساختمانی است که کج ساخته شده است.

این کارشناس مسکن طرح مسکن مهر را مسکن بی مهر خوانده و گفته مسکن مهر در شرایطی اجرا شد که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منحل شده بود، اکثر موسسات پژوهشی و تحقیقاتی که من با آنها کار می‌کردم تعطیل و نیمه‌تعطیل شده است و در چنین شرایطی طرح را کسی بررسی کرد که اصلا مسئول بررسی نبود .

به گفته کمال اطهاری به قانون: نه مکان‌یابی این ساختمان‌ها درست بود و نه امکانات اولیه زندگی در آنها موجود است. بن‌بست‌های نادرست و اشراف‌ های حساب نشده و اشتباه و خیابان‌بندی‌های غلط همگی سبب شده است این پروژه واقعا غیرکاربردی شود . جز آن که حیف و میل‌های وحشتناک در این طرح صورت گرفته است.

فراخوان احمدی‌نژاد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: همان‌طور که می‌دانیم آقای احمدی‌نژاد برای خودش دانشگاه زده. عیبی هم ندارد. به هر حال ما به دانشگاه ایرانیان به چشم «بنگاه کوچک زودبازده» نگاه می‌کنیم و امیدواریم شرکای دانشگاه بتوانند روی این بنگاه کوچک زودبازده چهار، پنج میلیون تومان وام بگیرند. راستش را بخواهید ما فقط منتظریم ببینیم چه کسانی توی این دانشگاه ایرانیان ثبت‌نام می‌کنند و اگر ثبت‌نام کردند چی از توی‌شان درمی‌آید.

Image caption طرح های پیشنهادی برای دانشگاه

نویسنده ستون از هر نظر بی ضرر با اشاره به آگهی دعوت از هنرمندان برای طراحی آرم دانشگاه ایرانیان آرم هایی را پیشنهاد کرده و نوشته ما آرم‌های پیشنهادی خودمان را برای دانشگاه ایرانیان در طبق اخلاص می‌گذاریم و عرضه مستقیم می‌کنیم. هیچ هدفی هم نداریم جز گرفتن جایزه. سکه‌هامان را بفرستند؛ بی‌شوخی.

محمد حسین روانبخش هم در ستون طنز مردم سالاری به همین موضوع پرداخته و نوشته: عبارت «دانشگاه احمدی‌نژاد» مثل کاریکاتور بدون شرح می‌ماند‌؛ یعنی همین طوری خشک‌، طنزی دارد که می‌توان بارها و بارها از زوایای مختلف به آن خیره شد‌، تعجب کرد و لذت برد از اینکه قوه تخیل بشر تا کجا می‌تواند برود و چه امور محالی را به عنوان واقعیت ارائه دهد !

طی چند روز گذشته این دانشگاه که نه مجوز درست و حسابی دارد‌، نه اساسنامه دارد‌، نه استاد و دانشجو دارد‌، ۱۶ میلیارد تومان ناقابل هم که از حساب بیت‌المال برداشته بود پس داده‌، توانست یک سایت در اینترنت بزند تا لااقل در فضای مجازی یک چیزی داشته باشد!

دفاع به سبک احمدی نژاد

مسعود مرعشی در صفحات طنزانه قانون با اشاره به سه وزیر تازه دولت روحانی که باید از مجلس رای اعتماد بگیرند پیشنهاد کرده که دکتر روحانی یک سخنرانی مانند احمدی نژٰاد در معرفی وزیر برای وزارت علوم ایراد کند به این شرح:

امروز اومدیم اینجاااا، وسط ساعت کاری، ما وشما و ملت یه حالی با هم بکنیم. اون بنده‌خدا «میلی‌منفرد» رومعرفی کردم، گل بود، آقا بود، مثل راحت‌الحلقوم می‌موند. اون پیشنهاد ما رو که به قول معروف... (سکوت می کند،بقیه حرفش را نمی‌گوید و با دستش اشاره‌ می‌کند ولبخند ژوکندی می‌زند وهمه نمایندگان هم قاه ‌قاه می‌خندند) آره دیگه... بعد هم که این آقای «توفیقی» رو معرفی کردم، انسان شریییییف، قویییییی، خوببببب، یک انسان کامل، مرد تدبیر و امید... اون پیشنهاد رو هم که از ترس شما خودم هه... (دوباره ادامه نمی‌دهد و می‌خندد ونمایندگان هم قاه قاه،همه دارند در مجلس ریسه می‌روند. نمایندگان تا حالا اینقدر با رئیس‌جمهور حال نکرده‌اند) الانم دیگه این «فرجی‌دانا» رو برداشتم آوردم، توقع دولت اینه که مجلس رأی بده («توقع» و «رأی» را یک‌جوری و با یک تأکید خاصی می‌گوید، انگار که ترکانده و به نکته ظریفی اشاره کرده است)، خداییش کاری هم که نمی‌کنید اینجا، یه دکمه هست، نشستید هی فشارش می‌دید ومی‌خوابید و... (باز از آن خنده‌های دلبرانه‌اش می‌کند که دل آدم غنج می‌زند) من وقتتون رو نگیرم، سریع تمومش کنید دولت بره به کارش برسه، شما هم برید به کارتون برسید.

کارتون روز

Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

مطالب مرتبط